26.03.2015, 17:06

Obsługa karty kredytowej - poradnik dla laików

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8     / 10 (oddano 1 głosów)

Obsługa karty kredytowej - poradnik dla laików

Użytkowanie kart kredytowych może być proste i tanie. Chcesz poznać wady i zalety korzystania z tego typu instrumentów płatniczych? Oto krótki poradnik.

Karta kredytowa może dać nam poczucie bezpieczeństwa i komfort finansowy, w przypadku gdy korzystamy z niej odpowiedzialnie i świadomie. Wszystko za sprawą limitu kredytowego, z którego możemy korzystać. Wyznaczając go, bank ocenia zdolność kredytową wnioskodawcy - m.in. na podstawie jego dochodów.

Kiedy spłacić zadłużenie?

Karta kredytowa charakteryzuje się przede wszystkim tym, że w momencie płatności dostępny na niej limit pomniejsza się o wykorzystaną kwotę. Spłata powstałego zadłużenia pozwala na ponowne skorzystanie z kredytu do kwoty przyznanego w umowie limitu.

Zaletą kart kredytowych jest okres bezodsetkowy. Jest on czasem, w którym można spłacić zadłużenie na karcie bez odsetek. Warunkiem jest uregulowanie całości powstałego na karcie długu. Długość takiego okresu może różnić się w zależności od rodzaju karty kredytowej i od banku, który ją wydał. Zwykle obowiązuje przez 50-60 dni liczonych od pierwszego dnia danego okresu rozliczeniowego.

Uważaj na wypłaty z bankomatów

Pamiętajmy, że karta kredytowa jest opcją, z której możemy korzystać, ale nie musimy. Spłacana w okresie bezodsetkowym karta jest pożytecznym instrumentem płatniczym, który umożliwia wygodne zakupy. Służyć powinna przede wszystkim do transakcji bezgotówkowych, czyli np. do płatności za pomocą terminala. Wypłata pieniędzy z bankomatu spowoduje, że odsetki kredytowe będą naliczane od dnia pobrania gotówki (wyjątkiem karta Banku Millennium).

Dlaczego warto posiadać kartę kredytową?

Do korzyści płynących z użytkowania karty kredytowej zaliczyć należy przede wszystkim:

  1. Darmowy kredyt na dokonywanie zakupów - zakładając, że spłacimy całkowitą kwotę zadłużenia we wskazanym przez bank terminie bezodsetkowym.
  2. Szybki i wygodny sposób dokonywania płatności za towary i usługi.
  3. Karty kredytowe są bardzo bezpiecznym narzędziem płatności, wiele z nich posiada mikroprocesor (EMV).
  4. Odpowiedzialność za oszustwa wykonane nasza skradzioną kartą jest ograniczona do 150 euro (50 euro w przypadku transakcji zbliżeniowych).
  5. Kartę kredytową możemy ubezpieczyć na wypadek kradzieży i jej nieupoważnionego wykorzystania przez złodzieja.

Zawsze jednak musimy pamiętać, że karta kredytowa pozwala nam pożyczać pieniądze od banku, które należy w odpowiednim terminie spłacić. Nieprawidłowe korzystanie z karty może doprowadzić do nadmiernego zadłużenia i kłopotów finansowych.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (26.03.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
899 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora