14.06.2018, 16:56

Najlepsze konta osobiste - ranking: czerwiec 2018

Najlepsze konta osobiste - ranking: czerwiec 2018

Aktywnie korzystając z konta, możemy mieć je za 0 zł wraz z darmową kartą w aż 19 bankach. Jeśli zechcemy przy tym wypłacać gotówkę bez prowizji z dowolnych bankomatów w Polsce, liczba dostępnych rachunków skróci się do 13 ofert. Gdy będzie nam zależeć również na możliwości pobierania pieniędzy za darmo również za granicą, do wyboru pozostaną nam 3 konta, ale tylko jedno z nich umożliwi wygodne płacenie za granicą bez przewalutowania - z użyciem karty wielowalutowej.

Zbliżające się wielkimi krokami wakacje to w przypadku większości polskich rodzin okres wzmożonych wydatków – ponoszonych nie tylko w kraju, ale i za granicą. Z roku na rok coraz chętniej spędzamy letnie urlopy wiele setek, a nawet tysięcy kilometrów od miejsca zamieszkania. Niestety nierozważne gospodarowanie pieniędzmi w obcym państwie może nas narazić na niepotrzebne straty finansowe. Wymiana złotówek w kantorze to koszt co najmniej kilku procent kwoty transakcji. Podobnym wydatkiem może się okazać wypłata gotówki z zagranicznego bankomatu – oprócz ewentualnej prowizji pobieranej przez bank lub/i operatora urządzenia, możemy też zostać obciążeni prowizją za przewalutowanie wypłacanej kwoty. Ta ostatnia opłata podwyższa też koszt płatności realizowanych za granicą przy użyciu standardowej karty do konta. To właśnie z tych względów coraz większą popularnością cieszą się wśród klientów bankowych karty wielowalutowe.

Karty wielowalutowe to stosunkowo nowy rodzaj kart płatniczych. Dzięki nim można obsługiwać jednym „plastikiem” kilka kont – prowadzonych w różnych walutach, w dowolnej chwili płacąc kartą bez prowizji za przewalutowanie. Jak to możliwe? Karta automatycznie rozpoznaje walutę płatności i pobiera należność z konta prowadzonego w walucie transakcji. Bez przewalutowania tej kwoty na złotówki.

Przykład: załóżmy, że jesteśmy posiadaczami karty wielowalutowej, podpiętej do konta w złotówkach, euro i dolarach. Jeśli zechcemy uregulować rachunek w restauracji, wystawiony w euro, to karta obciąży kwotą płatności bezpośrednio nasze konto w euro. Bez narażania nas na koszty przewalutowania.

Ze względu na to, że karta wielowalutowa może znacznie ograniczyć koszty zagranicznych podróży, stała się istotnym elementem oceny jakości kont porównanych przez nas w przedwakacyjnym wydaniu rankingu rachunków osobistych.

ZAŁOŻENIA RANKINGU

Podczas analizy dostępnych ofert założyliśmy, że z rachunku będzie korzystać osoba, która zapewni na konto wpływ wynagrodzenia (2500 zł/mies.), 5 razy w miesiącu zapłaci za zakupy kartą (na kwotę łącznie 400 zł/mies.), 2 razy wypłaci gotówkę z bankomatów banku (lub wskazanych), 1 raz z bankomatu innego operatora w Polsce i 2 razy z bankomatu za granicą. Uwzględniając te założenia, przyznawaliśmy po 1 punkcie w 6 kategoriach:

- konto (1 pkt za 0 zł/mies. za prowadzenie konta),

- karta (1 pkt za 0 zł/mies. za obsługę karty debetowej),

- bankomaty własne/wybrane (1 pkt za umożliwienie 2-krotnego pobrania gotówki bez prowizji),

- bankomaty pozostałe w Polsce (1 pkt za umożliwienie 1-krotnego pobrania gotówki bez prowizji),

- bankomaty za granicą (1 pkt za umożliwienie 2-krotnego pobrania gotówki bez prowizji),

karta wielowalutowa (1 pkt za kartę do konta z opcją multiwalutowości).

Najlepsze konta osobiste: czerwiec 2018

 Bank

Konto

Suma punktów
(pkt)

Konto
(pkt)

Karta
(pkt)

Bankomaty własne lub wybrane
(pkt)

Pozostałe bankomaty w Polsce
(pkt)

Bankomaty za granicą
(pkt)

Karta wielo-
walu- towa

Bank Pekao SA

Konto Przekorzystne

6

1

1

1

1

1

1

Alior Bank

Konto Jakże Osobiste

5

1

1

1

1*

1*

0

Bank Millennium

Konto 360 Stopni

5

1

1

1

1

1

0

Credit Agricole

Konto dla Ciebe

5

1

1

1

1

0

1

ING Bank Śląski

Konto Osobiste Direct

5

1

1

1

1**

0

1

Bank Pocztowy

Bliskie Konto Pocztowe

4

1

1

1

1

0

0

BGŻ BNP Paribas

Konto Optymalne

4

1

1

1

0

1***

0

Deutsche Bank

dbNET

4

1

0

1

1

1 *****

0

eurobank

Konto Na Co Dzień

4

0

1

1

1

0

1

Getin Bank

Konto Proste Zasady

4

1

1

1

1

0

0

Idea Bank

Konto Idealne

4

1

1

1

1

0

0

Nest Bank

Nest Konto

4

1

1

1

1

0

0

Orange Finanse

Konto Osobiste

4

1

1

1

1

0

0

Plus Bank

Konto Plus

4

1

1

1

1

0

0

T-Mobile Usługi Bankowe

Konto Freemium

4

1

1

1 *****

1 *****

0 *****

0

Bank Zachodni WBK

Konto Jakie Chcę

3

1

1

1

0

0

0

BOŚ

Ekokonto bez Kosztów

3

1

1

1

1

0

0

Citi Handlowy

CitiKonto

3

0

0

1

0

1 ******

1

Inteligo

Konto Inteligo

3

1

1

1

0

0

0

mBank

eKonto standard

3

1

1

1

0

0

0

PKO Bank Polski

PKO Konto za Zero

3

1

1

1

0

0

0

Raiffeisen Polbank

Wymarzone Konto

3

1

1

1

0

0

0

Źródło: Porównywarka Comperia.pl (dostęp: 12.06.2018 r.)

*Brak opłat za wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą przy wyborze dwóch darmowych korzyści
**Brak prowizji od pierwszej wypłaty krajowej z bankomatu obcego
***Darmowe są tylko bankomaty zagraniczne należące do Grupy BNP Paribas i w ramach Global Alliance
*****Darmowe wypłaty za granicą tylko z bankomatów Grupy Deutsche Banku
*****Darmowe są jedynie pierwsze 3 wypłaty w bankomatach miesięcznie
******Darmowe wypłaty za granicą tylko z bankomatów Grupy Citi

Spośród ponad 20 ofert wymienionych w zestawieniu tylko 1 uzyskała maksymalną punktację: Konto Przekorzystne w Banku Pekao SA z darmową kartą wielowalutową. Osoby, które zapewnią w każdym miesiącu wpływy na konto w kwocie min. 500 zł i przynajmniej raz w okresie rozliczeniowym zapłacą bezgotówkowo kartą lub przy użyciu aplikacji mobilnej PeoPay, będą mogły korzystać z konta i karty za 0 zł. Dużym plusem dla tych, którzy często podróżują, jest nielimitowana możliwość wypłacania gotówki bez prowizji z zagranicznych bankomatów.

Dodatkowe profity, dostępne dla posiadaczy Konta Przekorzystnego to do 100 zł zwrotu za rachunki za komórkę i 100 zł zwrotu za OC na samochód w PZU. Osoby, które założą Konto Oszczędnościowe, aż przez 180 dni będą mogły ponadto korzystać z oprocentowania podwyższonego aż do 2,7% w skali roku (dla salda do 10 000 zł). Rachunek – poza wysokim oprocentowaniem – ma jeszcze jedną istotną zaletę, ułatwiającą zarządzanie pieniędzmi: wszystkie przelewy realizowane z Konta Oszczędnościowego w aplikacji PeoPay są bezpłatne.

Pozostałe konta wymienione w rankingu bardzo dobrze wypadły pod kątem braku podstawowych opłat miesięcznych za konto i kartę. Uwzględniając założenia rankingu, jedynie w przypadku 3 ofert klient ponosiłby co miesiąc przynajmniej jeden z tych dwóch podstawowych kosztów. Nieco gorzej prezentują się dostępne oferty pod względem kosztów wypłat z bankomatów – zwłaszcza tych zagranicznych. Aktualnie jedynie 6 banków z zestawienia oferuje klientom możliwość pobierania pieniędzy za granicą bez prowizji. Najskromniejszy wybór mają jednak osoby, które zechcą zaopatrzyć się w kartę debetową z opcją multiwalutowości. Ta dostępna jest w przypadku jedynie 5 ofert spośród wymienionych w tabeli.

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (14.06.2018).
Tekst powstał we współpracy z bankiem.

50 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora