Ile kosztuje dzwonienie na polski numer za granicę?

2016-02-16 11:33:43

Telefon komórkowy to dziś podstawowe narzędzie komunikacji i trudno wyobrazić sobie bez niego codzienne funkcjonowanie. Dzwonimy nie tylko do osób przebywających w kraju, ale także do tych, którzy wyjechali z Polski. Sprawdźmy, ile kosztuje dzwonienie na polski numer za granicę.

Początki polskiej telefonii komórkowej to tak naprawdę rok 1992, gdy usługi zaczęła świadczyć firma Centertel. Wówczas korzystanie z takiej formy komunikacji było symbolem luksusu i wysokiego statusu społecznego. Obecnie spadkobiercą Centertelu jest firma Orange, ale oczywiście na rynku działa o wiele więcej operatorów, w tym bardzo wielu takich, których określa się mianem wirtualnych.

Kilka słów o roamingu

Z rozmowami międzynarodowymi nieodłącznie kojarzy się usługa roamingu międzynarodowego. W dużym skrócie chodzi tu o usługę korzystania z infrastruktury obcej sieci komórkowej, gdy użytkownik telefonu (abonament, usługa na kartę, mix) przebywa za granicą. Operatorzy podpisują między sobą stosowne umowy, na mocy których takie korzystanie z sieci zagranicznej firmy telekomunikacyjnej jest możliwe.

Niestety roaming kojarzy się często także z wysokimi opłatami, z czym zaczęła walczyć Komisja Europejska. Unijni urzędnicy próbowali przez wiele lat doprowadzić do znacznej obniżki międzynarodowych połączeń telefonicznych na terenie europejskiej wspólnoty, co w końcu doprowadziło do wypracowania kompromisu i obniżenia stawek za roaming.

Maksymalne stawki w roamingu

Od 1 lipca 2015 roku ceny roamingu spadły również dla polskich klientów:

  • za minutę połączenia zapłacimy nie więcej niż 95 groszy,
  • za SMS zapłacimy maksymalnie 30 groszy,
  • MMS za granicę kosztuje do 1 zł.

Dzwonienie za granicę a koszt połączenia

Tak naprawdę dla osoby dzwoniącej z Polski na polski numer telefonu komórkowego nie ma znaczenia, gdzie znajduje się odbierający rozmowę. W tym przypadku zawsze osoba dzwoniąca zapłaci jak za połączenia krajowe, co jest uzależnione od stawek operatora. Niestety w gorszej sytuacji jest odbierający taką rozmowę, gdy przebywa za granicą. Gdy zdecyduje się na rozmowę, poniesie koszt połączenia przychodzącego. Należy jednak pamiętać, że osoba wyjeżdżająca musi aktywować w swoim telefonie usługę roamingu międzynarodowego. W każdej sieci wygląda to nieco inaczej, dlatego należy zapytać o tę usługę w biurze obsługi konkretnego operatora.

Arkadiusz Wojciechowski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam