05.12.2011, 10:27

RRSO kredytów hipotecznych wyrażonych w złotych najwyższe od 18 miesięcy- raport Comperii

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Na początku listopada rzeczywiste oprocentowanie kredytów złotowych przekroczyło 7% i było najwyższe od marca 2010 roku. Niewielka była natomiast zmiana RRSO w przypadku kredytów hipotecznych w euro.

Podstawowym parametrem służącym do porównywania kredytów hipotecznych jest roczna rzeczywista stopa oprocentowania (RRSO). Określa ona faktyczny koszt kredytu. Bank może bowiem oferować niskie marże kredytowe (co w połączeniu z rynkowymi stopami procentowymi na niskim poziomie daje tanie raty), ale za to "nadrabiać" na wysokiej prowizji przygotowawczej czy innych opłatach związanych z udzielaniem kredytu. Stopa RRSO pozwala zestawiać rzeczywisty koszt kredytów poszczególnych banków, a wyliczona średnia dla całego rynku odkryć i śledzić bieżące trendy.

Metodologia:

Porównywarka finansowa Comperia.pl każdego miesiąca zbiera wszystkie oferty kredytów hipotecznych, dla określonych modelowych parametrów, dla trzech walut: PLN, EUR, CHF. W tej puli, poza standardowymi propozycjami banków, znajdują się również oferty promocyjne i pakietowe, co pozwala na pogląd o całym rynku kredytów mieszkaniowych. Uzyskane RRSO jest średnią arytmetyczną wysokości oprocentowania ofert dla poszczególnych walut.

Parametry modelowego kredytu:

Wartość nieruchomości: 300 tys. PLN
Kwota kredytu: 200 tys. PLN
Okres kredytowania: 30 lat
Raty równe, rynek wtórny

Początek listopada był względnie stabilny jeśli chodzi o rynek kredytów hipotecznych. Wyjątkiem są tu zobowiązania wyrażone w polskim złotym, których rzeczywista roczna stopa oprocentowania przebiła poziom 7 proc. i tym samym znalazła się najwyżej od ponad 18 miesięcy. Ostatnio tak wysoki odczyt tej zmiennej odnotowano bowiem w marcu 2010 roku. Szczęśliwi za to mogą być posiadacze kredytów w euro, ponieważ w ich przypadku zmiana oprocentowania w porównaniu do poprzedniego miesiąca była tylko kosmetyczna i wyniosła zaledwie 0,02 proc..
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja kredytów mieszkaniowych denominowanych we franku szwajcarskim. Wciąż niska podaż tych zobowiązań powoduje, że ich oprocentowanie nie będzie podlegało analizie w tym opracowaniu.

 

Przyglądając się średniemu oprocentowaniu kredytów mieszkaniowych wyrażonych w polskim złotym daje się łatwo zauważyć jego gwałtowny wzrost z poziomu 6,90 proc. do 7,09 proc. Niestety jest to spowodowane wahaniami występującymi na rynku międzybankowym, a dokładniej zmianami stawki rynkowej WIBOR, która jeszcze w połowie października wynosiła 4,74 proc. a w chwili obecnej przyjmuje wartość 4,93 proc. Jest to o tyle dziwne zachowanie, ponieważ w tym okresie nie wystąpiły jakieś znaczące wydarzenia w polskiej gospodarce, a także nie odnotowano zmian stóp procentowych dokonanych przez Narodowy Bank Polski.

Analizując średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych w euro, można zauważyć że od lipca br. zachowuje się ono bardzo stabilnie. Zakres wahań jaki obejmuje zawiera się w przedziale pomiędzy 5,16 proc. a 5,22 proc.. Dodatkowo pozytywnym zaskoczeniem była ostatnia decyzja Europejskiego Banku Centralnego, który obniżył główną stopę procentową Eurolandu do poziomu 1,25 proc. Jest to dobra informacja dla wszystkich osób posiadających zobowiązania wyrażone we wspólnej walucie, ponieważ operacja ta powinna korzystnie wpłynąć na obniżkę wysokości płaconych przez nich rat kredytowych.

Wciąż próżno szukać na rynku kredytów hipotecznych udzielanych we franku szwajcarskim. Sytuacja taka powoduje, że analizowanie oprocentowania takich zobowiązań jest praktycznie niewykonalne.

Obecna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych nie napawa zbytnim optymizmem. Rosnące oprocentowanie zobowiązań wyrażonych w polskim złotym oraz ciągły brak ofert kredytów denominowanych we franku szwajcarskim powodują, że przyszły kredytobiorca ma ograniczone pole manewru podczas szukania najlepszego kredytu. Na szczęście na rynku cały czas są dostępne kredyty wyrażone w euro. Stosunkowo stabilne zachowanie oprocentowania tych zobowiązań oraz ostatnia decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp procentowych powodują, że mogą one stanowić ciekawą alternatywę dla osób planujących zakup wymarzonej nieruchomości.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl
 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (05.12.2011).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
4383 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora

Najnowsze porady o kredytach hipotecznych
Najczęściej czytane o kredytach hipotecznych