18.04.2013, 14:00

Archiwalny ranking lokat - kwiecień 2013

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8.3     / 10 (oddano 4 głosów)

Kwietniową decyzję Rady Polityki Pieniężnej z ulgą powitali miłośnicy lokat. Pozostawienie stóp procentowych na tym samym poziomie oznacza, że banki nie ruszą z kolejną obniżką oprocentowania depozytów. Porównywarka finansowa Comperia.pl sprawdziła, gdzie teraz najlepiej ulokować pieniądze na 3, 6 i 12 miesięcy.

Od listopada oprocentowanie lokat bankowych regularnie spada. Jeszcze pół roku temu bez problemu można było znaleźć roczny depozyt bankowy przynoszący zysk na poziomie 6,7 proc. w skali roku, a średnie oprocentowanie 12 miesięcznych lokat na 5 tys. zł wynosiło 4,72 proc. Teraz dla tych samych parametrów najlepsza lokata gwarantuje zarobek 4,40 proc., a średnie oprocentowanie spadło do 3,39 proc.

Obecnie jest szansa na zatrzymanie tych spadków, ponieważ w kwietniu RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Analitycy Comperia.pl sprawdzili, które banki oferują najlepsze lokaty bankowe na 3,6 i 12 miesięcy. Założyliśmy, że do ulokowania posiadamy 5 tys. zł.

Depozyty 3 - miesięczne

Wśród lokat 3 – miesięcznych na podium znajdują się dwa produkty skierowane tylko do nowych klientów. Meritum Bank i BGŻOptima wysoko oprocentowanymi depozytami premiują osoby, które zdecydują się założyć konto w tych instytucjach. Pierwsza Lokata i Lokata Bezkarna oferują odpowiednio zysk na poziomie 5,50 i 5 proc., co faktycznie wyróżnia te produkty na rynku.

Trzecie miejsce zajmuje Lokata Spinająca w Polskim Banku Przedsiębiorczości. Oprocentowanie 4,25 proc. oznacza dla klienta zarobek prawie 43,03 zł. Depozyt jest dostępny dla każdego, można otworzyć go przez Internet i nie trzeba posiadać konta w banku, by stać się właścicielem lokaty.

Zobacz najlepsze lokaty na 3 miesiące TUTAJ

Gdzie po lokatę półroczną…

SK Bank proponuje eLokatę24 o oprocentowaniu 5,50 proc. Warto jednak być ostrożnym i doczytać, że parametr ten jest zmienny i jego wartość zależy od decyzji banku. Oznacza to, że nie możemy być pewni, że po 6 miesiącach faktycznie otrzymamy odsetki w wysokości 111 zł, może to być mniejsza kwota.

Nie ma takiej obawy w przypadku depozytów znajdujących się na drugim i trzecim miejscu w rankingu. FM Lokata PRO w FM Banku i Depozyt Plus w Toyota Banku gwarantują oprocentowanie odpowiednio 4,30 i 4,20 proc. co oznacza zysk 87,07 i 85,50 zł.

Zobacz najlepsze lokaty na 6 miesięcy TUTAJ

… i roczną

Palmę pierwszeństwa dzierżą dwa produkty FM Banku – Lokata WIBOR Plus i FM Lokata PRO. Oba depozyty dają zysk na poziomi 4,40 proc., ale tylko w drugim przypadku jest to kwota gwarantowana. Oprocentowanie Lokaty WIBOR Plus zależne jest od stawki WIBOR – u, a on zmienia się w zależności od poziomu stóp procentowych. Jeśli stopy nadal będą spadać, depozyt ten przyniesie mniejsze zyski niż zakładaliśmy.

Pozycja druga należy ex aequo do GetinOnline i Open Finance. Lokaty Prezesa i Szefa mają oprocentowanie 4,39 proc., co gwarantuje odsetki w wysokości niespełna 178 zł.

Czołówkę zamyka Lokata – stałe oprocentowanie w Toyota Banku. Oprocentowanie 4,35 proc. oznacza, że po roku otrzymamy 176,17 zł odsetek.

Zobacz najlepsze lokaty na 12 miesięcy TUTAJ

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (18.04.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marta Ośko
, ekspert Comperia.pl
295 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Ranking lokat - lipiec 2019
Już tylko w trzech bankach ulokujemy 10 000 zł na 3 miesiące na 4% w skali roku. Z grupy liderów rankingu lokat 3M wyłamał się Getin Bank, który z początkiem miesiąca obniżył oprocentowanie Lokaty Mobilnej z 4% do 3%.
Ranking lokat - czerwiec 2019
Do 4% w skali roku można zyskać, deponują w banku 10 000 zł Taką stawkę proponują aż cztery banki: Getin Bank, Idea Bank, Nest Bank i Plus Bank. Zainteresowani ofertami będą jednak musieli spełnić dodatkowe warunki.
Ranking lokat - maj 2019
Na lokacie możesz zyskać nawet 4% w skali roku - o ile uzyskasz status nowego klienta Idea Banku, Nest Banku i Plus Banku lub założysz lokatę przez aplikację mobilną Getin Banku.
Ranking lokat - kwiecień 2019
Po krótkiej nieobecności do grona banków oferujących najwyższe oprocentowanie na lokacie dołączył Idea Bank. Tym sposobem na 4% w skali roku zdeponujemy 10 000 zł na aż czterech lokatach: w Getin Banku, Idea Banku, Nest Banku i Plus Banku. Nie wszyscy będą jednak mogli skorzystać z tych ofert.
Ranking lokat - marzec 2019
Chcesz korzystnie ulokować 10 000 zł? Deponując oszczędności na lokacie kwartalnej, możesz zyskać do 4% w skali roku. Musisz być jednak nowym klientem Nest Banku lub Plus Banku albo stać się nowym użytkownikiem bankowości mobilnej Getin Banku. W dwóch pierwszych przypadkach obowiązkowe będzie przy tym założenie konta osobistego.