26.11.2013, 02:00

Do czego służą numery CVV2 i CVC2 kart płatniczych?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 4 głosów)

Dokonywanie zakupów bezgotówkowych przez Internet może odbywać się nie tylko z pomocą przelewów on-line, ale także dzięki kartom z numerami CVV2 oraz CVC2. Oba kody służą do weryfikacji transakcji, które zechcemy zrealizować drogą elektroniczną. Czym dokładniej są wspomniane kody i co jeszcze jest potrzebne, żeby bezpiecznie kupować w sieci?

Dokonywanie płatności przez Internet od dawna nie jest nowością, jednak Polacy wciąż najczęściej korzystają ze standardowych przelewów bankowych. Te, co prawda, w większości przypadków są darmowe, jednak ich dużym minusem jest stosunkowo długi czas potrzebny na uznanie konta odbiorcy przesyłaną kwotą. Z tego właśnie powodu do finalizowania zakupów w sieci lepsze okazują się karty płatnicze.

Na czym polega płacenia kartą przez Internet?

Do przeprowadzenia transakcji zdalnej (MO/TO) potrzebne jest podanie takich informacji jak: numer i data ważności karty płatniczej, dane jej posiadacza oraz kody CCV2 lub CVC2. Transakcji z użyciem wymienionych danych dokonujemy drogą on-line lub też przy pomocy telefonu.

Skrót CVV2 podchodzi od frazy Card Verification Value 2, a sam kod jest używany przez organizację VISA. Master Card z kolei stosuje nazwę CVC2, czyli Card Verification Code 2, analogiczny odpowiednik CVV2. Zarówno jeden, jak i drugi kod składa się trzycyfrowego ciągu liczb, drukowanych na odwrocie kart, a dokładniej - na pasku, tuż obok miejsca, w którym powinniśmy złożyć podpis właściciela karty. W obu przypadkach kody służą do uwierzytelniania transakcji internetowych, a co za tym idzie, zwiększają bezpieczeństwo naszych zakupów. Wskazane numery znajdują się w bankowej bazie danych, będąc przypisanymi do konkretnego użytkownika. Teoretycznie nie ma możliwości, by osoby trzecie miały dostęp do wskazanych kodów. By numery nie wpadły w niepowołane ręce, nie mogą być drukowane na wyciągach czy innych pismach z banku.

Jakimi kartami można płacić przez Internet?

Karty, którymi można płacić przez Internet, to karty kredytowe, przedpłacone oraz niektóre karty debetowe (choć w ich przypadku wybór jest na razie ograniczony). Jeszcze kilka lat temu do płacenia w sieci używano wyłącznie kart kredytowych, jednak nie wszyscy internauci chcą lub mogą je posiadać (ze względu np. na brak zdolności kredytowej). Minusem "kredytówek" jest również to, że sam fakt ich użytkowania wiążę się ze sporymi kosztami (np. rocznymi prowizjami za użytkowanie karty). Między innymi z tych powodów osoby, które dokonują wielu transakcji elektronicznych, kupując np. na aukcjach lub w sklepach internetowych, chętniej korzystają z kart debetowych lub przedpłaconych. Ten ostatni rodzaj kart to stosunkowo nowy produkt, który pozwala tylko i wyłącznie na płacenie w sieci. Nie można za jego pomocą podjąć gotówki z bankomatu, ani też zapłać w zwykłym sklepie czy na stacji benzynowej.

Mechanizm oparty o uwierzytelnianie transakcji za pomocą kodów CVV2 oraz CVC2 zwiększa szybkość przesyłania pieniędzy w sieci, a także gwarantuje bezpieczeństwo naszych kont. Jeśli jesteśmy zwolennikami zakupów bez wychodzenia z domu, powinniśmy pomyśleć o zamianie zwykłych przelewów elektronicznych z rachunku - jeśli do tej pory korzystaliśmy głównie z nich - na płatności internetowe za pomocą jednej z dostępnych w obrocie kart.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (26.11.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Pomoc frankowiczom . 21.2.2016 18:19 przez:
lech-p

forum o kredytach

Forum o lokatach
BGŻ Optima lokata bezkarna 4.6.2015 7:10 przez:
Limana

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie dla seniora. 19.2.2016 19:05 przez:
henryka

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Potwierdzenie wypłaty z bankomatu 22.10.2015 11:44 przez:
Gracjal

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Do czego służą PIN i PUK 16.10.2014 10:46 przez:
Arkadiusz Wojciechowski, Ekspert Comperia.pl
Telefony Huawei. 16.2.2016 19:18 przez:
marcinaz

forum gsm