04.10.2013, 13:51

Archiwalny ranking lokat - październik 2013

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9.4     / 10 (oddano 5 głosów)

Archiwalny ranking lokat - październik 2013
Które banki oferują obecnie najatrakcyjniejsze lokaty na 3, 6 i 12 miesięcy? Porównywarka finansowa Comperia.pl ruszyła na poszukiwania najwyższych zysków. Nie przynosi bardzo optymistycznych wieści.

Lokaty na 3 miesiące

Na czele rankingu najlepszych bankowych lokat kwartalnych same depozyty „dla wybrańców”. Aż 5 proc. w skali roku można zarobić w Deutsche Banku, ale jest to jednorazowy prezent dla osób, które założą konto osobiste dbNET. Dla pozostałych klientów stawka oprocentowania jest dwukrotnie niższa.

Również 5 proc. w skali roku na lokacie 3-miesięcznej oferują GetinOnline oraz Idea Bank. Jednak Lokata na Start i Lokata na Dobry Początek także dostępne są tylko jeden raz, w dodatku, w przypadku oferty Idea Banku, wyłącznie dla tych klientów, którzy jeszcze żadnej umowy nigdy z tą instytucją nie mieli podpisanej.

Tuż za podium także depozyt „niespodzianka”, tzn. Pierwsza Lokata na 4 proc. otwierana przez Meritum Bank tylko osobom, które otworzą Proste Konto Osobiste.

5. miejsce dla Banku Zachodniego WBK i jego Lokaty powitalnej 1|2|3 na 3,35 proc. w skali roku, dostępnej, a jakże, jedynie w ramach podarunku osobom które zdecydują się na rachunek osobisty. 3,35 proc. mogą także zarobić posiadacze konta osobistego w FM Banku PBP na FM Lokacie PRO.

3,25 proc. w skali roku - to obecnie najlepsze oprocentowanie na 3 miesiące, jakie banki proponują obecnie klientom niezwiązanym kontem osobistym. Tak hojne okazują się FM Bank PBP (FM Lokata Spinająca) i GetinOnline (Lokata Słoneczna). Każdy może też założyć Lokatę Internetową na 3,1 proc. w INVEST-Banku.

Przynajmniej 3 proc. można jeszcze zarobić w Getin Noble Banku na Lokacie Miesiąca, oraz w Meritum Banku na Lokacie Standardowej Internetowej oraz Lokacie Meritum Zysku w Internecie. Niestety, tylko ta ostatnia oferta dostępna jest dla osób nieposiadających rachunku osobistego w danym banku.

1.Deutsche Bank, Idea Bank, GetinOnline5%
2.Meritum Bank4%
3.BZ WBK, FM Bank PBP3,35%

Lokaty na 6 miesięcy

Na czele zestawienia najlepszych lokat półrocznych SK Bank i jego eLokata24. To depozyt dostępny dla wszystkich, w Internecie. Ma jedną cechę, która może budzić niepokój deponentów, a mianowicie oprocentowanie zmienne, zależne wyłącznie od decyzji banku. Zatem ten w każdej chwili może obniżyć oprocentowanie lokaty, i będzie to miało przełożenie także na już trwające lokaty. Jednak już od kilku dobrych miesięcy oprocentowanie eLokaty24 jest naprawdę bardzo konkurencyjne, zatem ryzyko jego znacznego obniżenia nie wydaje się duże.

Podium uzupełniają lokaty FM Banku PBP i Meritum Banku, oprocentowane na poziomie 3,45-3,55 proc. w skali roku. Niezły zarobek, w porównaniu oczywiście z propozycjami innych banków, gwarantują także INVEST-Bank, Getin Noble Bank oraz GetinOnline.

Lokaty na 12 miesięcy

Najlepsze na 12 miesięcy są lokaty FM Banku PBP: FM Lokata PRO (3,80 proc. w skali roku) oraz FM Lokata Spinająca (3,70 proc.). To depozyty znane już z zestawień lokat 3- i 6-miesięcznych. Ich oprocentowanie jest stałe.

Nie można tego powiedzieć o lokatach z kilku kolejnych miejsc w rankingu. Obecnie na poziomie 3,59 proc. w skali są oprocentowane: Lokata Prezesa w GetinOnline oraz Lokata Szefa w Open Finance (dokładnie - dystrybuowana przez Open Finance, formalnie lokata zostanie założona w Getin Noble Banku). Stopa procentowa tych lokat jest zmienna co miesiąc, i wynosi wartość stawki WIBOR 1M z ostatniego dnia roboczego poprzedniego miesiąca powiększoną o 1 p. proc.

Niewiele niższe zyski generuje Lokata WIBOR Plus w FM Banku PBP. Tutaj oprocentowanie zmienne jest sumą stawki WIBOR 6M (uaktualnianej co kwartał, ostatnia zmiana 27 września br.) oraz 0,8 p. proc. Aktualnie wynosi 3,51 proc. w skali roku.

Na dalszych, acz nadal godnych pochwały miejscach, znalazły się depozyty Meritum Banku, INVEST-Banku oraz Credit Agricole. Można na nich obecnie zarobić od 3,20 do 3,50 proc. w skali roku. Wszystkie charakteryzuje stała stopa oprocentowania.

Przez okres 9-12 miesięcy stopy procentowe w Polsce powinny utrzymywać się na poziomie zbliżonym do obecnego. Trudno wobec tego oczekiwać, aby w górę poszło oprocentowanie lokat. Oczywiście, warto mieć uszy i oczy szeroko otwarte na rozmaite promocje pojedynczych depozytariuszy, ale trendu wzrostowego oprocentowania lokat bankowych, niestety, nie ma co oczekiwać w najbliższym czasie.
Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (04.10.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
640 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Ranking lokat - listopad 2019
Podczas gdy inflacja CPI w październiku osiągnęła poziom 2,5% w ujęciu rocznym (wstępne dane GUS-u) najlepsza lokata 3M, dostępna dla wszystkich, jest oprocentowana na zaledwie 2%. Dwa razy więcej zyskać można tylko po spełnieniu dodatkowych warunków.
Ranking lokat - październik 2019
Zysk rzędu 4% (brutto!) w skali roku na lokacie jest osiągalny, ale nie dla każdego. Specjalne warunki są zarezerwowane tylko dla nowych klientów dwóch banków. Maksymalna wpłata to 10 000 zł lub 20 000 zł (zależnie od wybranej oferty), a okres trwania umowy: 3 miesiące.
Ranking lokat - wrzesień 2019
Mimo stagnacji niskich stóp procentowych NBP oprocentowanie lokat ciągle spada. Aktualnie już nie trzy, a jedynie dwa banki oferują na lokacie 3M zysk 4% w skali roku. We wrześniu oprocentowanie lokaty promocyjnej o 0,2 p.p. obniżył Idea Bank.
Ranking lokat - sierpień 2019
Chcesz ochronić swoje oszczędności przed inflacją? Musisz je ulokować na co najmniej 3,58%! Tak wysokie oprocentowanie w przypadku lokat 3M na 10 000 zł zapewniają aktualnie tylko trzy banki.
Ranking lokat - lipiec 2019
Już tylko w trzech bankach ulokujemy 10 000 zł na 3 miesiące na 4% w skali roku. Z grupy liderów rankingu lokat 3M wyłamał się Getin Bank, który z początkiem miesiąca obniżył oprocentowanie Lokaty Mobilnej z 4% do 3%.