Leasing dla rozpoczynających działalność

2011-02-15 17:03:24

Leasing jest na tyle ciekawym rozwiązaniem, że powinni się nim zainteresować nawet świeżo upieczeni przedsiębiorcy. W porównaniu z kredytem jest bardziej dostępny.

Sprawdź teraz najlepsze oferty leasingu!

Młody przedsiębiorca zmaga się już od początku z wieloma problemami. Z jednej strony musi poradzić sobie ze sprawnym zarządzaniem nowym przedsięwzięciem, a po drugie zmagać się z niewystarczającymi środkami finansowymi. Gdy pójdzie do banku, ten zażyczy sobie najpewniej dobrej historii kredytowej a co za tym idzie firma będzie musiała działać już jakiś czas. Jedynym rozwiązaniem może okazać się leasing. „Wypożyczenie” samochodu, sprzętu biurowego i innych koniecznych do prowadzenia elementów, może w dużym stopniu ułatwić start w biznesie. Firmy leasingowe oferują swoje usługi nie tylko firmom, które na rynku są już od dawna, ale również – a może przede wszystkim – firmom młodym lub dopiero powstającym. Przedsiębiorca, który dopiero rozpoczyna swoją działalność i nie ma żadnej historii finansowej może również zawrzeć umowę leasingu, jednak tylko wybranych środków trwałych. Nie ma większych problemów z uzyskaniem leasingu nowych i używanych samochodów osobowych i dostawczych. Stosowana jest wtedy procedura uproszczona, gdzie jedynym warunkiem jest przedstawienie dokumentów rejestrowych firmy oraz dokonanie co najmniej 15% (częściej 20% lub większej) wpłaty wstępnej. Skąd taka korzyść? To właśnie przy umowie leasingu, firma leasingowa jest właścicielem przedmiotu leasingu. Co za tym idzie, w najgorszym wariancie, gdy młoda firma zaczyna tracić płynność finansową lub biznes nie idzie tak jak miał pójść, leasingodawca „zabiera” po prostu swoją własność. Może nią dysponować dowolnie, czyli np. sprzedać albo oddać w leasing innej osobie. Czyli cały czas zarabiać. Przy okazji warto dodać, że procedury windykacyjne firm leasingowych są bardzo skuteczne i nie potrzeba dużo czasu, by np. samochód wrócił do firmy windykacyjnej.

Sprawdź teraz najlepsze oferty leasingu!

Coś innego prócz samochodu
Z pozostałymi środkami trwałymi nie jest już tak łatwo co nie znaczy, że młodemu przedsiębiorcy trudno będzie wziąć w leasing np. maszynę drukarską czy meble do sklepu spożywczego. W takich wypadkach firmy leasingowe wymagają, by okres prowadzenia działalności wynosił co najmniej 6, a częściej 12 miesięcy. Dodatkowo wnioskujący musi przedstawić dokumenty finansowe, które potwierdzą jego zdolność kredytową. Jest jednak wyjście z tej sytuacji, akceptowane znacznie częściej przez firmy leasingowe niż np. przez banki. To poręczenie innej firmy, która działa dość długo i ma odpowiednie wyniki finansowe. Wówczas poręczyciel badany jest przez firmę leasingową tak jakby to on faktycznie był leasingobiorcą. Preferowane jest aby poręczyciel prowadził działalność taką samą lub zbliżoną do profilu działalności leasingobiorcy.

Czytaj dalej >>


Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam