18.04.2013, 14:00

Archiwalny ranking lokat - kwiecień 2013

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8.3     / 10 (oddano 4 głosów)

Kwietniową decyzję Rady Polityki Pieniężnej z ulgą powitali miłośnicy lokat. Pozostawienie stóp procentowych na tym samym poziomie oznacza, że banki nie ruszą z kolejną obniżką oprocentowania depozytów. Porównywarka finansowa Comperia.pl sprawdziła, gdzie teraz najlepiej ulokować pieniądze na 3, 6 i 12 miesięcy.

Od listopada oprocentowanie lokat bankowych regularnie spada. Jeszcze pół roku temu bez problemu można było znaleźć roczny depozyt bankowy przynoszący zysk na poziomie 6,7 proc. w skali roku, a średnie oprocentowanie 12 miesięcznych lokat na 5 tys. zł wynosiło 4,72 proc. Teraz dla tych samych parametrów najlepsza lokata gwarantuje zarobek 4,40 proc., a średnie oprocentowanie spadło do 3,39 proc.

Obecnie jest szansa na zatrzymanie tych spadków, ponieważ w kwietniu RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Analitycy Comperia.pl sprawdzili, które banki oferują najlepsze lokaty bankowe na 3,6 i 12 miesięcy. Założyliśmy, że do ulokowania posiadamy 5 tys. zł.

Depozyty 3 - miesięczne

Wśród lokat 3 – miesięcznych na podium znajdują się dwa produkty skierowane tylko do nowych klientów. Meritum Bank i BGŻOptima wysoko oprocentowanymi depozytami premiują osoby, które zdecydują się założyć konto w tych instytucjach. Pierwsza Lokata i Lokata Bezkarna oferują odpowiednio zysk na poziomie 5,50 i 5 proc., co faktycznie wyróżnia te produkty na rynku.

Trzecie miejsce zajmuje Lokata Spinająca w Polskim Banku Przedsiębiorczości. Oprocentowanie 4,25 proc. oznacza dla klienta zarobek prawie 43,03 zł. Depozyt jest dostępny dla każdego, można otworzyć go przez Internet i nie trzeba posiadać konta w banku, by stać się właścicielem lokaty.

Zobacz najlepsze lokaty na 3 miesiące TUTAJ

Gdzie po lokatę półroczną…

SK Bank proponuje eLokatę24 o oprocentowaniu 5,50 proc. Warto jednak być ostrożnym i doczytać, że parametr ten jest zmienny i jego wartość zależy od decyzji banku. Oznacza to, że nie możemy być pewni, że po 6 miesiącach faktycznie otrzymamy odsetki w wysokości 111 zł, może to być mniejsza kwota.

Nie ma takiej obawy w przypadku depozytów znajdujących się na drugim i trzecim miejscu w rankingu. FM Lokata PRO w FM Banku i Depozyt Plus w Toyota Banku gwarantują oprocentowanie odpowiednio 4,30 i 4,20 proc. co oznacza zysk 87,07 i 85,50 zł.

Zobacz najlepsze lokaty na 6 miesięcy TUTAJ

… i roczną

Palmę pierwszeństwa dzierżą dwa produkty FM Banku – Lokata WIBOR Plus i FM Lokata PRO. Oba depozyty dają zysk na poziomi 4,40 proc., ale tylko w drugim przypadku jest to kwota gwarantowana. Oprocentowanie Lokaty WIBOR Plus zależne jest od stawki WIBOR – u, a on zmienia się w zależności od poziomu stóp procentowych. Jeśli stopy nadal będą spadać, depozyt ten przyniesie mniejsze zyski niż zakładaliśmy.

Pozycja druga należy ex aequo do GetinOnline i Open Finance. Lokaty Prezesa i Szefa mają oprocentowanie 4,39 proc., co gwarantuje odsetki w wysokości niespełna 178 zł.

Czołówkę zamyka Lokata – stałe oprocentowanie w Toyota Banku. Oprocentowanie 4,35 proc. oznacza, że po roku otrzymamy 176,17 zł odsetek.

Zobacz najlepsze lokaty na 12 miesięcy TUTAJ

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (18.04.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marta Ośko
, ekspert Comperia.pl
295 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Ranking lokat - listopad 2019
Podczas gdy inflacja CPI w październiku osiągnęła poziom 2,5% w ujęciu rocznym (wstępne dane GUS-u) najlepsza lokata 3M, dostępna dla wszystkich, jest oprocentowana na zaledwie 2%. Dwa razy więcej zyskać można tylko po spełnieniu dodatkowych warunków.
Ranking lokat - październik 2019
Zysk rzędu 4% (brutto!) w skali roku na lokacie jest osiągalny, ale nie dla każdego. Specjalne warunki są zarezerwowane tylko dla nowych klientów dwóch banków. Maksymalna wpłata to 10 000 zł lub 20 000 zł (zależnie od wybranej oferty), a okres trwania umowy: 3 miesiące.
Ranking lokat - wrzesień 2019
Mimo stagnacji niskich stóp procentowych NBP oprocentowanie lokat ciągle spada. Aktualnie już nie trzy, a jedynie dwa banki oferują na lokacie 3M zysk 4% w skali roku. We wrześniu oprocentowanie lokaty promocyjnej o 0,2 p.p. obniżył Idea Bank.
Ranking lokat - sierpień 2019
Chcesz ochronić swoje oszczędności przed inflacją? Musisz je ulokować na co najmniej 3,58%! Tak wysokie oprocentowanie w przypadku lokat 3M na 10 000 zł zapewniają aktualnie tylko trzy banki.
Ranking lokat - lipiec 2019
Już tylko w trzech bankach ulokujemy 10 000 zł na 3 miesiące na 4% w skali roku. Z grupy liderów rankingu lokat 3M wyłamał się Getin Bank, który z początkiem miesiąca obniżył oprocentowanie Lokaty Mobilnej z 4% do 3%.