Kredyt samochodowy - słownik finansowy

Co to jest kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym, przeznaczonym na sfinansowanie zakupu pojazdów. Pojęcie pojazdy jest jednak bardzo szerokie.

Banki udzielają kredytów nie tylko na zakup samochodów osobowych, ale również przyczep kempingowych, motocykli, motorowerów, skuterów, a nawet łodzi motorowych. Cechą charakterystyczną kredytów samochodowych jest ich zabezpieczenie, a mianowicie kredytowany przedmiot - banki stosują kilka rodzajów zabezpieczeń: zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie lub depozyt karty pojazdu. Obowiązkowa też będzie, jako dodatkowa forma zabezpieczenia, cesja praw z polisy AC.

Dzięki zabezpieczeniu na pojeździe kredyty samochodowe są niżej oprocentowane niż produkty kredytowe przeznaczone na dowolny cel (kredyty gotówkowe, limity w koncie osobistym, karty kredytowe). W ten sposób banki zmniejszają bowiem ryzyko udzielenia kredytu. Trzeba jednak pamiętać, że nie musi to być regułą.$_ART_REK_

Kredyt samochodowy można wziąć na zakup nowego i używanego pojazd. Z reguły mie ma też znaczenia, gdzie kupujemy samochód: w salonie, komisie, na giełdzie samochodowej czy od osoby prywatnej. Coraz więcej instytucji finansuje również auta sprowadzane zza granicy.

Comperia.pl

2009-07-28

ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Kredyt samochodowy na używane auto - co należy wiedzieć?
Chcesz kupić samochód. Nie nowy z salonu, ale używany - z komisu lub od innej osoby. Jeśli brak na ten cel środków na Twoim koncie w banku, możesz skorzystać z kredytu samochodowego. Należy jednak być świadomym pewnych faktów i ograniczeń.
Kredyt samochodowy to nie jedyny sposób na sfinansowanie zakupu auta
Kiedy szukamy środków na sfinansowanie zakupu auta, kredyt samochodowy lub leasing wydają się być jedynym rozwiązaniem. Czy tak jest faktycznie? Przecież pieniądze można również pozyskać dzięki pożyczce gotówkowej, kredytowi balonowemu lub pożyczce pod zastaw mieszkania. Który sposób jest optymalny? Comperia.pl szuka odpowiedzi.
Czym jest samochodowy kredyt balonowy?
Jeśli zdecydujemy się na zakup nowego auta u dealera, w banku samochodowym możemy spotkać się z propozycją zaciągnięcia kredytu balonowego. Na czym polega ten produkt i czy warto mu zaufać?
Kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy - czy trzeba prosić małżonka o pozwolenie?
Czy można zaciągnąć kredyt gotówkowy bez wiedzy i zgody małżonka? Owszem, ale najczęściej tylko do kwoty 15-20 tys. zł, w zależności od wewnętrznych regulacji danego banku. Zawsze z kolei wymagana będzie zgoda współmałżonka w przypadku zaciągania kredytu samochodowego, jeśli tylko łączy ich wspólnota majątkowa.
Czy kredyt samochodowy to najlepsze rozwiązanie na sfinansowanie zakupu auta?
Obecnie banki prześcigają się w promocjach kredytów gotówkowych, nic natomiast się nie dzieje na rynku kredytów samochodowych. Czy to oznacza, że pożyczenie pieniędzy na dowolny cel i przeznaczenie go na zakup auta może być korzystniejsze niż zaciągnięcie kredytu samochodowego? Comperia.pl sprawdza, jak najlepiej sfinansować zakup czterech kółek.