Im dłużej, tym lepiej - jak działa lokata progresywna?

2013-05-13 11:12:50

Inwestując pieniądze klienci biorą pod uwagę dwie kwestie - pierwsza to oczekiwany zarobek, a druga to odpowiednia płynność kapitału. Jednym z produktów bankowych, który można dopasować do potrzeb wielu osób i z powodzeniem wykorzystać do pomnażania pieniędzy jest lokata progresywna. Jaka jest zasada działania takiego depozytu? Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła to sprawdzić.

Lokata progresywna to depozyt bankowy, którego oprocentowanie rośnie wraz z czasem jego trwania. Z reguły stawka oprocentowania jest co miesiąc wyższa, by w okresie zapadalności osiągnąć maksymalną wartość.

Ten właśnie parametr promują banki reklamując lokaty progresywne. W praktyce oznacza to, że klient jest kuszony odsetkami przekraczającymi nawet kilkanaście procent, co w żaden sposób nie odzwierciedla rzeczywistego zysku z lokaty. Żeby prawidłowo określić oprocentowanie lokaty progresywnej, należy obliczyć średnią arytmetyczną z wartości obowiązujących we wszystkich miesiącach trwania takiego depozytu.

Pomimo występowania pewnych trudności w wyliczeniu rzeczywistego zysku, produkty takie posiadają pewne zalety.

Pierwszą z nich jest chociażby możliwość naliczenia odsetek w przypadku przedterminowego zerwania depozytu. Z reguły instytucje posiadające w swojej ofercie lokaty progresywne naliczają klientom odsetki za faktyczny okres trwania inwestycji. Oznacza to, że jeśli na przykład klient zdecyduje się zerwać roczny depozyt po 4 miesiącach od jego założenia, otrzyma odsetki tylko za ten czas. Jest to bardzo dobra informacja, gdyż w przypadku tradycyjnych lokat w większość przypadków następuje całkowita utrata wypracowanego zysku.

Kolejną, niewątpliwą, zaletą lokaty progresywnej jest jej bezpieczeństwo. Zaliczana jest ona bowiem do grupy produktów bankowych, a te podlegają ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Instytucja ta gwarantuje stuprocentowy zwrot ulokowanych w banku pieniędzy do kwoty 100 tys. euro, w przypadku gdyby podmiot ten stał się niewypłacalny lub ogłosił upadłość.

Lokaty progresywne są oferowane praktycznie przez wszystkie banki działające w Polsce. Produkty tego typu można znaleźć na przykład w Nordea Banku, Banku Zachodnim WBK, Toyota Banku, Inteligo, czy chociażby Banku Pocztowym. Klient zainteresowany takimi lokatami musi jednak zwrócić uwagę na różnorodność nazw stosowanych do ich określenia. Na rynku występuje bowiem lokata dynamiczna, lokata progres, lokata coraz więcej itd. Nazewnictwo stosowane przez banki jest praktycznie niczym nieograniczone.

Lokaty progresywne są skierowane do osób, które z jednej strony cenią sobie bezpieczeństwo pieniędzy (gwarancja BFG), a z drugiej chcą mieć możliwość zakończenia inwestycji przed terminem jej zapadalności bez utraty wypracowanego zysku.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam