RPP obniża stopy procentowe. Jak lokować oszczędności?

2012-09-13 11:27:05

Na wrześniowym posiedzeniu RPP nie zmieniła stóp procentowych. Jednak decyzja o ich zmianie jest oczekiwana w najbliższych miesiącach. Jak lokować oszczędności w perspektywie obniżek stóp procentowych?

Zmiany stóp procentowych mają wpływ na cały rynek produktów bankowych, zarówno na produkty depozytowe, jak i kredytowe.

Sprawdź co się dzieje z produktami kredytowymi przy obniżce stóp procentowych.

Jeśli Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w kolejnych miesiącach podejmie decyzje o obniżce stóp procentowych, to osoby posiadające oszczędności muszą się liczyć ze spadkiem oprocentowania oszczędności ulokowanych w bankach. Dzieje się tak, ponieważ RPP, obniżając stopy procentowe, wpływa na oprocentowanie pożyczek i depozytów na rynku międzybankowych, a to przekłada się na produkty oferowane klientom indywidualnym.

Obniżka stóp procentowych powinna wpłynąć na spadek oprocentowania lokat bankowych oraz rachunków oszczędnościowych. Efekt ten nie jest widoczny dzień po decyzji RPP. Część banków reaguje szybciej, inne wolniej. Im większa będzie obniżka stóp procentowych, tym więcej banków może zdecydować się na zmiany w tabeli oprocentowania swoich produktów.

Jak lokować oszczędności w perspektywie obniżki stóp procentowych?

Przy założeniu obniżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach, można zakładać opisany wyżej spadek oprocentowania produktów depozytowych. W skrócie oznacza to, że klienci bankowi uzyskają niższe odsetki z oszczędności ulokowanych w bankach.

Aby uchronić się przed spadkiem zysków, warto przenosić oszczędności na długoterminowe lokaty bankowe ze stałym i wysokim oprocentowaniem, a wycofywać oszczędności z lokat krótkoterminowych.

Jeśli klient aktualnie trzyma oszczędności na lokatach trzymiesięcznych z oprocentowaniem 6,5- 6,75 proc. (takie zyski przynoszą najlepsze lokaty trzymiesięczne w Meritum Banku oraz BGŻOptima) i po tym okresie znów zdecyduje się na otwarcie trzymiesięcznej lokaty, to oprocentowanie kolejnych lokat może być niższe, np.: tylko 6 proc.

Inny klient stawiając na lokaty długoterminowe zarobi więcej jeśli wybierze np.: 15 – miesięczną lokatę na 6,6 proc. w Santander Consumer Banku. Wybierając lokaty na dłuższy okres ma gwarancje stałego i wysokiego oprocentowania oszczędności, nawet jeśli oprocentowanie lokat w najbliższych miesiącach zacznie spadać.

Oczywiście powyższe rozwiązanie dotyczy osób, które planują trzymanie oszczędności w bankach przez co najmniej rok. Dzięki temu w okresie spadku oprocentowania zarobią więcej w porównaniu z osobami odnawiającymi krótkoterminowe lokaty lub otwierającymi lokaty ze zmiennym oprocentowaniem. Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Marcin Zienkiewicz

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam