16.01.2014, 20:00

Jak działają bitcoiny?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9.3     / 10 (oddano 3 głosów)

Jak działają bitcoiny?

Bitcoin to obecnie najpopularniejsza waluta oparta na kryptograficznym kluczu publicznym. Na jakiej zasadzie działa?

Aby stać się posiadaczem bitcoinów musimy je najpierw kupić. Do korzystania z wirtualnej waluty potrzebujemy własnego portfela wirtualnego, czyli specjalnego oprogramowania sieci peer-to-peer. Program należy pobrać na dysk komputera i zainstalować. Innym sposobem gromadzenia bitcoinów jest przechowywanie na giełdach walut wirtualnych, ale jest to mniej bezpieczna alternatywa.

Jak stać się użytkownikiem bitcoina?

Każdy nowy użytkownik bitcoina musi podłączyć się do sieci peer-to-peer, będącej podstawą funkcjonowania kryptowaluty. Zainstalowanie oprogramowania stanowiącego wirtualny portfel bitcoinów umożliwia realizowanie transakcji wymiany waluty. Po instalacji internauta musi poczekać na zdjęcie łańcucha bloków, będącego współdzielonym zapisem transakcji, który jest podstawą funkcjonowania całej sieci bitcoin. W zależności od szybkości komputera czas oczekiwania wynosi od kilku do kilkunastu godzin. Łańcuchy bloków obejmują wszystkie potwierdzone transakcje. Jest to ważna cecha bitcoina, której celem jest weryfikowanie transakcji. Łańcuchy bloków ustawione są w porządku chronologicznym, ponadto, co wynika z kryptografii, są integralne.

Jak realizować transakcje?

Transakcja z wykorzystaniem wirtualnej waluty opiera się na przesłaniu pewnej wartości z wykorzystaniem adresów bitcoin. Operacja jest zapisywana w postaci kolejnego łańcucha bloków. Każdy portfel wirtualny posiada indywidualny klucz, będący tajną częścią danych poszczególnego adresu bitcoin. Klucz prywatny umożliwia podpisywanie transakcji, pozwalając na potwierdzenie adresu portfela konkretnego wirtualnego użytkownika.

Podpisywanie zleceń związanych z transakcjami bitcoin ma na celu zabezpieczenie przed modyfikacjami przez osoby trzecie. Podpis kryptograficzny działa w oparciu o mechanizmy matematyczne, dzięki którym dany użytkownik może potwierdzić liczbę posiadanych bitcoinów.

Każda transakcja wymiany bitconów jest podpisywana kluczem prywatnym przypisanym do określonego adresu. Klucz prywatny jest zabezpieczony kryptograficznie w taki sposób, że przy obecnych możliwościach sprzętu komputerowego nie ma szans na jego rozszyfrowanie oraz kradzież. Przynajmniej tak zapewniają twórcy oprogramowania.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (16.01.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
878 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Jak działają usługi cashcback 27.6.2014 11:00 przez:
Aśko
Bank spółdzielczy a SKOK 24.4.2015 13:36 przez:
Tomasz Słupczynski, Ekspert Comperia.pl
Firmy oddłużające - wasze zdanie 20.2.2015 12:49 przez:
annonnse

forum o kredytach

Forum o lokatach
jak działają kantory internetowe? 5.8.2014 16:13 przez:
victoria38

forum o lokatach

Forum finansowe dla firm
Jak działają raty na allegro ? 16.6.2014 12:55 przez:
Grzegorz
karty obciążeniowe dla firm 22.12.2014 10:56 przez:
Tomasz Słupczynski, Ekspert Comperia.pl

forum finansowe dla firm