Kredyt samochodowy na używane auto - co należy wiedzieć?

2013-04-09 13:59:52

Chcesz kupić samochód. Nie nowy z salonu, ale używany - z komisu lub od innej osoby. Jeśli brak na ten cel środków na Twoim koncie w banku, możesz skorzystać z kredytu samochodowego. Należy jednak być świadomym pewnych faktów i ograniczeń.

Z komisu czy z banku?

Po pierwsze - jeśli chcemy nabyć pojazd z komisu, zapewne zostanie nam tam przedstawiona jakaś oferta kredytu. Kto wie, być może jego parametry będą atrakcyjne, niemniej warto sprawdzić także, jakie warunki kredytów samochodowych proponują różne banki. Pomocna okazuje się wówczas internetowa porównywarka kredytów samochodowych.

Jakie auto się „załapie”?

Warto być świadomym, że nie na każde auto banki udzielają kredytów samochodowych. Pod uwagę biorą wiek pojazdu, a także długość okresu kredytowania. Oczywiście, w jednych bankach te zasady są bardziej rygorystyczne, w innych mniej. Przykładowo, w MultiBanku suma lat pojazdu i okresu kredytowania nie może przekroczyć 10 lat. Raiffeisen Polbank dopuszcza czas o 3 lata krótszy. Z kolei Getin Bank donosi, że kredytu na auto używane jest w stanie udzielić nawet na 8 lat, a wiek pojazdu nie ma znaczenia.

Wspomniane powyżej ograniczenia są związane z faktem, że dla banku kredytowany pojazd jest zabezpieczeniem zobowiązania. Zbytnie ryzyko nie jest na rękę kredytodawcy. Więcej o tym, jak banki zabezpieczają się w przypadku kredytów samochodowych TUTAJ.

Zwykle dla banku nie jest istotną różnicą, czy za kredyt samochodowy zostanie zakupiony pojazd z Polski, czy sprowadzony z zagranicy. Niemniej, zawsze warto o to dopytać.

Jeśli bank odmówi udzielenia kredytu samochodowego na dane auto, można spróbować sfinansować jego zakup pożyczką gotówkową, a w ostateczności być może także kartą kredytową czy limitem kredytowym w koncie osobistym. Są to jednak droższe sposoby.

Jak to się odbywa?

Idąc do banku po kredyt samochodowy nie musisz mieć już upatrzonego auta. Na początku bank sprawdzi po prostu Twoją zdolność kredytową. Dopiero, gdy zdecydujesz się na dany samochód, kredytodawca uzupełni wniosek i da Ci odpowiedź kredytową. Może także wystawić promesę, z którą udasz się do sprzedawcy auta.

Po podpisaniu umowy kupna zanosisz ją do banku, gdzie podpisujesz kolejną umowę - tym razem kredytową, z bankiem. Po zarejestrowaniu auta i dokonaniu niezbędnych formalności (np. cesja z polisy AC na bank, zarejestrowanie banku jako współwłaściciela pojazdu), kredyt zostanie uruchomiony.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam