08.06.2015, 10:28

Karta Visa a MasterCard - gdzie tkwi różnica?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8     / 10 (oddano 1 głosów)

Karta Visa a MasterCard - gdzie tkwi różnica?

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić życie bez kart płatniczych. Wystarczy założyć konto bankowe, a wraz z nim stajemy się posiadaczami karty Visa lub MasterCard. Warto wiedzieć, gdzie tkwi różnica pomiędzy nimi.

Karty Visa i MasterCard mają takie same funkcje, a służą one do:

  • dokonywania transakcji bezgotówkowych,
  • wypłaty pieniędzy z bankomatów,
  • korzystania z usługi cashback, czyli pobierania pieniędzy w sklepowej kasie.

Jak żyć bez karty?

Dziś trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez plastikowych płatników, które ułatwiają każdemu z nas dokonywanie codziennych transakcji i upraszczają dostęp do gotówki. 

W Polsce najpopularniejsze marki kart płatniczych to Visa i MasterCard. Karty te oznaczane są przez dwie największe światowe organizacje zrzeszające wybrane banki i instytucje finansowe w ramach ujednolicenia obowiązujących w nich sposobów dokonywania płatności i stworzenia wspólnego dla wszystkich, wygodnego i szybkiego systemu transakcji.

Dolar i euro

Dawniej karty MasterCard kojarzone były przede wszystkim z rynkiem europejskim, ponieważ umożliwiały one rozliczenie w euro. Karty Visa służyły głównie rozliczeniom w amerykańskich dolarach. W związku z tym każdy, kto nie chciał tracić na przewalutowaniu euro, wybierał kartę MasterCard. W chwili obecnej tego problemu nie ma, ponieważ obydwie karty są uznawane przez większość banków w Polsce. Natomiast sposoby rozliczania transakcji, tak samo jak opłaty za korzystanie z tych kart, zależą przede wszystkim od poszczególnych instytucji finansowych.

Przed podróżą

Dopóki korzystamy z każdej z tych kart w swoim kraju, nie zauważymy pomiędzy nimi różnicy. Inaczej sprawa wygląda, gdy wyjedziemy za granicę. W przypadku, gdy często podróżujemy, warto sprawdzić, która z tych kart jest akceptowana w kraju będącego celem naszej wyprawy. W niektórych zakątkach świata, zwłaszcza tych rzadziej odwiedzanych przez turystów, często akceptowany jest tylko jeden rodzaj karty płatniczej spośród tych wymienionych, czyli albo Visa, albo MasterCard.

Gdy z karty korzystamy tylko w kraju

Jeśli z posiadanej karty płatniczej korzystamy tylko w kraju, możemy przy wyborze rodzaju karty kierować się różnymi wartościami dodanymi, jak np. dostęp do rabatów i programów lojalnościowych czy cashback.

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (08.06.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
899 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora