Konto bankowe - jak wybrać najlepsze?

2012-10-30 13:47:06

Obecnie konta bankowe nie tylko spełniają rolę narzędzia do wykonywania tradycyjnych operacji bankowych, ale także doskonale nadają się do kompleksowego zarządzania domowym budżetem. Z tego powodu ważny jest odpowiedni wybór takiego rachunku. Jak tego dokonać i na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania optymalnego konta?

Rozwój rynku finansowego spowodował, że coraz większa liczba osób zaczęła aktywnie korzystać z produktów bankowych. Najbardziej popularne jest i zapewne będzie konto osobiste. Zazwyczaj to właśnie ono jest pierwszym produktem, z którego korzystają osoby rozpoczynające swoją przygodę z finansami. Jednak przed podjęciem decyzji, gdzie warto otworzyć swój ROR, klient powinien zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Rodzaj ma znaczenie

Pierwszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przed otwarciem konta osobistego jest jego rodzaj. Na rynku występują rachunki tradycyjne i internetowe. W zależności od preferencji, klient powinien wybrać ten, który lepiej będzie spełniał swoją rolę. Osoba nie lubiąca czekać w kolejkach i sprawnie posługująca się komputerem, powinna zdecydować się na rachunek internetowy. Jeśli jednak komuś zależy na obsłudze przez pracownika banku powinien wybrać konto tradycyjne.

Trzeba jednak wiedzieć, że zarówno jeden, jak drugi rodzaj kont ma swoje wady i zalety. Posiadacz konta internetowego ponosi wyższe koszty podczas operacji zlecanych w oddziale bankowym, a właściciel rachunku tradycyjnego może mieć utrudnioną możliwość wykonywania zdalnych transakcji.

Opłaty

Przed otwarciem rachunku osobistego należy zwrócić uwagę na opłaty bezpośrednio związane z kontem. Te najczęściej spotykane dotyczą kosztu prowadzenia konta, opłat pobieranych za wykonywanie podstawowych czynności bankowych (wpłaty, przelewy, zlecenia stałe) oraz kosztów odnoszących się do produktów bezpośrednio powiązanych z rachunkiem (opłata za kartę debetową, czy wypłaty z bankomatów obcych sieci).

Aktualna sytuacja na rynku produktów bankowych spowodowała, że coraz więcej instytucji proponuje swoim klientom zupełnie darmowe prowadzenie rachunku osobistego. Nie ma więc potrzeby płacenia za konto, co oznacza realne miesięczne oszczędności.

Funkcjonalność

Kolejną sprawą, którą trzeba wziąć pod uwagę otwierając konto osobiste jest jego funkcjonalność. Pod tym pojęciem kryje się chociażby jakość platformy internetowej wykorzystywanej do składania odpowiednich dyspozycji bankowych oraz dostęp do innych produktów finansowych. Często jest tak, że po zalogowaniu się do swojego konta klient może nie tylko wykonać przelew, ale także założyć lokatę, złożyć wniosek kredytowy, kupić jednostki funduszy inwestycyjnych, czy też ubezpieczyć dom, lub samochód.

Dostęp do tych wszystkim możliwości jest dość istotną sprawą, ponieważ dzięki niemu klient może efektywnie zarządzać swoimi finansami. Kiedy ma nadwyżki, to może je odkładać na koncie oszczędnościowym, czy lokacie – a w momencie niedoboru środków zaciąga tradycyjny kredyt. Widać zatem, że dobry rachunek bankowy jest mocnym wparciem każdego domowego budżetu.

Coś ekstra

O otwarciu rachunku bankowego w konkretnej instytucji często decydują również tzw. super dodatki. Banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów prześcigają się w proponowaniu różnych usług i udogodnień. Do tych najczęściej spotykanych można zaliczyć bankowość mobilną, assistance, czy też moneyback (zwrot części kwoty wydanej w sklepie). Tego typu udogodnienia świadczą o tym, że banki przykładają coraz większą wagę do pełnego zaspokojenia potrzeb, a co za tym idzie ogólnego zadowolenia swoich klientów.

Wybór odpowiedniego konta osobistego nie jest rzeczą łatwą. Banki chcąc pozyskać bądź utrzymać dotychczasowych klientów prześcigają się w oferowaniu najróżniejszych rozwiązań finansowych. Jednak przed otwarciem konta w którymkolwiek banku trzeba być świadomym tego, czego oczekujemy. Dzięki takiej analizie na pewno dokonamy optymalnego wyboru. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam