16.01.2014, 21:00

Czy w Polsce można płacić bitcoinami?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 3 głosów)

Czy w Polsce można płacić bitcoinami?

Rosnąca popularność wirtualnej waluty, jaką jest bitcoin, oraz coraz większe grono użytkowników posiadających ten środek płatniczy sprawiają, że wzrasta liczba podmiotów, które przyjmują płatności w tej kryptowalucie. Na świecie zapłacimy bitcoinami już nie tylko w sklepach czy serwisach aukcyjnych ale nawet w niektórych instytucjach państwowych. Sprawdźmy, gdzie w Polsce spotkamy się z możliwością zapłaty bitcoinami.

Bitcoin to waluta oparta na kryptograficznych zabezpieczeniach, która staje się coraz powszechniejszym środkiem płatniczym w Internecie. Szczególną popularnością cieszy się w największych krajach świata, takich jak Chinach czy Indie. W Polsce również znajdziemy miejsca, w których uzyskamy możliwość uregulowania rachunku przy wykorzystaniu bitcoinów.

Gdzie w Polsce zapłacimy bitcoinami?

Punktów akceptujących transakcje w bitcoinach nie jest zbyt wiele. Bitcoiny jako datki bardzo chętnie przyjmują organizacje charytatywne. Duże przedsiębiorstwa znacznie rzadziej decydują się na płatności w tej formie, do nielicznych wyjątków należą dostawcy hostingu, tacy jak Spocka firma SuperHost. Na płatności bitconami otwierają się natomiast firmy działające w Internecie.

Sprawdź też: Bitcoinomat, czyli bankomat na bitcoiny, już w Polsce

Mapa płatności bitcoin

W sieci można znaleźć specjalną mapę pokazującą miejsca akceptujące płatności bitcoinami. Mapa jest stale aktualizowana przez internautów. Znajdziemy ją wpisując w wyszukiwarce hasło: „mapa bitcoin Polska”. Szukając instytucji oraz punktów usługowych przyjmujących płatności w bitcoinach, warto odwiedzić polski portal związany z tą walutą. Przy wykorzystaniu bitcoinów można zapłacić za doładowania telefonu w sieciach  Orange, Plus, T-Mobile, Play, Heyah poprzez niezależne serwisy, takie jak bitfon. W Gdańsku za pośrednictwem bitcoinów opłacimy pokoje hotelowe. W całej Polsce zamówimy posiłki w 2,5 tys. restauracji honorujących transakcje przy użyciu elektronicznej kryptowaluty. 

Płatności poza Internetem

Płatności bitcoinami wybiegające poza sferę Internetu są trudniejsze w realizacji, choć zdarzają się przypadki nawet niewielkich przedsiębiorstw, za których usługi będziemy mogli zapłacić właśnie przy wykorzystaniu kryptowaluty. W Warszawie działa już nawet kilka restauracji i pubów, które pozwalają na uregulowanie rachunku bitcoinami.

Sprawdź też: Od czego zależy kurs bitcoina?

Rosnące zainteresowanie bitcoinami

Polskie firmy dopiero zaczynają doceniać możliwość otrzymania zapłaty w bitcoinach. Jednym z minusów płatności realizowanych przy wykorzystaniu elektronicznej kryptowaluty jest znaczne wahanie jej kursu.

Bitcoiny oprócz realizowania transakcji kupna-sprzedaży są dla niektórych alternatywną formą inwestowania kapitału lub przechowywania oszczędności w inny sposób, niż przy użyciu tradycyjnych pieniędzy. 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (16.01.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
899 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Konto 360 Milleennium - czy warto założyć ? 31.3.2016 10:32 przez:
Sławoj

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie mieszkania - czy watro założyć alarm ? 19.3.2016 13:44 przez:
OolaCzy

forum o ubezpieczeniach

Forum GSM
Czy smartfon kupić czy w abonamencie? 9.2.2016 11:29 przez:
Włodek

forum gsm