Jak płacić smartfonem za zakupy?

2014-12-01 12:53:08

Żyjemy w epoce bankowości elektronicznej. Dziś już nikogo nie dziwi szerokie zastosowanie telefonów, również w bankowości. Teraz możemy także płacić smartfonem za zakupy w sklepie. Jak to działa?

Aplikacje bankowe pozwalają korzystać z różnych usług. Dzięki mobilnemu dostępowi do Internetu możemy zalogować się na nasze konto bankowe, a nawet zrobić przelew z każdego miejsca. Teraz także dzięki usłudze zbliżeniowej możemy płacić telefonem za zakupy.

Jak działa funkcja zbliżeniowa telefonu?

Jeszcze do niedawna w sklepie mogliśmy płacić tylko kartą płatniczą lub gotówką. Dzięki nowej usłudze możemy to robić smartfonem. Usługa ta działa tak samo jak funkcja zbliżeniowa kart płatniczych. W telefonie dane NFC są zakodowane na karcie SIM, dlatego aby zapłacić nim w sklepie, trzeba mieć odpowiedni model urządzenia. Aparat z modułem NFC, np. Samsung Ace 3 lub Sony Xperia Z2, musi być także zgodny z aplikacją danego operatora i kartą SIM NFC.

Aby móc bezpiecznie korzystać z usługi płatności telefonem, trzeba  zarejestrować kartę SIM i aktywować. Po uzyskaniu dostępu do takiej funkcji w smartfonie, możemy dokonywać za jego pomocą zakupów. Płatności do 50 złotych, tak jak przy karcie zbliżeniowej, nie wymagają wpisywania kodu PIN. W telefonie można także ustawić kilkucyfrowy kod, blokujący niepowołanym osobom dostęp do aplikacji. Można także wyłączyć moduł NFC i uruchamiać go tylko w momencie dokonywania płatności.

Obecnie dwóch operatorów wdrożyło technologię płatności telefonem. W sieciach T–Mobile i Orange jest dostępnych około 20 modeli aparatów, które obsługują płatności zbliżeniowe.

Gdzie możemy płacić telefonem?

Coraz więcej jest sklepów obsługujących karty PayPass. Należą do nich m. in. Żabka, Empik, Smyk, IKEA, Rossmann, Zara, Alma. RTV Euro Agd. Wszędzie, gdzie funkcja zbliżeniowa dla kart jest możliwa, tam także można płacić przy pomocy telefonu.

Bezpieczeństwo płatności telefonem

Tak samo, jak przy płatnościach zbliżeniowych kartą, transakcje z użyciem telefonu wywołują pewien niepokój i obawy o bezpieczeństwo. Płatności tego typu realizowane są tylko w  terminalach płatniczych, bez użycia Internetu, nie ma więc żadnej możliwości kradzieży danych. Dodatkowo wszystkie ważne informacje są ukryte na karcie SIM. Podczas zbliżenia telefonu do terminala następuje przekaz danych do banku.

Płatności zbliżeniowe stają się coraz popularniejsze w Polsce. Jest to związane z szybką i prostą obsługą, a przy tym nie musimy nosić ciągle przy sobie gotówki lub szukać bankomatu.

Arkadiusz Wojciechowski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam