05.11.2014, 14:39

RPP przystopowała - stopy bez zmian

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9.5     / 10 (oddano 2 głosów)

RPP przystopowała - stopy bez zmian
Na zakończonym dziś posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać swoje stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Tym samym od jutra stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego będzie wynosiła nadal 2 proc., co i tak jest wartością najniższą w historii polskiego rynku finansowego.

Dzisiejsza decyzja RPP jest niejako przystankiem w rozpoczętym przed miesiącem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej przez NBP. W minionym miesiącu instytucja ta obcięła swoją główną stopę procentową (stopę referencyjną) o 50 pkt. bazowych i wiele wskazuje na to, że to nie była ostatnia taka operacja.

Niskie stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego przekładają się na spadek oprocentowania produktów kredytowych oferowanych przez banki. Zależność ta najlepiej jest widoczna w przypadku złotowych zobowiązań hipotecznych. Oprocentowanie tych instrumentów stanowi sumę wybranej stopy rynkowej WIBOR, która to z wyprzedzeniem dyskontuje wszelkie obniżki stóp procentowych, oraz marży instytucji udzielającej kredytu.

Dzisiejsze utrzymanie stóp procentowych na tym samym poziomie zostało niejako zignorowane przez rynek międzybankowy. Przykładowo - stopa WIBOR 3M wynosi dziś już 1,95 proc., podczas gdy przed miesiącem przyjmowała jeszcze wartość 2,09 proc.

Raty i tak reagują…

Spadające stopy procentowe to dobra wiadomość dla osób spłacających kredyty hipoteczne wyrażone w PLN, ponieważ obniżeniu ulega wysokość rat takich zobowiązań. Wysokość tej zmiennej dla kredytu w kwocie 300 tys. zł zaciągniętego w styczniu 2009 roku z 30-sto letnim okresem spłaty w ciągu zaledwie miesiąca spadła o ponad 40 złotych. Jeszcze w październiku br. przyjmowała ona wartość 1566 złotych, a obecnie jest to już 1523 złote. Utrzymanie stóp procentowych na obecnych poziomach powinno jednak nieco zatrzymać tą tendencję.

Niskie stopy procentowe wpływają niekorzystnie na oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Już teraz średnie oprocentowanie rocznych depozytów na kwotę 5 tys. złotych wynosi 2,21 proc., co jest wartością dalece odbiegającą od oczekiwań osób dysponujących nadwyżkami środków pieniężnych.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (05.11.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
615 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora