28.01.2016, 13:15

Kiedy Bank Pekao SA księguje przelewy przychodzące?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 7     / 10 (oddano 25 głosów)

Kiedy Bank Pekao SA księguje przelewy przychodzące?

Zlecenie wykonania przelewu trwa około kilku minut, ale zanim pieniądze dotrą na konto odbiorcy, może upłynąć nawet kilkanaście godzin. Sprawdź, kiedy Bank Pekao SA księguje przelewy przychodzące i dowiedz się, kiedy stan Twojego konta powiększy się o oczekiwaną wpłatę.

Polecenie przelewu pozwala właścicielom kont w różnych bankach na rozliczenie bezgotówkowe. Na podstawie dyspozycji złożonej przez właściciela rachunku bank przesyła określoną kwotę z jego konta na inny wskazany przez niego rachunek. Cały transakcja przebiega elektronicznie, czyli bez rzeczywistego przekazania gotówki. Z polecenia przelewu mogą korzystać osoby fizyczne oraz firmy.

Sesje Elixir

W Polsce przelewy międzybankowe obsługiwane są przez Krajową Izbę Rozliczeniową, będąc realizowane przez Elektroniczny System Rozliczeń ELIXIR.

Sprawdź też: Co robić, gdy przelew nie dotrze do odbiorcy?

Każdego dnia roboczego w KIR odbywają się trzy sesje rozliczeniowe:

 • poranna w godzinach: 9:30 (zamknięcie wejścia) - 11:00 (rozpoczęcie wyjścia),
 • popołudniowa w godzinach: 13:30 (zamknięcie wejścia) - 15:00 (rozpoczęcie wyjścia),
 • wieczorna w godzinach: 16:00 (zamknięcie wejścia) - 17:30 (rozpoczęcie wyjścia).

Wszystkie polskie banki korzystające z systemu ELIXIR wyznaczają dodatkowo własne sesje wychodzące, w których wysyłają zlecone przez klientów przelewy, oraz przychodzące, kiedy dokonują księgowań przelanych z innych banków środków.

Zlecenia w Pekao SA

Bank Pekao SA realizuje polecenia przelewu składane w formie:

 • zleceń elektronicznych składanych za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej,
 • dokumentów papierowych na formularzach i innych dyspozycjach papierowych spełniających warunki niezbędne do ich wykonania.

Usługa Pekao24Przelew

Bank Pekao SA oferuje swoim klientom możliwość skorzystania z usługi Pekao24Przelew. Dzięki niej klient banku może bezpiecznie, szybko i wygodnie zapłacić za zakupy dokonane w Internecie. Usługa Pekao24Przelew pozwala klientowi dokonać płatności bezpośrednio ze swojego rachunku. Aby korzystać z tego rodzaju płatności bezgotówkowej, należy być posiadaczem Eurokonta w Banku Pekao SA.

Sprawdź też: Przelew na numer telefonu - jak to działa?

Sesje przelewów w Pekao SA

W Banku Pekao SA przelewy międzybankowe odbywają się w następujących godzinach:

 • sesje przychodzące Bank Pekao SA wykonuje w następujących godzinach:
  • 11:00,
  • 15:00,
  • 17:30,
 • sesje wychodzące Bank Pekao SA wykonuje o następujących godzinach:
  • 08:30,
  • 12:30,
  • 15:00.

Chcąc dowiedzieć się więc, kiedy otrzymamy przelew na konto w Pekao z innego banku, musimy wiedzieć:

 • o której godzinie nadawca zlecił przelew na nasz rachunek,
 • do której godziny bank nadawcy przyjmuje zlecenia na przelewy wychodzące (by dane zlecenie zakwalifikować do jednej z trzech sesji wychodzących danego banku),
 • w ramach której sesji Elixir zostanie przyjęty dany przelew do rozliczenia, a także którą sesją zostanie wysłany do Banku Pekao,
 • od której godziny Bank Pekao rozpoczyna księgowanie przelewów przychodzących.

Przykład:

Jeśli nadawca przelewu zlecił go o godzinie 7:00, a najbliższa sesja wychodząca jego banku odbywa się o 8:00, to przelew zostanie przyjęty przez System Elixir w sesji porannej o godzinie 9:30, a wysłany do Pekao po godzinie 11:00. Najbliższa sesja przychodząca Banku Pekao odbywa się o godzinie 11:00, więc istnieje duża szansa, że właśnie w tej sesji bank przyjmie przelew kierowany do nas. Pamiętajmy jednak, że księgowanie przelewów w poszczególnych bankach może potrwać kilkadziesiąt minut, więc niekoniecznie stan naszego konta zwiększy się o oczekiwaną wpłatę np. już o 11:10.

Przelewy zewnętrzne, które zostały złożone w dniu wolnym od pracy, np. w weekend, realizowane są w najbliższym dniu roboczym. Przelewy zewnętrzne zlecone z datą bieżącą, ale po ostatniej sesji wychodzącej, są realizowane w pierwszej sesji najbliższego dnia roboczego.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (28.01.2016).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
896 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Najnowsze