Oprocentowanie lokat nadal niskie - czy coś się zmieni?

2014-01-22 15:26:00

Na rynku funkcjonuje wiele metod służących do oszczędzania pieniędzy. Największym zainteresowaniem cieszą się najprostsze rozwiązania, czyli gromadzenie nadwyżek finansowych na lokatach i kontach oszczędnościowych. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, co ciekawego słychać na rynku tych produktów?

Co w lokatach?

Najlepsze roczne depozyty zakładane na kwotę 5 tys. złotych można obecnie znaleźć w FM Banku PBP, Getin Noble Banku oraz Idea Banku. Oprocentowanie tych produktów kształtuje się obecnie powyżej 3,5 proc. w skali roku. Warto wiedzieć, że średnie oprocentowanie lokat zakładanych na okres 12 miesięcy wynosi obecnie 2,41 proc., więc propozycje tych trzech instytucji wyglądają naprawdę zachęcająco.

Osoby, które nie chcą zamrażać swoich pieniędzy na tak długi czas mogą skorzystać z depozytów o krótszym terminie zapadalności. Przykładowo, oprocentowanie najlepszych instrumentów zakładanych na okres 3 miesięcy wynosi dziś 4 proc. w skali roku - Lokata bezkarna w banku BGŻOptima i Pierwsza Lokata w Meritum Banku. Na jeszcze więcej mogą liczyć klienci Idea Banku, w którym depozyt o nazwie Lokata na Dobry Początek pozwala zarobić aż 4,5 proc. skali roku.

Co w kontach?

Niestety, na nieco mniejsze odsetki mogą liczyć osoby odkładające swoje pieniądze na kontach oszczędnościowych. Najlepsze produkty, oferowane w tej chwili przez banki pozwalają zarobić od 3,2 proc. w banku BGŻOptima do 3,5 proc. na Koncie Więcej Oszczędnościowym w BNP Paribas.Warto jednak pamiętać, że pieniądze zdeponowane na rachunkach oszczędnościowych pozostają zawsze do dyspozycji klienta, a nie są, tak jak w przypadku lokat, „zamrażane” na pewien okres. Rozwiązanie to znacznie zwiększa funkcjonalność takich produktów, gdyż pomaga w efektywniejszy sposób zarządzać swoim budżetem domowym.

Coś dla odmiany

W dobie obowiązywania niskich stóp procentowych wiele osób skłania się do poszukiwania bardziej „opłacalnych” sposobów oszczędzania. Sporym zainteresowaniem cieszy się ostatnio zakup jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Świadczy o tym chociażby rosnąca wartość aktywów zarządzanych przez TFI (na koniec grudnia 2013 roku wynosiły one blisko 189 mld złotych).

W przypadku tego typu rozwiązania koniecznie trzeba zwrócić jednak uwagę na ryzyko takiej inwestycji. Nawet najlepiej zarządzany fundusz inwestycyjny w czasie dekoniunktury może bowiem przynieść stratę klientowi.

W najbliższym czasie nie ma co oczekiwać znaczących zmian na rynku lokat bankowych i kont oszczędnościowych. Wiele wskazuje bowiem na to, że jeszcze przez kolejne kilka miesięcy Rada Polityki Pieniężnej utrzyma ogłaszane przez siebie stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Sytuacja ta powoduje, że banki nie będą skore do oferowania atrakcyjnych depozytów, ponieważ mogą pozyskać „tani” pieniądz na rynku międzybankowym. Nie mają więc żadnego powodu, aby przepłacać.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam