19.09.2013, 14:40

Archiwalny ranking kont oszczędnościowych - wrzesień 2013

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Archiwalny ranking kont oszczędnościowych - wrzesień 2013
Spadek oprocentowania depozytów skłania do poszukiwania innych sposobów pomnażania oszczędności. Coraz częściej Polacy zamiast lokat wybierają konta oszczędnościowe, które oferują porównywalny zysk, a nie wymagają zamrażania środków.

Z raportu „Polak oszczędny 2013? W poszukiwaniu zysku.” przygotowanego przez analityków banku BGŻOptima wynika, że Polacy coraz częściej zamiast lokat wybierają depozyty bieżące, czyli np. konta oszczędnościowe. W połowie 2012 roku ich udział w wolumenie wszystkich depozytów wynosił ok. 47 proc., a pod koniec czerwca tego roku stanowiły już dokładnie połowę (ok. 270,3 mld zł).

Zjawisko to jest wynikiem znaczącego spadku rentowności lokat bankowych. Średnie oprocentowanie 6 miesięcznych depozytów na 5 tys. zł zmieniło wartość z 4,40 proc. w styczniu 2013 roku do około 2,20 proc. To sprawiło, że Polacy mniej chętnie zamrażają swoje oszczędności, nawet na krótki okres i zamiast lokat wybierają konta oszczędnościowe.

Jeśli konto, to które?

1.Deutsche Bank4%
2.BGŻOptima3,6%
3.Bank Millennium, BNP Paribas, Citi Handlowy3,5%

Obecnie najwyżej oprocentowane konto oszczędnościowe oferuje Deutsche Bank. db Konto Oszczędnościowe 24h przynosi zysk na poziomie 4 proc. w skali roku. Promocja skierowana jest do nowych klientów banku, którzy otworzyli w tej instytucji konto osobiste dbNET. Korzystnym oprocentowaniem objęte są środki poniżej 10 tys. zł. Każdy klient banku może otworzyć maksymalnie 3 db Konta Oszczędnościowe 24h.

Mimo że wypłata pieniędzy z konta nie oznacza utraty odsetek, banki starają się zniechęcać do tego klientów, między innymi poprzez wysokie koszty przelewów. Podobnie robi Deutsche Bank - tylko pierwszy internetowy przelew w miesiącu jest darmowy (na konto dbNET), za kolejne trzeba zapłacić aż 10 zł.

Miejsce drugie w rankingu zajmuje Konto BGŻOptima - oferta dla Nowych Klientów. Oprocentowanie środków na rachunku do kwoty 20 tys. zł przez 3 miesiące wynosić będzie 3,6 proc., a potem osiągnie wartość 3 proc. w skali roku, niezależnie od salda na koncie.

Zaletą tego rachunku są darmowe przelewy internetowe. Pieniądze można na konto wpłacać i wypłacać z niego bez ograniczeń i bez żadnych kosztów.

Podium uzupełniają Millennium Bank, BNP Paribas i Citi Handlowy. Konta oszczędnościowe w tych instytucjach przynoszą rocznie 3,5 proc. zysku. Ale tu również trzeba uważać na haczyki. Przykładowo, konto WIĘCEJ oszczędnościowe w BNP Paribas promocyjne oprocentowanie stosuje jedynie przez miesiąc i do kwoty 15 tys. zł. W banku Millennium promocją objęte są tylko nowe środki i tylko przez 92 dni. Z kolei Citi Handlowy pobiera opłatę za prowadzenie rachunku oszczędnościowego, chyba, że jego posiadacz ma też w tej instytucji konto osobiste, na które co miesiąc wpływa pensja lub co miesiąc dokonuje płatności bezgotówkowych na co najmniej 500 zł.

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (19.09.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marta Ośko
, ekspert Comperia.pl
295 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Ranking kont oszczędnościowych - listopad 2019
Oprocentowanie kont oszczędnościowych sięga obecnie nawet 4% w skali roku. Tak wysoka – jak na aktualne realia rynkowe – stawka dostępna jest jednak tylko w promocji i po spełnieniu restrykcyjnych warunków.
Ranking kont osobistych - listopad 2019
Przy wyborze konta bankowego kierujesz się przede wszystkim ceną? Jeśli zależy ci na całkowicie darmowym rachunku, bez opłat miesięcznych za konto i kartę w standardzie, a przy tym chcesz wypłacać gotówkę z dowolnych bankomatów w Polsce bez ograniczeń, do wyboru masz tylko dwie oferty.
Ranking kont osobistych - wrzesień 2019
W 13 bankach możesz korzystać z konta za 0 zł bez żadnych warunków, w 6 nie zapłacisz za obsługę karty płatniczej, a w 5 zyskasz możliwość bezprowizyjnych wypłat z bankomatów w całej Polsce. Jednocześnie bezwarunkowe 0 zł za konto, kartę i wypłaty z krajowych bankomatów oferują jednak już tylko dwa banki.
Ranking kont oszczędnościowych - wrzesień 2019
Nie chcesz zamrażać swoich środków nawet na krótkoterminowej lokacie? Na koncie oszczędnościowym możesz zyskać dokładnie tyle samo odsetek – do 4% w skali roku. Są jednak warunki.
Ranking kont oszczędnościowych - sierpień 2019
W sierpniu najwyższe oprocentowanie, dostępne na koncie oszczędnościowym zrównało się z maksymalną stawką oferowaną na krótkoterminowych lokatach. W obu przypadkach można zyskać odsetki do 4% w skali roku.