
Opera TFI zmieniło statut Funduszu Opera FIO. Teraz fundusz może utworzyć dwa nowe subfundusze: Equilibrium.pl i Substantię.pl. Cena jednostki każdego z nich będzie wynosiła 10 zł, ale minimalna wpłata do każdego z subfunduszy nie może być niższa niż 50 tys. zł.
Zrównoważony Equilibrium.pl
Surowcowa Substantia.pl
W ramach subfunduszu Substantia.pl również będzie realizowana polityka aktywnego zarządzania. Aktywa będą lokowane zarówno w kraju, jak i zagranicą: w państwach OECD, Japonii, Kandzie, Norwegii, Nowej Zelandii, Islandii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Australii i Korei. Statut dopuszcza również inwestowanie na rynku pierwotnym.
Do 100 proc. aktywów subfunduszu może być lokowane w papiery wartościowe spółek powiązanych z rynkiem towarów, surowców, produktów rolnych i nośników energii (wydobycie, przetwarzanie, handel, produkcja sprzętu i maszyn, rozwój technologii, energetyka i alternatywne źródła energii, powiązane usługi i transport). Do 100 proc. może też być inwestowane w jednostki funduszy otwartych oraz certyfikaty inwestycyjne emitowane przez fundusze inwestycyjne.
Koszty
Opera TFI będzie pobierało dwa rodzaje opłat za zarządzanie subfunduszami: stałe i zmienne.
Wynagrodzenie stałe nie będzie wyższe niż 1,75 proc. rocznie w Equilibrium.pl i 2,75 proc. rocznie w Substantia.pl.
Comperia.pl