Artykuły finansowe

2013-11-30

Istnieje kilka rodzajów kart płatniczych, wśród których wymienić należy karty: kredytowe, debetowe, obciążeniowe, przedpłacone oraz - rzadko już spotykane - karty bankomatowe. Każdy z wymienionych typów charakteryzuje się innymi funkcjami, umożliwiając posiadaczowi karty wykonywanie konkretnych działań. Sprawdź, co zyskujesz, decydując się na któryś z "plastików".

www.comperia.pl
2013-11-30
Co robić, jeśli ostatnia transza nie wystarczy?

Starając się o kredyt na wykończenie domu lub mieszkania w obcej walucie mamy do dyspozycji dwa jego rodzaje – denominowany oraz indeksowany. W przypadku kredytu denominowanego czasem zdarza się, że ostatnia transza nie wystarczy do dokończenia inwestycji. Dlaczego tak się dzieje i co robić w takiej sytuacji?

www.comperia.pl
2013-11-30
JEREMIE - kredyty dla firm z dofinansowaniem unijnym

Młodzi przedsiębiorcy nie zawsze mają pod górkę już na samym starcie. Wszystko dzięki projektom takim jak inicjatywa JEREMIE, czyli kredyty dla firm z dofinansowaniem unijnym, które można przeznaczyć na takie inwestycje jak zakup maszyn, środków transportu, wdrożenie ulepszeń technologicznych czy utworzenie nowych miejsc pracy. Niestety, skorzystać z tego typu pomocy mogą tylko biznesmeni prowadzący działalność w jednym z sześciu województw.

www.comperia.pl
2013-11-29
Jak poprawić scoring kredytowy?


Uzyskanie kredytu jest sprawą niezwykle łatwą. Niestety tylko w reklamach i na ulotkach bankowych. W rzeczywistości wszystko wygląda nieco inaczej, a o tym, czy i na jakich warunkach kredyt dostaniemy, decyduje nasz scoring kredytowy. Czym jest wspomniany wskaźnik i jak sprawić, by działał on na naszą korzyść?

www.comperia.pl
2013-11-29
Jakie raty kredytu hipotecznego wybrać - malejące czy równe?

Kredytobiorca szukający korzystnego kredytu hipotecznego musi podjąć wiele trudnych decyzji podczas dopasowywania parametrów proponowanej mu przez bank oferty do swoich potrzeb. Między innymi zostaje postawiony przed wyborem sposobu spłaty hipoteki – w ratach równych bądź malejących. Która z tych dwu opcji będzie bardziej opłacalna?

www.comperia.pl
2013-11-29
Jak obejść brak zdolności kredytowej?

O tym, że nie jest łatwo zdobyć kredyt hipoteczny, wiadomo nie od dziś. Wiele osób boryka się z problemem braku zdolności kredytowej w związku z pracą na umowach, na których widnieje mniejsza pensja, niż ta dostawana do ręki. Jak w takim razie obejść przepisy bankowe, by otrzymać pieniądze na zakup wymarzonego mieszkania?

www.comperia.pl
2013-11-29
Plusy i minusy kredytu odnawialnego w koncie

Kredyt odnawialny często kojarzony jest z debetem w koncie, chociaż faktycznie są to dwa oddzielne produkty. Jak każdy kredyt, także i ten ma swoje plusy oraz minusy. Przyjrzyjmy się, co do nich należy.

www.comperia.pl
2013-11-29

Od dłuższego czasu w Polsce obserwuje się wzrost zainteresowania prowadzeniem swojej działalności gospodarczej. Niestety, przedsiębiorcy już na starcie napotykają wiele problemów, utrudniających wprowadzenie firmy na właściwe tory. Czasami zwyczajnie brakuje gotówki na dopięcie wszystkiego na ostatni guzik i trzeba pożyczyć pieniądze. Tylko skąd wziąć kredyt dla firmy bez historii kredytowej?

www.comperia.pl
2013-11-29
Jak zdobyć tanie euro na spłatę kredytu?

Jeszcze nie tak dawno temu kredytobiorcy, którzy spłacają hipotekę w obcej walucie, załamywali ręce z powodu niekorzystnych dla konsumentów mechanizmów rządzących przewalutowaniem rat, płaconych w złotówkach. Jednak już od roku sytuacja tej grupy uległa znacznej poprawie. Wszystko dzięki ustawie antyspreadowej, która dopuszcza regulowanie miesięcznych należności, wynikających z obsługi kredytu, w obcej walucie kupowanej na własną rękę. Tylko, gdzie znaleźć tanie euro lub taniego franka na spłatę kredytu?

www.comperia.pl
2013-11-29

Tak samo jak klienci indywidualni, tak też klienci biznesowi mogą liczyć na bogatą ofertę pożyczkową dostosowaną do ich oczekiwań. Istnieje kilka rodzajów kredytów dla firm, wśród których wymienić należy m.in.: linie odnawialne, kredyty inwestycyjne oraz kredyty typu start-up. Każdy z produktów, rzecz jasna, zaspokaja odmienne potrzeby wnioskodawców i charakteryzuje się odrębnymi cechami.

www.comperia.pl
2013-11-29
Gdzie po tani kredyt gotówkowy? Podsumowanie listopada 2013

Tak korzystnego okresu dla pożyczania z banków pieniędzy, jak teraz, nie było od wielu lat. Stopy procentowe wyznaczane przez RPP już dawno nie znajdowały się na tak niskim i, co najważniejsze, utrzymującym się poziomie. Sprawdź, gdzie w takim razie warto udać się po tani kredyt gotówkowy w listopadzie 2013.

www.comperia.pl
2013-11-28
Czym grożą opóźnienia w spłacie rat kredytu?

W dzisiejszych czasach niewiele osób nigdy nie miało do czynienia z żadną formą kredytowania. Niestety, mimo ogromnej popularności pożyczek, te wciąż pozostają dość drogimi formami pozyskania potrzebnych pieniędzy. Często poza odsetkami musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami za ubezpieczenie kredytu, prowizje czy samo rozpatrzenie wniosku przez bank. A co dzieje się, gdy wskutek złej kondycji finansowej zaczynamy opóźniać się ze spłatami rat?

www.comperia.pl
2013-11-28
Gdzie iść po kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Już od przyszłego roku każdy, kto zechce skorzystać z kredytu hipotecznego, będzie musiał wykazać się co najmniej 5-procentowym wkładem własnym, naliczanym od ceny nieruchomości. Grudzień to ostatnia szansa dla wszystkich tych, którzy nie będą mogli sprostać nowym wymaganiom. Gdzie zatem można jeszcze otrzymać kredyt hipoteczny bez własnych funduszy?

www.comperia.pl
2013-11-28
Jak poprawić swój BIK?

Historia kredytowa jest przedmiotem wielu mitów, w wyniku których konsumenci często myślą o niej jak o czymś negatywnym. Kredytobiorcy zazwyczaj boją się BIK-u, który przecież tylko przechowuje dane na temat wszystkich zaciąganych w Polsce pożyczek. Należy przy tym pamiętać, że – stosując się do kilku zasad – każdy może zbudować pozytywną historię kredytową, by BIK już nigdy nie zagrażał powodzeniu naszego wniosku kredytowego.

www.comperia.pl
2013-11-28
Niższe oprocentowanie czy mniejsza prowizja?

W reklamach banki zwykle kuszą klientów niskim oprocentowaniem lub zerowymi prowizjami za udzielenie kredytu. Rzadko kiedy obie formy ulg są łączone, więc konsument staje przed wyborem – albo zdecydować się na kredyt z niskim oprocentowaniem, albo wziąć pożyczkę bez prowizji. Co w rzeczywistości okazuje się lepsze?

www.comperia.pl
2013-11-28
Spread przy kredycie walutowym - nie daj się oszukać!

Kredyty bankowe w obcych walutach zostały niedawno wzięte pod lupę przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wniosek? Trzeba uważać, bo banki nie informują w należyty sposób swoich klientów o tym, na  jakich zasadach wyliczają spread. Ten z kolei posiada duży wpływa na to, czy dany kredyt denominowany w obcej walucie można zaliczyć do tanich, czy też jego koszty stają się niekorzystne dla konsumenta.

www.comperia.pl
2013-11-28
Płacenie kartą w restauracjach - czy wolno im doliczać napiwek?

Karty płatnicze są łatwym sposobem na opłacanie rachunków – nie trzeba pamiętać o posiadaniu odpowiedniej ilości gotówki w portfelu i szukać drobnych, gdy sprzedawca nie ma z czego wydać. Z kart możemy korzystać zarówno w sklepach, jak również w obiektach kulturalnych czy restauracjach. W przypadku tych ostatnich kelnerzy często z własnej inicjatywy do rachunku dopisują kwotę oczekiwanego napiwku, czego czasem możemy nawet nie być świadomi. Co robić, żeby się przed tym ustrzec?

www.comperia.pl