11.12.2013, 17:32

Jak działa obciążenie zwrotne?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 2 głosów)

Jak działa obciążenie zwrotne?

W sytuacji, gdy jako konsumenci zostajemy oszukani przez nieuczciwych sprzedawców, wydaje się nam, że stoimy na straconej pozycji. Okazuje się jednak, że dysponujemy narzędziem, które umożliwia nam odzyskanie pieniędzy straconych w wyniku nierzetelnie przeprowadzonej transakcji. Z pomocą przyjdzie nam wówczas tzw. obciążenie zwrotne. Mogą z niego skorzystać klienci dokonujący płatności kartą.

Obciążenie zwrotne umożliwia odzyskanie pieniędzy wydanych na towar lub usługę, które okazały się niezgodne z zamówieniem. Takie sytuacje najczęściej mają miejsce w przypadku zakupów dokonywanych przez Internet czy korzystania z ofert wycieczek za pośrednictwem biur podróży. Jeśli zakupione produkty lub usługi okazują się niezgodne z zaprezentowanym wcześniej opisem, zazwyczaj wydaje nam się, że jedyną metodą obrony i odzyskania straconych pieniędzy jest postępowanie sądowe. Jeśli jednak transakcja została dokonana kartą płatniczą, znacznie skuteczniejsze może się okazać obciążenie zwrotne.

Aby rozpocząć procedurę odzyskania utraconej kwoty w trybie obciążenia zwrotnego, powinniśmy w pierwszej kolejności udać się do banku, który ma obowiązek przyjąć nasze zgłoszenie. Musi być ono poprzedzone wskazaniem transakcji będącej przedmiotem sporu, a także dokładnym opisem problemu. Następnie bank rozpoczyna postępowanie, nadając sprawie odpowiedni kod i przesyłając zgłoszenie do organizacji płatniczej, która wydała kartę (np. MasterCard, Visa). Organizacja ta weryfikuje słuszność zawiadomienia i kieruje je do instytucji rozliczającej transakcje. W gestii tej instytucji należy wyjaśnienie całego problemu z akceptantem karty, czyli z danym sklepem lub sprzedawcą. W przypadku, gdy sprzedawca nie będzie w stanie udowodnić, że transakcja została przeprowadzona zgodnie z umową, bank obciąży jego rachunek na kwotę będącą przedmiotem sporu i zwróci pieniądze poszkodowanemu.

Obciążenie zwrotne jest dość skomplikowaną operacją, która wymaga sporego zaangażowania od instytucji biorących w niej udział. Aby proces otrzymania pieniędzy przebiegł sprawnie należy uzbroić się w solidne argumenty i możliwie najpełniejszą dokumentację, która w jasny i wyraźny sposób potwierdzi poniesioną przez nas krzywdę. W ten sposób bank stanie się naszym sojusznikiem, a odzyskanie utraconej kwoty będzie znacznie łatwiejsze.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (11.12.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
897 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Jak działają usługi cashcback 27.6.2014 11:00 przez:
Aśko

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
Finansowa emerytalna niezależność jak działa ? 26.5.2014 20:56 przez:
Agata7

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Jak działa BLIK? 10.12.2015 15:03 przez:
Mona-L
Jak działają raty na allegro ? 16.6.2014 12:55 przez:
Grzegorz

forum finansowe dla firm