04.08.2014, 14:22

Do czego służy kod SWIFT przy przelewie zagranicznym?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 6.5     / 10 (oddano 4 głosów)

Do czego służy kod SWIFT przy przelewie zagranicznym?

Przy przelewach zagranicznych bardzo ważną rolę pełni kod SWIFT. Czy wiesz, jak wygląda i do czego konkretnie służy?

Coraz więcej osób wyjeżdża w zagraniczne podróże, coraz większym zainteresowaniem cieszy się także zagraniczny obrót pieniędzmi. Z reguły przelewy do Polski są finalizowane w ciągu 2-3 dni roboczych, ale nie można zapominać, że zgodnie z przepisami czas realizacji przelewu zagranicznego wynosi do 6 dni. Warto również pamiętać o opłatach, które w tym przypadku mogą być dość wysokie. Jeżeli ktoś decyduje się na przekazanie pieniędzy przez banki, powinien sprawdzić koszt takiej operacji, ponieważ im więcej dana instytucja ma pośredników, tym wyższa jest cena. Wówczas dobrze rozważyć skorzystanie z usług firm zajmujących się przekazami elektronicznymi.

Sprawdź też: Odbiorca czy nadawca: kto płaci za przelew za granicę?

Żeby się dowiedzieć, jak dokonać przelewu międzynarodowego, należy postępować zgodnie z instrukcją dostępną w banku: podać 28-cyfrowy numer konta bankowego w formacie IBAN, dokładne dane adresata przekazu, adresata wpłaty, międzynarodowy kod BIC-SWIFT, który identyfikuje bank odbiorcy przelewu oraz adres banku odbiorcy. Kod SWIFT służy zatem do weryfikacji banku odbiorcy przelewu.

Należy podkreślić, że przelew SWIFT jest odmianą przelewu krajowego i zagranicznego, który dokonywany jest w obcej walucie i jak już wspomniano, realizowany w ciągu 3 dni. Trzeba też wiedzieć, że jego realizacja odbywa się w trzech wersjach – Spot (najtańszy typ operacji), Tomnext  oraz Overnight. Ostatniej opcji, najdroższej z wymienionych, towarzyszy przywilej, że jeżeli przelew zostanie wysłany do 13:00, pojawi się u odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Przelew Overnight jest szybki i niestety dość drogi, ale gdy nadawcy lub odbiorcy zależy na czasie, wówczas korzystają z niego. Warto pamiętać, że są sytuacje, kiedy w przelewie biorą również udział pośrednicy bankowi, pobierający za takie transakcje dodatkowe opłaty. Dlatego należy unikać pośredników, a najlepiej sprawdzić koszty przelewów w firmach zajmujących się takimi transakcjami.

Sprawdź też: Przelew zagraniczny - kiedy dotrze na konto odbiorcy?

Jeżeli ktoś często korzysta z takich usług, powinien mieć założone konto walutowe. Przed zdecydowaniem się na to należy oczywiście wszystko dokładnie sprawdzić, łącznie z kosztem przelewu zagranicznego. I tak najczęściej klienci bankowi robią, zwłaszcza, gdy za granicą studiują ich dzieci lub pracują członkowie ich rodzin. Nie zapominajmy też, że coraz więcej Polaków wyjeżdża na urlopy za granicę i coraz więcej polskich firm współpracuje z zagranicznymi kontrahentami lub filiami własnej firmy stacjonującymi za granicą.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (04.08.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
999 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Pomoc frankowiczom . 21.2.2016 18:19 przez:
lech-p

forum o kredytach

Forum o lokatach
BGŻ Optima lokata bezkarna 4.6.2015 7:10 przez:
Limana

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie dla seniora. 19.2.2016 19:05 przez:
henryka

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Potwierdzenie wypłaty z bankomatu 22.10.2015 11:44 przez:
Gracjal

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Do czego służą PIN i PUK 16.10.2014 10:46 przez:
Arkadiusz Wojciechowski, Ekspert Comperia.pl
Telefony Huawei. 16.2.2016 19:18 przez:
marcinaz

forum gsm