2009-11-12 09:44:44

5 porad jak obniżyć raty kredytu hipotecznego

Jeśli uważasz, że rata Twojego kredytu hipotecznego jest zbyt wysoka dla Twojego budżetu domowego, to powinieneś przeczytać nasz dzisiejszy poradnik. Przedstawiam w nim kilka porad jak obniżyć raty kredytu hipotecznego. Przeczytaj i sprawdź czy możesz ulżyć swoim finansom osobistym!
1.     Refinansowanie kredytu
Do czasu wybuchu kryzysu na rynkach finansowych, refinansowanie kredytu, czyli przeniesienie kredytu hipotecznego do nowego banku, było najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie raty kredytu. Oto co może (mogło) dać refinansowanie kredytu:
 
·         obniżenie oprocentowania kredytu
·         wydłużenie okresu spłaty
·         możliwość dobrania dodatkowej gotówki jeśli wartość nieruchomość na to pozwala
·         zmiana waluty kredytu
 
Te wszystkie skutki (może poza dobraniem dodatkowej gotówki)  refinansowania, prowadziły do zmniejszenia raty kredytu. Ale niestety przyszedł kryzys finansowy i banki bardzo mocno ograniczyły dostępność kredytów mieszkaniowych a ich warunki cenowe, w tym kredytów refinansowych, uległy pogorszeniu. W obecnych więc warunkach rynkowych, operacja refinansowania kredytu jest w większości przypadków bezcelowa. Ale już w 2010r. banki znów mogą zacząć walczyć o „starych” klientów, którzy regularnie spłacają kredyt w innym banku i oferty kredytów refinansowych mogą się znacząco zmienić na korzyść.
 
2.     Wydłużenie okresu kredytowania
Jeśli zaciągnąłeś kredyt hipoteczny jakiś czas temu i wybrałeś krótki okres kredytowania, to teraz możesz go wydłużyć np. do 30 czy 40 lat, w zależności od oferty Twojego banku. Czemu ma to służyć? Dzięki takiej operacji, możesz  znacząco zmniejszyć sobie raty kredytu. Oto różnica w wysokości raty kredytu, w zależności od wybranego okresu kredytowania:
 
 
Okres spłaty
 
15 lat
20 lat
30 lat
Wysokość raty dla kredytu na 300 tys. zł, w PLN
2 603,44 zł
2 226,13 zł
1 854,96 zł
 

3.     Zamiana rat malejące na równe

System rat równych, umożliwia przez ok. 1/3 okresu kredytowania, płacenie niższych rat niż w systemie rat malejących. Jeśli więc wybrałeś ten drugi system spłaty kredytu a jesteś na początku okresu kredytowania to zmień system na raty równe.
 
Pamiętaj, że spłacając kredyt w ratach równych, możesz i tak nadpłacać kredyt, tak jak w ratach malejących, ale wtedy kiedy masz nadwyżki finansowe.
 

 
4.     Kredyt walutowy-wybór lub przewalutowanie
Pomimo znacznie wyższych marż kredytowych kredyty hipoteczne w walutach obcych, nadal oferują niższe raty kredytowe. Jeśli więc  dopiero wnioskujesz o kredyt hipoteczny, to rozważ wybór kredytu hipotecznego.
 
Jeśli posiadasz już kredyt hipoteczny w złotych polskich, to możesz starać się o jego przewalutowanie np. na kredyt frankowych lub w euro. Pamiętaj tylko, że możesz w nowym kredycie mieć znacznie wyższą marżę, więc dobrze przelicz czy przewalutowanie jest opłacalne.

Czy przewalutowanie kredytu na euro ma sens?

Jeśli Twój bank nie posiada w ofercie kredytów walutowych, to aby zmienić walutę kredytu, będziesz musiał go przenieść do nowego banku czyli refinansować go.
 
Oto różnica w racie dla kredytu w EUR, CHF i PLN dla najlepszego kredytu w danym walucie:
 
 
Waluta kredytu
 
PLN
EUR
CHF
Wysokość raty dla kredytu na 300 tys. zł, okres-30 lat
1 854,96 zł
1 466,51 zł
1 621,48 zł
  

 

 
5.     Wkład własny
Jeśli posiadasz wolne pieniądze, to możesz przeznaczyć je na wkład własny (przy zakupie nieruchomości) albo na nadpłatę spłacanego w tej chwili kredytu. W przypadku, gdy wnioskujesz o kredyt w obecnych warunkach rynkowych, to posiadanie wkładu własnego jest bardzo dużą zaletą i może znacząco ułatwić uzyskanie kredytu (szczególnie walutowego). Do tego wkład własny umożliwia uzyskanie niższego oprocentowania kredytu, no i niższa kwota kredytu sprawi, że rata będzie również niższa.
 
A jeśli spłacasz już kredyt, to możesz rozważyć, czy warto nadpłacić go z posiadanej gotówki.
Comperia.pl
2009-11-12
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.33 %
2
3.7 %
3
3.8 %
Kredyty hipoteczne