Najnowszy przegląd ofert produktów strukturyzowanych

2014-05-27 14:50:00

Niskie stopy procentowe nie zachęcają do oszczędzania pieniędzy na tradycyjnych lokatach bankowych. Wiele osób szuka alternatywnych form inwestowania - takich jak produkty strukturyzowane.

Lokata bankowa pozwala zminimalizować ryzyko inwestycji, ale, niestety, ma też wady - zyski, jakie zapewnia, nie są wysokie. Dlatego osoby akceptujące nieco podwyższone ryzyko, w poszukiwaniu atrakcyjniejszych zysków, decydują się na dywersyfikację swoich oszczędności. Służą temu m.in. produkty strukturyzowane.

„Struktury” to produkty składające się z części bezpiecznej, gwarantującej zwrot całości kapitału na koniec inwestycji, oraz z bardziej ryzykownej części, dającej szansę na atrakcyjny zysk. Nie ma jednak pewności, że zysk ten zostanie zrealizowany – zależy to od zachowania się instrumentu bazowego produktu, którym mogą być np. akcje, kursy walut, czy ceny surowców.

Zaletą tego typu inwestycji jest niewygórowany próg kwoty minimalnej (niektóre struktury są dostępne już od 1000 zł lub 2000 zł) oraz zwykle brak opłaty wstępnej. Do wad można natomiast zaliczyć długi horyzont inwestycyjny – najczęściej powyżej roku.

Co proponują banki?

Na rynku są obecnie dostępne różnorodne produkty strukturyzowane. Szukając odpowiedniej dla siebie propozycji warto pamiętać, że są one dostępne w ofertach banków periodycznie, ze ściśle określonym terminem zapisów.

Decydując się na skorzystanie z oferty struktur na przełomie maja i czerwca klienci mogą zdeponować swoje środki na okres od 6 miesięcy („Semestr z Dolarem” w Raiffeisen Polbank) do nawet 48 miesięcy („Quattro” w Getin Banku). Kwota potrzebna do rozpoczęcia takiej inwestycji rozpoczyna się już od 2000 zł („Lokata strukturyzowana oparta na koszyku spółek z sektora nowych technologii” w PKO BP).

Tylko jedna z proponowanych ofert nie zapewnia 100 proc. gwarancji kapitału – decydując się na „Globalne Marki” w Raiffeisen Polbank klienci muszą liczyć się z możliwością maksymalnie 5 proc. straty. Wybierając natomiast produkt „Światowi Giganci” Banku Pocztowego można, oprócz ochrony zainwestowanych środków, liczyć dodatkowo na pewny zysk w wysokości 2 proc. w skali dwóch lat.

Potencjalny zysk oferowanych produktów to od maksymalnie 4,1 proc. („Majowa Okazja” w ING Bank Śląski) do poziomów ograniczonych jedynie zachowaniem się instrumentu bazowego danego produktu („Spółki Energetyczne” w Alior Banku czy „Lokata inwestycyjna powiązana z indeksem HSI” w BPH).

Zapisy najszybciej kończą się w Raiffeisen Polbanku (do 29 maja – w przypadku produktów „Semestr z Dolarem” i „Solidny Duet”), najdłużej potrwają zaś w eurobanku (do 18 czerwca – „Mundialowa Inwestycja”).

Zestawienie dostępnych produktów strukturyzowanych można zobaczyć TUTAJ.

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam