29.08.2014, 10:01

Archiwalny ranking kont oszczędnościowych - sierpień 2014

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 4 głosów)

Archiwalny ranking kont oszczędnościowych - sierpień 2014
Niestety, nadal nie mamy dobrych wiadomości dla oszczędzających. Próżno szukać gwałtownych wzrostów oprocentowania depozytów i kont oszczędnościowych. Co więcej, pojawiło się ryzyko, że Rada Polityki Pieniężnej, zamiast podnieść stopy, ponownie je obniży, co w konsekwencji będzie oznaczało kolejne spadki oprocentowania lokat i kont. Comperia.pl sprawdziła, gdzie obecnie jest najmniej źle lokować pieniądze.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, szanse na to, że RPP w drugiej połowie roku podniesie stopy procentowe, są minimalne. Co więcej, coraz bardziej realna staje się możliwość kolejnej obniżki, która pociągnie za sobą ponowne spadki oprocentowania kont oszczędnościowych. A było już tak dobrze, od maja średnie oprocentowanie tych produktów wzrastało, co prawda bardzo wolno, ale zawsze… Niestety, w sierpniu można już zaobserwować załamanie trendu. Jeśli Rada Polityki Pieniężnej medialne przepowiednie wcieli w życie, możemy się spodziewać, że linia na wykresie znów poleci w dół…Najwyższe oprocentowanie ma obecnie…

Nie jest niczym odkrywczym stwierdzenie, że najlepiej zarabia się na najwyżej oprocentowanym koncie oszczędnościowym. Ale uwaga, w przypadku tych produktów warto zwrócić uwagę na haczyki, gwiazdki i uwagi dopisane małym drukiem. Oprocentowanie kont oszczędnościowych nie jest stałe, bank może je w każdej chwili podnieść, albo, co zdecydowanie gorsze, obniżyć. I nie musi o tym informować klientów – wystarczy zmiana w stosownej tabeli oprocentowania. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny produkt, trzeba sprawdzić, czy będzie on stale przynosić tak wysokie zyski, czy jest to sytuacja przejściowa. Jeśli już okaże się, że promocja jest ograniczona czasowo, należy dowiedzieć się, jakie odsetki będziemy dostawać po jej zakończeniu.

To nie koniec pułapek, czekających na oszczędzających. Banki często wprowadzają limit kwoty, która jest objęta promocją. Zdarza się więc, że wysokie zyski przyniesie tylko część ulokowanych na koncie środków, pozostałe natomiast ledwie zostaną ochronione przed inflacją.

Przykłady takich praktyk można mnożyć, widać je chociażby w zestawieniu najlepiej oprocentowanych rachunków. Zwycięzca rankingu, Millennium Bank, odsetki na poziomie 4 proc. proponuje jedynie klientom, którzy mają lub otworzą konto 360 st. Dla klientów posiadających inny typ rachunku, oprocentowanie wynosi 3,3 proc. Jednak to nie koniec warunków stawianych przez bank - promocyjne oprocentowanie obowiązuje tylko nowe środki i to zaledwie przez 4 miesiące.

Czasowo nie jest ograniczona promocja Banku SMART, ale 4 proc. zarobią tylko te osoby, które ulokują na koncie SMART Procent maksymalnie 50 tys. zł. Nadwyżka ponad tę kwotę przyniesie już tylko 3 proc. w skali roku. Produkt dostępny jest tylko dla posiadaczy konta osobistego w tej instytucji.

Aż 4 banki pozwalają swoim klientom zarobić 3,5 proc. w skali roku na koncie oszczędnościowym. Są to BGŻOptima, GetinOnline, bossabank i BNP Paribas. Próżno w tym zestawieniu szukać oferty standardowej, wszystkie banki w jakiś sposób ograniczają zyski klientów. I tak GetinOnline oferuje klientom 3,5 proc. jedynie przez 3 -4 miesiące od momentu otwarcia konta, BNP Paribas promocyjne odsetki wypłaca przez 3 miesiące i tylko dla kwoty do 50 tys. zł. Takie same środki objęte są promocją w bossabanku, natomiast 100 tys. zł mogą oszczędzać klienci banku BGŻOptima, ale tylko do 25 listopada 2014 roku.

Ranking kont oszczędnościowych
ulokowana kwota 5 tys. zł na 12 miesięcy
Bank
Nazwa oferty
Odsetki po podatku
Oprocentowanie
Millennium
Konto Oszczędnościowe na nowe środki
164,42 zł
4,00%
Bank Smart 
SMART Procent
164,42 zł
4,00%
BGŻOptima
Konto BGŻOptima - oferta dla nowych środków
143,60 zł
3,50%
GetinOnline
Konto Oszczędnościowe
143,60 zł
3,50%
 bossabank
Konto oszczędnościowe EKOprofit
143,60 zł
3,50%
BNP Paribas
Konto Dobrze Oszczędnościowe
143,60 zł
3,50%
Citi Handlowy
Konto SuperOszczędnościowe
124,11 zł
3,03%
Otwarte Konto Oszczędnościowe
122,85 zł
3,00%
Meritum Bank
Konto Oszczędnościowe
122,85 zł
3,00%
FM Bank
Rachunek oszczędnościowy BIZ
122,85 zł
3,00%
ING Bank Śląski
Otwarte Konto Oszczędnościowe Bonus
122,85 zł
3,00%
Deutsche Bank PBC
db Konto Oszczędnościowe 24h w pakiecie z Kontem dbNET
122,85 zł
3,00%
BOŚ
Konto Więcej za Mniej
112,51 zł
2,75%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (29.08.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marta Ośko
, ekspert Comperia.pl
295 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Ranking kont osobistych - styczeń 2019
Jak wynika z pierwszego w 2019 roku rankingu kont osobistych Comperia.pl, tylko jeden bank oferuje ROR za prawdziwe 0 zł. Osoby, które skorzystają z promocji internetowego konta Citi Priority mogą liczyć na brak opłaty miesięcznej za prowadzenie rachunku, brak opłaty za korzystanie z karty, darmowe bezpłatne przelewy on-line i bezpłatne wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów na świecie.
Ranking kont oszczędnościowych - grudzień 2018
Aż 6 banków oferuje na koncie oszczędnościowym co najmniej 3% w skali roku, przy czym najwyższe dostępne oprocentowanie to 3,5%. Niestety maksymalna stawka obowiązuje tylko dla kwot do 10 000 zł, a skorzystać z oferty mogą jedynie nowi klienci Getin Banku. Pozostali mają jednak szansę ulokowania oszczędności na 3% nawet do limitu 400 000 zł. Są jednak warunki.
Ranking kont osobistych - grudzień 2018
Już tylko jeden bank (Nest Bank) oferuje klientom bezwarunkowe 0 zł za: konto, kartę i pobieranie gotówki z dowolnych bankomatów w Polsce. W połowie listopada – zgodnie z nowym cennikiem - Idea Bank zaczął naliczać posiadaczom Konta Idealnego jednoprocentową prowizję za szóstą i każdą kolejną wypłatę bankomatową w miesiącu.
Ranking kont oszczędnościowych - listopad 2018
Obecnie aż 8 kont oszczędnościowych oprocentowanych jest na co najmniej 3% w skali roku! W listopadzie pula najlepszych ofert poszerzyła się o Konto Idealnie Proste (Idea Bank), którego posiadacze mogą oszczędzać na 3,2% bez żadnych dodatkowych warunków.
Ranking kont firmowych z darmowym terminalem
Porównaliśmy oferty kont firmowych, dostępnych w pakiecie z darmowym terminalem płatniczym. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą i chcą zacząć przyjmować płatności kartą, mogą liczyć nawet na 18 miesięcy dzierżawy terminali za 0 zł. Oprócz tego mogą zgarnąć 200 zł premii, a po spełnieniu prostych warunków, będą korzystać z rachunku firmowego za 0 zł.