02.08.2017, 22:11

Jakie karty płatnicze warto ze sobą zabrać w zagraniczną podróż?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8.4     / 10 (oddano 5 głosów)

Jakie karty płatnicze warto ze sobą zabrać w zagraniczną podróż?

Wybierając się poza granice kraju, nie zawsze możemy korzystać ze wszystkich typów kart płatniczych. Szczególnym przypadkiem jest USA, honorujące przede wszystkim karty wypukłe. Jakie karty płatnicze warto ze sobą zabrać w zagraniczną podróż?

W Polsce najpopularniejszymi kartami płatniczymi są karty Visa i MasterCard. Wyjeżdżając za granicę, warto brać pod uwagę, że nie we wszystkich krajach są one równie nośne. W wielu państwach działają lokalne systemy kart płatniczych.

Karty debetowe nie zawsze przydatne

Realizując transakcje bezgotówkowe za granicą, należy pamiętać, że wiele instytucji będzie wymagało od nas kart wypukłych. W Polsce do kart wypukłych należą karty kredytowe i większość kart debetowych. Możemy zostać o nie poproszeni przy zakupie biletów lotniczych, wypożyczaniu samochodu czy rezerwacji pokoju w hotelu. Wypłacając środki z bankomatów, bardziej opłacalne będzie korzystanie jedynie z kart debetowych. Przy wypłacie z użyciem karty kredytowej spotkamy się z wysokimi odsetkami i prowizją od wykonanej operacji wypłaty. Opłaty za korzystanie z kart płatniczych poza granicami kraju można zmniejszyć poprzez korzystanie z ofert darmowych wypłat z zagranicznych bankomatów. Coraz większa liczba banków proponuje takie usługi.

Sprawdź też: Visa czy MasterCard - z którą kartą za granicę?

Obsługa kart płatniczych w USA

Karty płatnicze w Stanach Zjednoczonych mają znacznie dłuższą tradycję niż w Europie. Z tego względu w USA działa nieco inna infrastruktura związana z obsługą tych instrumentów płatniczych. W wielu miejscach nie znajdziemy terminali do akceptacji kart płatniczych, ale spotkamy się ze starszymi urządzeniami nazywanymi imprinterami. Honorują jedynie karty wypukłe. Używając karty płaskiej nie zrealizujemy transakcji w imprineterze.

Karty używane w USA

W wielu miejscach w USA transakcje można zrealizować jedynie przy wykorzystaniu miejscowego systemu płatniczego, czyli American Express. W Stanach Zjednoczonych powszechnie honorowane są także wypukłe karty płatnicze organizacji Visa i MasterCard. Problemy mogą napotkać użytkownicy kart płaskich, takich jak Visa Electron, Maestro i MasterCard Electronic, którymi nie zapłacimy w punktach używających urządzeń typu imprinter. 

Sprawdź też: Bankomat zatrzymał kartę? Poznaj instrukcje postępowania

Dobrze wiedzieć, że w USA nieco inaczej funkcjonuje część bankomatów. W wielu z nich na czas dokonywania transakcji nie trzeba wprowadzać karty do bankomatu. Kartę wystarczy wsunąć do specjalnego otworu, aby urządzenie sczytało informacje z paska magnetycznego. Atutem tego typu urządzenia jest to, że nawet przy trzykrotnym wpisaniu złego numeru PIN karta nie zostanie zatrzymana.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (02.08.2017).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
1006 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Niesłusznie naliczona opłata za kartę 22.5.2015 9:56 przez:
Henryk
Karta Kredytowa dla bonusów? 25.5.2014 18:18 przez:
GrochaGocha

forum o kredytach