2008-03-25 00:00:00

Archiwalny ranking kont oszczędnościowych - marzec 2008

W rankingu najwyżej ocenione zostały propozycje banków, które charakteryzują się najwyższym oprocentowaniem od pierwszego wpłaconego złotego. Dodatkowe punkty przyznawane były za podwyższenie oprocentowania dla kwot powyżej tysiąca złotych, ujemne za opłaty wypłat i przelewów. Nie miały one jednak dużego znaczenia, ponieważ większość banków umożliwia przynajmniej jedną darmową wypłatę i jeden darmowy przelew, a konto nie powinno zastępować standardowego rachunku, z którego korzysta się na co dzień. Konkurencję ofert bankowych pod każdym względem przebijają małe banki: Polbank EFG i Eurobank. Konto Samooszczędzające Polbanku jest wysoko oprocentowane od pierwszego złotego aż do 1 mln zł.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest tak samo atrakcyjne, jak lokat bankowych, a dostęp do oszczędności nieograniczony.

Największą zaletą kont oszczędnościowych jest wysokie oprocentowanie w stosunku nie tylko do standardowych rachunków, ale i lokat bankowych. Konto jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które posiadają nadwyżki finansowe i chcą je korzystnie lokować, nie zamrażając jednak oszczędności na ściśle określony czas. W ten sposób mogą gromadzić pieniądze na wakacje, remonty lub przechować większe kwoty na przyszłe inwestycje, gdy nadejdzie na to odpowiednia pora.

Sprawdź aktualny ranking kont oszczędnościowych!

Najważniejsze procenty
W rankingu najwyżej ocenione zostały te propozycje banków, które charakteryzują się najwyższym oprocentowaniem już od pierwszego wpłaconego złotego. Dodatkowe punkty przyznawane były za podwyższenie oprocentowania dla kwot powyżej tysiąca złotych. Wzrost oprocentowania przy kwotach dużo wyższych miał mniejsze znaczenie, ponieważ dla lokowania setek tysięcy złotych istnieją atrakcyjniejsze możliwości inwestowania, niż trzymanie ich w banku. Ujemne punkty przyznawane były za opłaty wypłat i przelewów. Nie miały one jednak dużego znaczenia, ponieważ większość banków umożliwia przynajmniej jedną darmową wypłatę i jeden darmowy przelew, a konto nie powinno zastępować standardowego rachunku, z którego korzysta się na co dzień. O prowizjach trzeba jednak pamiętać, ponieważ kolejne transakcje mogą słono kosztować, np.10 zł, o czym banki informują tylko w regulaminach i tabelach opłat i prowizji, których przeciętny klient banku na ogół nie czyta. Tymczasem traktując konto oszczędnościowe jak zwykły rachunek bieżący i wypłacając systematycznie pieniądze na bieżące potrzeby, można zapłacić więcej prowizji, niż zarobić na odsetkach.
Konta oszczędnościowe można otwierać nie tylko w banku, w którym posiada się rachunek bieżący, choć zdarza się, że stali klienci są premiowani wyższymi odsetkami. Tak jest w przypadku np. Raiffeisen Bank Polska, którego Konto Lokacyjne Plus jest ponad dwukrotnie wyżej oprocentowane niż zwykłe Konto Lokacyjne. Dodatkowe punkty w rankingu były też przyznawane za wydawanie kart do konta i inne, niestandardowe udogodnienia.

Niekwestionowani liderzy
Konkurencję ofert bankowych pod każdym względem przebijają małe banki: Polbank EFG i Eurobank. Konto Samooszczędzające Polbanku jest nie tylko wysoko oprocentowane od pierwszego wpłaconego złotego aż do 1 mln zł, ale ma również wiele innych zalet, o których klienci innych banków mogą tylko marzyć. Bank nie wymaga określonej wysokości wpłat, a do konta wydaje bezpłatną kartę debetową. Pieniądze można więc wpłacać i wypłacać za darmo nie tylko korzystając z przelewów, ale również z bankomatów. Można też samemu ustalić jaką kwotę chce się  mieć na podstawowym rachunku. Pozostałe pieniądze będą wówczas automatycznie przelewane na Konto Samooszczędzające. Można również w dowolnym momencie zwiększyć liczbę pieniędzy na rachunku gotówkowym np. przez Internet. Przelewy między rachunkiem gotówkowym a oszczędnościowym są darmowe bez względu na ich liczbę. Do konta można też składać stałe zlecenia, co jest rzadkością w ofercie innych banków, ale trzeba liczyć się z tym, że za ich realizację zapłaci się po 1 zł. Płatne są też dyspozycje realizowane przez serwis telefoniczny. Zlecenie przelewu kosztuje 2 zł, podobnie jak jego zlecenie w oddziale banku.
Konkurencją dla Polbanku jest konto on-line Eurobanku. Oprocentowanie jest tu   minimalnie, bo o 0,05 pkt procentowego wyższe, ale funkcjonalność konta trochę mniejsza. Konto będzie bowiem darmowe tylko wtedy, gdy miesięczne wpływy na nie wyniosą co najmniej 800 zł lub średnie miesięczne saldo (z uwzględnieniem lokat) wyniesie 10 tys. zł. Silną stroną oferty jest brak opłat za transakcje przeprowadzane przez Internet i możliwość darmowych wypłat w bankomatach Eurobanku.

NAJLEPSZE KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Bank

Nazwa konta

Punkty

Polbank EFG

Konto Samooszczędzające

70

mBank

eMaxPlus

57

MultiBank

MultiMax

56

Citi Handlowy

Konto oszczędnościowe

55

Raiffeisen Bank

Konto lokacyjne PLUS

53

Volkswagen Bank direct

Plus Konto

50

ING Bank Śląski

OKO

49

Getin Bank

TOP

47

Lukas Bank

Rachunek Oszczędzam

46

Nordea Bank

Nordea Progress

40

Mocna Grupa BRE Banku
Trzecie miejsce w rankingu zajmuje mBank, a czwarte MultiBank, mimo że oba proponują takie samo oprocentowanie. Na wynik wpłynęła minimalnie większa funkcjonalność konta w mBanku. mBank nie wymaga bowiem stałych wpłat i daje możliwość założenia aż czterech bezpłatnych rachunków eMax. Można więc na każdym gromadzić kwoty na inne cele, a rachunkom nadać odpowiednie nazwy np.  eMAX plus – remont, eMAX plus – wakacje. W razie nagłej potrzeby jest też wybór, z którego konta wypłacić pieniądze, bo tylko pierwszy przelew jest darmowy.  Każdy kolejny, zwany wypłatą awaryjną, w ramach mBanku kosztuje 5 zł, a poza mBank: 10 zł. Możliwość założenia większej liczby kont zwiększa więc możliwość bezpłatnych przelewów.
Konto eMax przeznaczone jest tylko dla posiadaczy kont standardowych. MultiBank natomiast nie wymaga posiadania MultiKonta, jeżeli chce  się założyć tylko rachunek MultiMax. Warto jednak mieć oba, ponieważ tu również można kontrolować kwotę progową  i nadwyżki automatycznie przelewać na konto wyżej oprocentowane. Kwota ta uzależniona jest od rodzaju posiadanego MultiKonta (limit dla MultiKont jestem i młodzieżowego wynosi 100 zł, dla MultiKonta ja – 1 tys. zł, a dla MultiKonta my i MultiKonta Aquarius – 2 tys. zł). Można też nie korzystać z tej możliwości i samemu decydować kiedy i jaką kwotę przekaże się na Rachunek Oszczędnościowy lub zasili MultiKonto. Pierwszy przelew w miesiącu jest bezpłatny, kolejny, w przypadku przelewu zdefiniowanego wewnętrznego, kosztuje 5 zł, a do innego banku 10 zł. Opłata za wypłatę środków z rachunku oszczędnościowego MultiMax  wynosi 0,5 proc., nie mniej jednak niż 3 zł.

Zagraniczna konkurencja
Powyżej 5 proc. oferuje jeszcze Citi Handlowy. Z kontem i kartami debetowymi Maestro lub MasterCard wydawanymi do konta osobistego w Citi Handlowy związany jest program "Reszta dla Ciebie", który w prosty sposób pomaga oszczędzać. Przy płaceniu kartą wydatki są zaokrąglane w górę do 1 złotego, a różnica automatycznie przelewana z konta osobistego na konto oszczędnościowe. W ten sposób, robiąc zakupy, odkłada się drobne sumy, które zaczynają procentować. Konto jest prowadzone bez opłat. Można również za darmo zrobić jeden przelew w miesiącu. Każdy kolejny kosztuje natomiast 7,99 zł, a kolejna (poza darmową)  wypłata gotówkowa 9,99 zł.
Stosunkowo wysokie oprocentowanie oferuje również Raiffeisen Bank Polska, ale tylko dla posiadaczy Konta Mobilnego. Jego wadą jest brak możliwości wypłacania pieniędzy w oddziale i zlecania przelewów do innych banków.
Do atrakcyjnych ofert można zaliczyć również konta oszczędnościowe obsługiwane przez Volkswagen Bank direct i ING Bank Śląski.

 

OPROCENTOWANIE KONT OSZCZĘDNOŚCIOWYCH

 

Polbank EFG - Konto Samooszczędzające

Wysokość wpłaty

Oprocentowanie

od 1 do 1 mln zł

5,50 proc.

Eurobank - konto on-line

Wysokość wpłaty

Oprocentowanie

od 1 zł

5,55 proc.

 

 

MultiBank - MultiMax

Wysokość wpłaty

Oprocentowanie

od 1 zł

5,25 proc.

mBank - eMaxPlus

Wysokość wpłaty

Oprocentowanie

od 1 zł

5,25 proc.

Citi Handlowy - Konto oszczędnościowe

Wysokość wpłaty

Oprocentowanie

od 1 zł

5,05 proc.

Raiffeisen Bank - Konto lokacyjne PLUS

Wysokość wpłaty

Oprocentowanie

od 1 zł

4,80 proc.

od 100 tys. zł

5,25 proc.

Volkswagen Bank direct - Plus Konto

Wysokość wpłaty

Oprocentowanie

1 zł - 25 tys. zł

4,59 proc.

25 tys. - 50 tys. zł

4,70 proc.

50 tys. - 100 tys. zł

4,80 proc.

od 100 tys. zł

5,17 proc.

ING Bank Śląski - OKO

Wysokość wpłaty

Oprocentowanie

do 100 tys. zł

4,50 proc.

od 100 tys. zł

4,75 proc.

Getin Bank - TOP

Wysokość wpłaty

Oprocentowanie

do 10 tys. zł

4,25 proc.

10 tys. - 30 tys. zł

4,75 proc.

30 tys. - 100 tys. zł

5,05 proc.

100 tys. - 500 tys. zł

5,10 proc.

od 500 tys. zł

5,15 proc.

Lukas Bank - Rachunek Oszczędzam

Wysokość wpłaty

Oprocentowanie

do 50 tys. zł

4,20 proc.

50 tys. - 100 tys. zł

4,50 proc.

od 100 tys. zł

5,00 proc.

Nordea Bank - Nordea Progress

Wysokość wpłaty

Oprocentowanie

do 4 999,99 zł

3,60 proc.

5 tys. - 49 999,99 zł

4,60 proc.

od 50 tys. zł

4,70 proc.

Invest-Bank - Program Grosik

Wysokość wpłaty

Oprocentowanie

do 1 tys. zł

2,00 proc,

do 10 tys. zł

4,30 proc.

do 100 tys. zł

4,70 proc.

od 100 tys. zł

5,00 proc.

BOŚ - EkoProfit

Wysokość wpłaty

Oprocentowanie

1 tys. - 25 tys. zł

4,25 proc.

25 tys. - 50 tys. zł

4,50 proc.

50 tys. - 100 tys. zł

5,00 proc.

Kredyt Bank - konto oszczędnościowe

Wysokość wpłaty

Oprocentowanie

do 999,99 zł

0,00 proc.

od 1 tys. zł

4,25 proc.

od 100 tys. zł

5,00 proc.

Millennium - Premia on-line

Wysokość wpłaty

Oprocentowanie

do 9 999,99 zł

3,00 proc.

do 24 999,99 zł

3,50 proc.

od 25 tys. zł

5,00 proc.

Bank BGŻ - Eskalacja

Wysokość wpłaty

Oprocentowanie

do 999,99 zł

0,00 proc.

od 1 tys. zł

4,50 proc.

od 30 tys. zł

5,15 proc.

Dominet Bank - Sejf

Wysokość wpłaty

Oprocentowanie

do 999,99 zł 2,75 proc.
1 tys. - 4 999,99 zł 2,96 proc.

5 tys. - 9 999,99 zł

3,25 proc.

10 tys. - 49 999,99 zł

3,75 proc.

od 50 tys. zł

4,50 proc.

Raiffeisen Bank - Konto lokacyjne

Wysokość wpłaty

Oprocentowanie

do 4 999,99 zł 2,00 proc.
5 tys. zł - 9 999,99 zł 2,50 proc.

od 10 tys. zł

3,20 proc.


Comperia.pl

2008-03-25
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.84 %
2
3.84 %
3
4.02 %
Kredyty hipoteczne