27.02.2015, 14:43

Ile kosztuje rozmienianie pieniędzy w bankach?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 2 głosów)

Ile kosztuje rozmienianie pieniędzy w bankach?

Banki pobierają opłaty niemal od wszystkich operacji finansowych, w tym za rozmienianie pieniędzy (choć nie w każdym przypadku). Ile będzie kosztowała wymiana banknotów na niższe nominały?

Płacąc w sklepie gotówką, często słyszymy od kasjerów pytanie, czy nie mamy niższych nominałów, bo nie mają jak wydać reszty. Czy obowiązkiem sprzedawcy nie powinno być zapewnienie w sklepie wystarczającej ilości gotówki, by móc klienci nie musieli wiecznie szukać w portfelach drobnych?

To klient powinien zadbać o drobne

UOKiK wyjaśnia, że zgodnie z ustawą o cenach to konsument powinien mieć odliczoną odpowiednią ilość pieniędzy za zakup towaru lub usługi. Często jednak nie jest to możliwe, a nie we wszystkich sklepach czy zakładach usługowych można płacić kartą. Co wówczas? Można zrobić zakupy lub rozmienić pieniądze w innym sklepie, ale i to często nie należy do łatwych zadań. Nie warto jednak rozmieniać pieniędzy w bankach, bo jest to zwyczajnie nieopłacalne.

W banku rozmienisz, ale nie zawsze za darmo

Banki pobierają opłaty za większość operacji finansowych, przeprowadzonych na życzenie klienta. W tym za rozmienienie pieniędzy. Chęć zarobku na tych czynnościach to jedno, ale zwróćmy też uwagę, że do takich operacji angażowani są pracownicy, dochodzi do tego rolowanie bilonu oraz transport. Często jednak opłaty dotyczą tylko wymiany większej ilości sztuk banknotów, czasem zaś bank w ogóle nie przewiduje takiej usługi.

Ile to kosztuje?

Oczywiście, różne banki pobierają różne opłaty, zwykle w zależności od wartości wymienianej kwoty. Najczęściej opłata wyniesie 0,5-1% proc. wartości transakcji.

Przykładowo, chcąc wymienić banknoty (w polskiej walucie) w oddziałach Banku Pekao, zapłacimy 0,8% od wartości banknotów (powyżej 50 sztuk), a w przypadku bilonu (powyżej 100 sztuk) - 1,5%, min. 5 zł. 

W PKO Banku Polskim taka operacja (zarówno w przypadku banknotów, jak i monet) będzie kosztowała 0,5%, ale nie mniej niż 20 zł. Nie dotyczy to jednak wymiany pojedynczych egzemplarzy.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (27.02.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
900 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Ile kosztuje korzystanie z pośredników kredytowych? 26.2.2016 16:05 przez:
ymcm

forum o kredytach

Forum o lokatach
Ile kosztuje eMakler w mbanku? 14.12.2015 15:24 przez:
marius

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ile kosztuje ubezpieczenie roweru? 6.9.2015 21:21 przez:
candyq

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Ile kosztuje księgowa? 4.5.2016 21:16 przez:
magda25
Ile kosztuje dobra strona internetowa? 18.11.2015 13:15 przez:
mirella

forum finansowe dla firm