06.12.2013, 21:50

Sprawdzasz saldo w bankomacie? Uważaj na opłaty

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9.7     / 10 (oddano 3 głosów)

Sprawdzasz saldo w bankomacie? Uważaj na opłaty

Możliwość wypłaty gotówki z bankomatu jest niezbywalną cechą karty płatniczej. Kiedyś operacje związane z obsługą konta za pośrednictwem bankomatu nie należały do najtańszych, dziś są niemal bezpłatne, jednakże nie w każdej sytuacji.

O tym, że wypłaty pieniędzy nie ze wszystkich bankomatów są darmowe raczej nikogo uświadamiać nie trzeba. Znaczna większość bankomatów, poza możliwością wypłacenia z nich środków, umożliwia również sprawdzenie salda konta. Niestety nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że wgląd w stan naszego konta poprzez maszynę może być usługą odpłatną, a dzieje się to zwłaszcza, gdy korzystamy z bankomatów firm niezrzeszonych, typu Cash for You lub Euronet. Taka operacja nie jest zbyt droga, jednak zakładając, że jednorazowo wyniesie nas - przykładowo - 1 zł, przy codziennym z niej korzystaniu może skutkować sporymi kosztami.

Bankomaty należące do banku, w którym posiadamy rachunek prawie w 90% nie doliczają dodatkowych kosztów za obsługę karty płatniczej i to w różnym zakresie funkcjonalności. W przypadkach pozostałych, często bywa zgoła inaczej. Zazwyczaj pierwszą funkcją, która pojawia się na ekranie urządzenia po włożeniu karty płatniczej, jest możliwość sprawdzenie stanu konta. Informacja o ewentualnej opłacie nie jest przy tym widoczna, dlatego zdarza się, że przed wypłatą gotówki, decydujemy się na sprawdzenie, ile pieniędzy znajduje się na naszym ROR, odejmując sobie tym samym z konta kolejne złotówki. I to nieświadomie.

Pomimo że powyższy schemat dotyczy przede wszystkim bankomatów niezrzeszonych bezpośrednio z żadnym bankiem, należy uważać, czy bank, w którym mamy otwarte konto, również nie próbuje narazić nas na dodatkowe koszty. Klienci instytucji takich Credit Agricole, BZ WBK, Invest-Bank, Kredyt Bank, Deutsche Bank czy mBank, sprawdzając saldo w bankomacie banku, w którym mają otwarty rachunek, także muszą zapłacić - z reguły złotówkę lub dwie, a w przypadku mBanku nawet 3 zł za pojedynczą operację.

Oferty banków nieustannie się zmieniają, dlatego w przypadku, gdy nie jesteśmy zadowoleni z dodatkowych, opłat pobieranych przez bank, np. za takie podstawowe usługi jak sprawdzania stanu naszego konta w bankomacie, warto zainteresować się zmianą instytucji, której powierzamy nasz środki na przechowanie, decydując się na korzystniejsze warunki prowadzenia rachunku osobistego w tańszym banku.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (06.12.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
950 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora