Zadbaj o swoją emeryturę

2013-09-07 11:41:04

No i stało się… Niedawno polski rząd ponownie przedstawił swoje pomysły na „rozmontowanie” systemu emerytalnego. Główne założenia zakładają na razie likwidację części obligacyjnej, znajdującej się w portfelach Otwartych Funduszy Emerytalnych, ale nie oszukujmy się, to dopiero początek całej operacji. Aby choć w części zrekompensować sobie działania naszego ustawodawcy, konieczne jest samodzielne oszczędzanie na emeryturę. Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada jak tego dokonać?

Główne założenia ogłoszonej niedawno „nowej” reformy emerytalnej zakładają, że część obligacyjna znajdująca się w portfelach OFE zostanie automatycznie przeniesiona do ZUS. Poza tym OFE będą miały całkowity zakaz kupowania jakichkolwiek papierów skarbowych. Tym samym staną się one funduszami mocno agresywnymi, których aktywa w dużej mierze będą oparte o akcje spółek giełdowych. Dziś podobnie działają już zwykłe fundusze akcji, a ich wyniki są mocno uzależnione od aktualnej koniunktury giełdowej. Gdzie tu bezpieczeństwo?!?

Domyślnie każdy obywatel będzie przypisany do odkładania na emeryturę w ramach ZUS, chyba że w terminie 3 miesięcy złoży oświadczenie, że chce pozostać w OFE. Dopełnieniem jest jeszcze sytuacja, w której na 10 lat przed przejściem na emeryturę środki zgromadzone w OFE mają być przeksięgowywane do ZUS.

Zestawiając ze sobą powyższe parametry nie trudno się domyśleć, że rola OFE w budowaniu przyszłej emerytury Polaków zostanie mocno ograniczona. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że podmioty te w ciągu następnych kilku lub kilkunastu lat staną się zupełnie niepotrzebne. W jaki sposób zniwelować tę stratę? Jedynym sensownym rozwiązaniem jest samodzielne odkładanie pieniędzy. Oto kilka przykładów jak tego dokonać.

Lokata bankowa

To najbezpieczniejszy sposób pomnażania oszczędności. Środki na niej zgromadzone podlegają gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (do równowartości 100 tys. euro). Niestety, stopa zwrotu oferowana przez depozyty należy do jednej z najniższych na rynku.

Konto oszczędnościowe

Podobnie jak lokata podlega ochronie BFG do 100 tys. euro. W przeciwieństwie jednak do depozytu środki na nim zgromadzone pozostają do stałej dyspozycji klienta (nie są zamrażane na z góry określony czas). Wysokość oprocentowania jest porównywalna do lokaty.

Fundusze inwestycyjne

Pozwalają inwestować praktycznie we wszystkie aktywa występujące w gospodarce, dzięki czemu klient ma niemal nieograniczone możliwości oszczędnościowe. Trzeba jednak wiedzieć, że w zależności od rodzaju funduszu niosą one ze sobą ryzyko poniesienia straty. Niemniej, w długim terminie i przy zachowaniu odpowiedniej strategii inwestycyjnej można osiągnąć zadowalającą stopę zwrotu. Jednym z ciekawszych sposobów inwestowania w fundusze są PSO, czyli plany systematycznego oszczędzania.

Nieruchomości

To dość wymagający sposób gromadzenia oszczędności. Po pierwsze ich zakup jest kosztowny, a po drugie konieczne jest załatwienie wielu formalności. Począwszy od wymagań banku, gdy kupno finansujemy kredytem, a na umowie najmu kończąc, gdy kupione mieszkanie ma na siebie zarabiać. Do tego wszystkiego dochodzą koszty związane z czynszem, rachunkami, czy też innymi opłatami około-mieszkaniowymi.

Sprawa emerytur pozostaje kwestią otwartą, niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że przyszła wysokość tych świadczeń nie napawa zbytnim optymizmem. Ze wstępnych prognoz większości ekonomistów wynika, że za kilkadziesiąt lat wypłacana emerytura będzie stanowiła około 30-40 proc. pobieranego wynagrodzenia. Dlatego też sprawa samodzielnego uzupełnienia tej brakującej sumy powinna być priorytetem dla każdego z nas.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam