30.07.2013, 14:30

Lokaty z funduszem nowym sposobem oszczędzania?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 3 głosów)

Lokaty z funduszem nowym sposobem oszczędzania?
Spadek rentowności depozytów powoduje, że coraz większą popularnością cieszą się produkty będące powiązaniem tradycyjnej lokaty bankowej z funduszem inwestycyjnym. Lokaty z funduszem mają w ofercie m.in. Bank BPH, Credit Agricole, BGŻ Optima, czy też BNP Paribas. Czym charakteryzuje się ten produkt i na co należy zwrócić uwagę przy inwestycjach?

Cykl obniżek stóp procentowych znacząco wpłynął na rentowność lokat bankowych. Obecnie najlepszy depozyt półroczny (Lokata Miesiąca w Getin Banku) gwarantuje zysk na poziomie 3,5 proc. Na tym tle aż nierealnie wyglądają lokaty z funduszem dające stopę zwrotu nawet 8 proc. Jak to możliwe? Ponieważ decydując się na taki produkt otrzymujemy tak naprawdę pakiet – zwykłą lokatę i jednostki uczestnictwa w funduszu.

Jak to działa?

Pieniądze wpłacane przez klienta zostają podzielone na dwie części - pierwszą lokuje się na tradycyjnym, dobrze oprocentowanym depozycie bankowym, a druga jest wykorzystywana do zakupu jednostek uczestnictwa wybranych funduszy inwestycyjnych.

Lokaty występujące w takich zestawieniach posiadają atrakcyjne oprocentowanie. Najkorzystniejsza z nich, Pakiet Mix Korzyści w banku BPH, zapewnia zysk na poziomie 8 proc. w skali roku. Wadą takich depozytów jest krótki okres zapadalności, z reguły nie przekracza on 6 miesięcy.

Tu też obniżki

Obniżka stóp procentowych dotknęła również osoby inwestujące w lokaty połączone z funduszem. Jeszcze rok temu Pakiet Mix Korzyści oferowany przez Bank BPH umożliwiał założenie trzymiesięcznego depozytu z oprocentowaniem 11 proc. skali roku, podczas gdy aktualnie jest to 8 proc.

Podobnie sprawa wygląda w innych instytucjach - w BNP Paribas oprocentowanie lokaty z sześciomiesięcznego produktu Profit Plus wynosiło 8 proc. w skali roku, a obecnie jest to 5,5 procent.

Gdzie najlepiej?

Najwyższe oprocentowanie ma 3 - miesięczna lokata bankowa wchodząca w skład Pakietu Mix Korzyści w banku BPH. Osoba decydująca się na ten produkt musi również podpisać umowę o uczestnictwo w wybranym Planie Inwestycyjnym. Możliwe opcje to Fundusz Aviva Investors FIO z lokatą, BPH DuoPlan albo Fundusz Novo FIO z lokatą. Minimalna wpłata zarówno na lokatę, jak i na Plan Inwestycyjny wynosi 2 tys. zł, przy czym kwota deponowana na lokacie nie może być wyższa niż ta wpłacona na plan inwestycyjny.

Minusami oferty są 1 proc. opłata wstępna od kwoty wpłaconej na fundusz oraz opłata za odkupienie lub wycofanie środków (od 0,5 proc. do 2 proc.).

Najlepsze lokaty z funduszem
Bank
Produkt
Okres trwania
Oprocentowanie
Bank BPH
Pakiet Mix Korzyści
3 miesiące
8%
BNP Paribas
 Lokata z Kapitalnym Planem
6 miesięcy
7%
Crédit Agricole
Zyskowny Duet (wariant I)
3 miesiące
6%
BGŻOptima
Lokata z funduszem
3 miesiące
6%
BNP Paribas
Lokata PROFITPlus
6 miesięcy
5,50%
Raiffeisen Polbank
 Lokata Kapitalny Zysk (inwestycja w Fundusz & Perspektywa)
3 miesiące
5,50%
BNP Paribas
 
Lokata PROFITPlus
3 miesiące
5%
Nordea Bank
 Lokata Nordea Hit
3 miesiące
5%
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Osoby, które decydują się na produkt łączący w sobie lokatę bankową i fundusz inwestycyjny powinny zwrócić uwagę nie tylko na wysokie oprocentowanie tej pierwszej, ale także na ryzyko drugiej inwestycji. Trzeba pamiętać, że lokowanie środków w funduszach nie zawsze przynosi zadowalające stopy zwrotu. Oczywiście, w dużej mierze jest to uzależnione od aktualnej sytuacji gospodarczej oraz rodzaju funduszu, jaki zdecydujemy się nabyć.

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.07.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marta Ośko
, ekspert Comperia.pl
295 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
opłata za zamnkiete konto, nie wiem co robić. 18.5.2015 10:35 przez:
kysan
Bankowość mobilna, która mówi 12.7.2014 11:11 przez:
kayla

forum o kredytach

Forum o lokatach
Lokaty z oprocentowaniem stałym czy zmiennym 14.8.2015 11:27 przez:
pomaranek
Czy polisolokaty zapewniaja jakiekolwiek ubezpieczenie? 28.4.2014 14:08 przez:
ann
Alior Bank 4% jednorazowa? 11.5.2016 10:57 przez:
ksaron
Lokaty 4%, co potem z kontami? 5.5.2016 9:26 przez:
karol-l

forum o lokatach

Najnowsze porady o lokatach bankowych
Najczęściej czytane o lokatach bankowych
1. Ekspert Comperia.pl
2. Ilona Maciejuk
3. Ekspert Comperia.pl
4. Jacek Kasperczyk
5. Jacek Kasperczyk
1. Jacek Kasperczyk
2. Jacek Kasperczyk
3. Jacek Kasperczyk
4. Jacek Kasperczyk
5. Jacek Kasperczyk