Artykuły finansowe

2013-11-28
Gdzie iść po kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Już od przyszłego roku każdy, kto zechce skorzystać z kredytu hipotecznego, będzie musiał wykazać się co najmniej 5-procentowym wkładem własnym, naliczanym od ceny nieruchomości. Grudzień to ostatnia szansa dla wszystkich tych, którzy nie będą mogli sprostać nowym wymaganiom. Gdzie zatem można jeszcze otrzymać kredyt hipoteczny bez własnych funduszy?

www.comperia.pl
2013-11-28
Jak poprawić swój BIK?

Historia kredytowa jest przedmiotem wielu mitów, w wyniku których konsumenci często myślą o niej jak o czymś negatywnym. Kredytobiorcy zazwyczaj boją się BIK-u, który przecież tylko przechowuje dane na temat wszystkich zaciąganych w Polsce pożyczek. Należy przy tym pamiętać, że – stosując się do kilku zasad – każdy może zbudować pozytywną historię kredytową, by BIK już nigdy nie zagrażał powodzeniu naszego wniosku kredytowego.

www.comperia.pl
2013-11-28
Niższe oprocentowanie czy mniejsza prowizja?

W reklamach banki zwykle kuszą klientów niskim oprocentowaniem lub zerowymi prowizjami za udzielenie kredytu. Rzadko kiedy obie formy ulg są łączone, więc konsument staje przed wyborem – albo zdecydować się na kredyt z niskim oprocentowaniem, albo wziąć pożyczkę bez prowizji. Co w rzeczywistości okazuje się lepsze?

www.comperia.pl
2013-11-28
Spread przy kredycie walutowym - nie daj się oszukać!

Kredyty bankowe w obcych walutach zostały niedawno wzięte pod lupę przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wniosek? Trzeba uważać, bo banki nie informują w należyty sposób swoich klientów o tym, na  jakich zasadach wyliczają spread. Ten z kolei posiada duży wpływa na to, czy dany kredyt denominowany w obcej walucie można zaliczyć do tanich, czy też jego koszty stają się niekorzystne dla konsumenta.

www.comperia.pl
2013-11-28
Płacenie kartą w restauracjach - czy wolno im doliczać napiwek?

Karty płatnicze są łatwym sposobem na opłacanie rachunków – nie trzeba pamiętać o posiadaniu odpowiedniej ilości gotówki w portfelu i szukać drobnych, gdy sprzedawca nie ma z czego wydać. Z kart możemy korzystać zarówno w sklepach, jak również w obiektach kulturalnych czy restauracjach. W przypadku tych ostatnich kelnerzy często z własnej inicjatywy do rachunku dopisują kwotę oczekiwanego napiwku, czego czasem możemy nawet nie być świadomi. Co robić, żeby się przed tym ustrzec?

www.comperia.pl
2013-11-27

Z pomocą karty kredytowej można już od dłuższego czasu dokonywać transakcji internetowych, między innymi płacąc nią za zakupy on-line, wylicytowane przedmioty na wirtualnych aukcjach albo obstawiane zakłady bukmacherskie.

www.comperia.pl
2013-11-27
Uważaj na formularze informacyjne o kredytach konsumenckich

Ustawa o kredytach konsumenckich z 18 grudnia 2011 r. miała uchronić Polaków przed ukrytymi kosztami, zapisywanymi w umowach drobnym drukiem. Niestety, mimo wprowadzenia jednolitych formularzy informacyjnych, instytucje finansowe nadal zwiększają koszty pożyczek o dodatkowe opłaty, których istnienia kredytobiorcy często nie są świadomi.

www.comperia.pl
2013-11-26
Małżeństwa mają większą szansę na kredyt

Nie od dziś wiadomo, że im wyższa zdolność kredytowa, tym większa szansa na otrzymanie kredytu - w dodatku na lepszych warunkach. Czasami jednak sami nie jesteśmy w stanie wykazać się wymaganą zdolnością kredytową, zwłaszcza, gdy staramy się o kredyt hipoteczny. Wiadomo jedno – większą szansę na kredyt z całą pewnością mają małżeństwa.

www.comperia.pl
2013-11-26
Jak nie odziedziczyć spadku z długami bankowymi?

Spadek na ogół kojarzy się z zyskami, jakie otrzymujemy podczas obejmowania majątku po zmarłym. Niestety, niekiedy zdarza się, że zamiast oczekiwanej fortuny dziedziczymy jedynie zobowiązania finansowe. Czy da się nie odziedziczyć spadku z długami bankowymi?

www.comperia.pl
2013-11-26
Kiedy odpowiadamy za zakupy skradzioną kartą płatniczą?

Co się dzieje, jeżeli w wyniku kradzieży stracimy kartę płatniczą, jednak zauważymy jej nieobecność dopiero po dwóch lub trzech dniach? Jeśli ktoś zrobił zakupy lub wypłacił z bankomatu pieniądze za pomocą skradzionej nam karty, to czy bank obciąży nas kosztami? To, czy za podobne transakcje odpowiadamy my czy bank, zależy między innymi od... sposobu przechowywanie karty.

www.comperia.pl
2013-11-26
Kredyt hipoteczny po czterdziestce

Kredyty na dom czy mieszkanie spłaca się zazwyczaj wiele lat. Z tego powodu częstą przeszkodą w otrzymaniu pieniędzy jest zbyt zaawansowany – przynajmniej w oczach banku – wiek wnioskodawcy. Gdzie w takim razie mamy szansę dostać kredyt hipoteczny po czterdziestce?

www.comperia.pl
2013-11-26
Czy kredyt odnawialny w koncie jest drogi?

Kredyt odnawialny, zwany inaczej kredytem lub limitem w koncie, to jeden z najpopularniejszych rodzajów kredytów konsumpcyjnych. Pozostaje tylko zadać sobie pytanie, czy tego typu pożyczka jest korzystna, czy raczej należy do kategorii tych droższych form finansowania?

www.comperia.pl
2013-11-26
Kredyt a umowa śmieciowa

Banki z reguły wymagają od klientów wnioskujących o kredyt udokumentowania ich zdolności kredytowej. Najbardziej pożądaną formą zatrudnienia jest oczywiście umowa o pracę – i to na czas nieokreślony. A co, jeżeli pracujemy na tzw. „umowy śmieciowe”, czyli umowy-zlecenia lub o dzieło? Czy o pieniądzach z banku musimy zapomnieć?

www.comperia.pl
2013-11-26

Dokonywanie zakupów bezgotówkowych przez Internet może odbywać się nie tylko z pomocą przelewów on-line, ale także dzięki kartom z numerami CVV2 oraz CVC2. Oba kody służą do weryfikacji transakcji, które zechcemy zrealizować drogą elektroniczną. Czym dokładniej są wspomniane kody i co jeszcze jest potrzebne, żeby bezpiecznie kupować w sieci?

www.comperia.pl
2013-11-25
Jak uzyskać umorzenie kredytu studenckiego?

Kredyt studencki to tani kredyt dla osób uczęszczających na studia wyższe, niezależnie od uczelni czy trybu nauki. Dzięki preferencyjnym zasadom kredyty studenckie są nisko oprocentowane, a ich spłata rozpoczyna się dopiero w dwa lata po zakończeniu okresu nauki. Dodatkowo niektórzy kredytobiorcy mogą liczyć na umorzenie zobowiązania. Jak je uzyskać? Odpowiadamy poniżej.

www.comperia.pl
2013-11-25
Jak działa kredyt odnawialny w koncie?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów kredytów konsumenckich wśród Polaków jest kredyt odnawialny w koncie. Limit w ROR jest o tyle korzystny, że po jednorazowym złożeniu wniosku o jego przyznanie - i, oczywiście, po jego pozytywnym rozpatrzeniu przez bank - mamy zapewniony stały dostęp do gotówki, który uaktywnia się w momencie, gdy własne pieniądze na rachunku się wyczerpią.

www.comperia.pl
2013-11-25
Jak przebiega rezygnacja z kredytu?

Z kredytów konsumpcyjnych Polacy korzystają coraz częściej, jednak aż co piątego kredytobiorcę tuż po podpisaniu umowy nachodzą wątpliwości co do tego, czy zaciągając najnowsze zobowiązanie, rzeczywiście postąpił słusznie. W części przypadków podobne przemyślenia kończą się decyzją o odstąpieniu od umowy kredytowej. Pamiętajmy, że rezygnacja z pożyczki jest możliwa w każdym banku – prawo do niej gwarantuje ustawa o kredytach konsumenckich z 18 grudnia 2012 roku.

www.comperia.pl
Najnowsze porady
1. Ekspert Comperia.pl
2. Ekspert Comperia.pl
3. Ekspert Comperia.pl
4. Ekspert Comperia.pl
5. Ekspert Comperia.pl