Kredyt hipoteczny dla rolnika cz.1

2014-05-06 13:55:00

Udzielając kredytu hipotecznego, banki przychylnym okiem patrzą na klientów o stabilnym zatrudnieniu – najlepiej na podstawie umowy o pracę. Prowadzenie gospodarstwa rolnego, co samo w sobie jest niełatwym zadaniem, może utrudniać uzyskanie takiego finansowania. Sprawdziliśmy, gdzie rolnik może starać się o kredyt na budowę domu.

Udzielenie kredytu hipotecznego, jako zobowiązania na wiele lat i w ogromnej kwocie, poprzedzane jest wnikliwym badaniem sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Mimo zapewnienia wiarygodnego zabezpieczenia, jakim jest hipoteka na nabywanej nieruchomości, klient musi pokazać kredytodawcy, że jest w stanie terminowo spłacać swoje zadłużenie. Służy temu badanie zdolności kredytowej, opierające się na analizie dochodów i stałych wydatków potencjalnego klienta. Jeśli jest on zatrudniony i może przedstawić umowę o pracę, wyliczenie zdolności kredytowej wydaje się łatwe. Co jednak, jeśli źródłem pozyskiwania dochodów jest prowadzenie działalności rolniczej?

Kto akceptuje dochody z gospodarstwa?

Dochody rolników charakteryzują się nie tylko dużą zmiennością, ale są też niekiedy uzależnione od warunków zewnętrznych (np. pogody), które trudno przewidzieć, a jeszcze trudniej im przeciwdziałać. Z tego powodu banki nie zawsze przychylnie patrzą na takich klientów, jako potencjalnych kredytobiorców. Część banków już na wstępie zaznacza, że dochody uzyskiwane jedynie z prowadzenia gospodarstwa rolnego nie wystarczą, by uzyskać finansowanie – kredytu hipotecznego rolnik na pewno nie dostanie w Banku BPH, BNP Paribas, Citi Handlowym, Eurobanku, Getin Banku, Plus Banku ani w Raiffeisen Polbank.

W innych bankach akceptujących dochody uzyskiwane przez tę grupę zawodową, warunki, na jakich dostępne jest finansowanie, nie odbiegają od warunków proponowanych innym grupom klientów. Kredyt hipoteczny na budowę domu jest tam dostępny na maksymalnie 35 lat (np. w Credit Agricole, Banku Millennium czy PKO Banku Polskim) z LTV (część wartości nieruchomości finansowana kredytem) dochodzącym do 95 proc. (np. w Banku BPS). Również warunki kredytowania, takie jak prowizja za udzielenie kredytu czy jego marża, nie są różnicowane ze względu na źródło osiąganego dochodu.

Niekiedy dodatkowym warunkiem stawianym klientom-rolnikom, oprócz oczywiście wystarczającej zdolności kredytowej, jest odpowiedni staż prowadzenia działalności rolniczej. Zazwyczaj to co najmniej 12 miesięcy, osoby z krótszym doświadczeniem mogą jednak starać się o kredyt np. w mBanku, gdzie wystarczy przedstawić dowód opłacenia pierwszej składki do KRUS.

O tym, jak wyliczana jest zdolność kredytowa rolnika, Comperia.pl pisze w drugiej części artykułu.

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam