Konta oszczędnościowe trzymają się dobrze

2014-10-20 09:16:00

Na ostatnim posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej obniżyła swoje stopy procentowe aż o 50 pkt. bazowych. Operacja ta spowodowała mocny spadek oprocentowania lokat bankowych, które i tak ostatnio już nie rozpieszczało. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, gdzie jeszcze posiadacze nadwyżek finansowych mogą je bezpiecznie ulokować? Czy alternatywa w postaci kont oszczędnościowych to dobre rozwiązanie?

Konta oszczędnościowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do gromadzenia oszczędności. Zazwyczaj rachunki tego typu są oferowane w pakietach z kontami osobistymi. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ klient podczas jednego logowania może zrobić przelewy opłacające rachunki, spłacić swoją kartę kredytowa, a część swoich nadwyżek ulokować na oprocentowanym rachunku oszczędnościowym.

Średnie oprocentowanie kont oszczędnościowych wynosi obecnie 2,14 proc. W odniesieniu do poprzedniego miesiąca wzrosło ono o 0,02 pkt. proc. Warto jednak wspomnieć, że parametr ten wydaje się być obojętny na wszelkie wahania stóp procentowych jakie występują w polskiej gospodarce. Dowodem potwierdzającym tą tezę jest chociażby zachowanie tej zmiennej w minionych 12 miesiącach, kiedy przyjmowała ona wartości z przedziału od 2 do 2,15 proc.



Ostatni odczyt średniego oprocentowania kont oszczędnościowych (2,14 proc.) jest dużym zaskoczeniem. Owa niespodzianka wynika z faktu, że Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim swoim posiedzeniu obniżyła stopy procentowe, w tym tą najważniejszą (referencyjną) aż o 50 pkt. bazowych. Takie zachowanie średniego oprocentowania kont oszczędnościowych można tłumaczyć tym, że rachunki te oferują wysokie odsetki tylko zaraz po otwarciu takiego konta (przez pierwsze 3 miesiące). Po tym okresie parametr ten spada już do „normalniejszych”, akceptowalnych przez banki poziomów.

Dlaczego warto korzystać z kont oszczędnościowych?

Po pierwsze dlatego, że konta oszczędnościowe są oprocentowane. I nie chodzi o to, że dzięki nim uda nam się uzyskać wysokie odsetki, ale o to, że w ogóle zostaną one naliczone. Trzymając swoje pieniądze na zwykłym ROR’ze nie ma co liczyć na takie udogodnienie. Więc jeśli nadarza się okazja choćby na najmniejszy „zarobek”, warto z niej skorzystać.

Po drugie dlatego, że lokując swoje pieniądze na koncie oszczędnościowym klient zawsze ma do nich dostęp. Nie występuje tutaj, dobrze wszystkim znany z lokat bankowych, efekt „zamrożenia” środków. Innymi słowy osoba, która ulokowała swoje nadwyżki finansowe na koncie oszczędnościowym, może je w każdej chwili wypłacić bez obawy utraty dotychczas naliczonych odsetek.

Ale uwaga!!! W przypadku kont oszczędnościowych zazwyczaj tylko jedna wypłata w miesiącu jest darmowa. W przypadku dokonania większej ich liczby, należy liczyć się z kosztami.

Trzecią, co nieznaczny że najmniej ważną, zaletą kont oszczędnościowych jest to, że na takich rachunkach można ulokować każdą, nawet najmniejszą kwotę pieniędzy. Produkty te są tak skonstruowane, że odsetki na nich są naliczane nawet od przysłowiowej złotówki. W przypadku lokat takie udogodnienie nie występuje. Często, aby skorzystać z depozytu, należy dysponować kwotą min. 500, a niekiedy nawet 1000 złotych.

Zwróć uwagę!!!

Przyglądając się ofertom kont oszczędnościowych koniecznie należy zwrócić uwagę na:

- oprocentowanie – zazwyczaj atrakcyjny poziom tego parametru jest oferowany tylko przez jakiś czas. Najczęściej przez pierwsze trzy miesiące licząc od daty otwarcia rachunku.

- opłata za prowadzenie – w zdecydowanej większości przypadków rachunki tego typu są prowadzone za darmo, ale dla świętego spokoju warto przejrzeć tabelę opłat i prowizji dotyczącą takich instrumentów.

- oferowane z ROR – czy konieczne jest posiadanie rachunku bankowego, by w danej instytucji założyć konto oszczędnościowe? Często takie ograniczenie występuje, gdy konto oszczędnościowe jest wysokooprocentowane.

- koszt przelewu wychodzącego – wykonanie pierwszej takiej operacji w miesiącu zazwyczaj jest darmowe. W przypadku drugiej i kolejnej, niestety, trzeba liczyć się z koniecznością uiszczenia odpowiedniej prowizji (nawet 10 zł od operacji).

Gdzie po konto oszczędnościowe?

Najlepsze konta oszczędnościowe są oprocentowane powyżej 3,5 proc. w skali roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że tak atrakcyjne produkty są adresowane do nowych klientów danej instytucji, do klientów „przynoszących” do banku nowe środki oraz często do osób, które zdecydowały się otworzyć w nim rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Tak jest na przykład w przypadku Banku Millennium, który posiadaczom Konta 360o oferuje rachunek oszczędnościowy z oprocentowaniem na poziomie 4 proc. – właśnie dla nowych środków.

TOP3 kont oszczędnościowych przy saldzie 2 tys. zł, okres oszczędzania 30 dni
Bank
Nazwa oferty
Odsetki po podatku
Oprocentowanie
Bank Millennium
Konto Oszczędnościowe na nowe środki
5,40 zł
4,00%
Bank Smart
Konto SMART Procent
5,40 zł
4,00%
BGŻOptima
Konto BGŻOptima - oferta dla nowych środków
4,73 zł
3,50%
bossabank
Konto Oszczędnościowe Ekoprofit
4,73 zł
3,50%
Getin Online
Konto Oszczędnościowe  
4,73 zł
3,50%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Konta oszczędnościowe to bardzo wygodny sposób na lokowanie nadwyżek finansowych. Pozwalają one nie tylko utrzymać odpowiednią płynność oszczędności klienta (nie trzeba zamrażać pieniędzy), ale jeszcze uzyskiwać naprawdę atrakcyjne odsetki. Trzeba jednak być świadomym tego, że banki oferujące takie produkty, ich wysokie oprocentowanie często warunkują różnymi czynnikami np. maksymalną kwotą, którą można ulokować albo koniecznością założenia ROR w danej instytucji. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny produkt, dokładnie zapoznajmy się z jego regulaminem.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam