04.07.2014, 15:45

Co warto wiedzieć, płacąc kartą na wakacjach?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 6     / 10 (oddano 1 głosów)

Co warto wiedzieć, płacąc kartą na wakacjach?

Płacąc kartą na wakacjach, warto mieć świadomość kilku ważnych spraw.

Wyjeżdżając za granicę, niemal zawsze zabieramy ze sobą kartę płatniczą. W tej chwili jest to proceder zupełnie naturalny. Karty płatnicze dają nam możliwość zwiększenia mobilności i co najważniejsze, sprawiają, że niezbędne przestaje być noszenie w portfelu dużej ilości gotówki. Biorąc kartę ze sobą, warto jednak wiedzieć o kilku zasadach, które mają wpływ na nasze poczucie komfortu na wczasach.

Karty płatnicze pozwolą nam na robienie zakupów przy użyciu standardowych terminali, a także wyciąganie pieniędzy w bankomatach. Gdy chcemy robić zakupy kartą, to warto sprawdzić uprzednio, jak duży limit dzienny środków posiadamy. Najczęściej limity są wysokie (np. 2000 zł), ale może okazać się, że zapomnieliśmy ich ustawić i są teraz na poziomie 0 zł. To może zaś doprowadzić do przykrej niespodzianki polegającej na tym, że karta będzie nie przyjęta. Oprócz limitów warto jest też poinformować bank o naszych planach podróży. Nie mamy tu na myśli noty informacyjnej, ale raczej pytanie w oddziale, czy jeśli pojedziemy teraz za granicę będziemy mogli normalnie korzystać z karty. Otrzymamy na pewno potwierdzenie, które da nam poczucie pewności, że nie będzie żadnych problemów.

Podczas płacenia w sklepach kartą ekspedient lub ekspedientka mogą wymagać od nas okazania dowodu tożsamości, a także złożenia podpisu na kwicie. Nie należy traktować tego jako brak życzliwości, ale po prostu jako troskę o bezpieczeństwo.

Podczas wyciągania pieniędzy z bankomatu warto pamiętać, że nie zawsze nam się uda to zrobić. Niektóre bankomaty nie są skorelowane z naszym bankiem i taka operacja nie będzie możliwa. W przypadku bankomatów dostępnych, należy pamiętać o tym, że czasami może pojawić się zapytanie o przewalutowanie złotówek na walutę danego kraju. To oczywiście oznacza zgodę na kurs walutowy zaproponowany przez bank.  

Na koniec warto wspomnieć o płaceniu kartą np. za wypożyczenie samochodu lub za rezerwację hotelu. Jest to tzw. preautoryzacja i służy zabezpieczeniu interesów wypożyczającego lub hotelarza. W takiej sytuacji na naszym limicie zostanie założona blokada. To może zaś oznaczać, że nasz budżet z karty na dany dzień będzie ograniczony. Warto więc z góry zaplanować go tak, aby uwzględnić wszystkie tego rodzaju ewentualności.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (04.07.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
881 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o ubezpieczeniach
Jak wybrać dobre ubezpieczenie AC 31.7.2015 10:43 przez:
pracek

forum o ubezpieczeniach

Forum GSM
Najlepsza sieć komórkowa 24.9.2014 13:56 przez:
Pola

forum gsm