Gra giełdowa - od czego zacząć?

2014-03-19 11:56:00

Samodzielne pomnażanie pieniędzy na Giełdzie Papierów Wartościowych dla wielu osób stanowi poważne wyzwanie. Większość z nas boi się ryzykować, przez co traci szansę na naprawdę atrakcyjny zarobek. Czy jednak „zabawa” na parkiecie rzeczywiście jest aż taka trudna? Jak zacząć swoją przygodę z rynkiem kapitałowym?

Giełda Papierów Wartościowych kojarzy się z wielkim bogactwem i szybkim przepływem kapitału od osób dysponujących jego nadwyżkami do tych, którzy go pilnie potrzebują. W historii występują przypadki osób, które w krótkim czasie stały się milionerami, za sprawą udanych inwestycji giełdowych. Trzeba jednak pamiętać, że pomnażanie pieniędzy na rynku kapitałowym to nie zabawa, a poważne i ryzykowne przedsięwzięcie. „Grając” na giełdzie istnieje bowiem realne ryzyko poniesienia dotkliwych strat.

Czy to dla mnie?

Zanim potencjalny inwestor zacznie swoją przygodę z giełdą, powinien odpowiedzieć sobie na pytanie: czy ten sposób oszczędzania jest rzeczywiście dla niego. I nie chodzi tutaj oto, że sytuacja na giełdzie w dużej mierze zależy od koniunktury gospodarczej, ale także od tego, że to on będzie musiał sam podejmować decyzje inwestycyjne. Ponadto, to na jego barki spadnie odpowiedzialność za transakcje, na których poniósł stratę. Nie każdy ma na tyle „silny” charakter, aby poradzić sobie z taką sytuacją.

Edukacja

Jeśli jednak odpowiemy sobie pozytywnie na zadane powyżej pytanie, to kolejnym krokiem w naszej drodze na giełdę jest zdobywanie wiedzy. Rynek kapitałowy rządzi się swoimi prawami, a nawet proste składanie zleceń wymaga odpowiedniego doświadczenia. Dlatego bezwzględnym obowiązkiem każdego nowoupieczonego inwestora jest dokładne poznanie zasad funkcjonowania tego segmentu. Dzięki temu nie tylko będzie on sprawnie przeprowadzał transakcje, ale łatwiej opanuje emocje z tym związane.

Wybór rachunku

Następnym etapem w drodze do świata wielkich finansów, poza edukacją, jest wybór biura maklerskiego, w którym otworzymy rachunek inwestycyjny. Parametrami, na jakie należy zwrócić uwagę podczas tej operacji, to przede wszystkim opłata za prowadzenie rachunku, stawki prowizji pobieranej za realizację podstawowych zleceń giełdowych, czytelność platformy internetowej służącej do przeprowadzania transakcji oraz dostęp do różnego typu raportów i rekomendacji sporządzanych przez pracowników danego biura.

Pierwsza transakcja

Przeprowadzenie pierwszej transakcji giełdowej niesie ze sobą wiele emocji i stresu związanego z tym, że inwestujemy nasze ciężko zarobione pieniądze. Zapewne wielu inwestorów zaraz po złożeniu zlecenia bez przerwy monitoruje notowania i „przeżywa” czy kurs kupionego waloru podąża w właściwym kierunku. Jest to jak najbardziej normalna sytuacja, która często występuje w początkowych etapach „gry” giełdowej. Pierwsza transakcja najczęściej kończy się stratą lub stosunkowo niewielkim zyskiem. Ale nie ma co się tym przejmować, gdyż to dzięki niej dopiero uczymy się panowania nad swoimi emocjami.

Pomnażanie pieniędzy na giełdzie papierów wartościowych to trudne i zarazem fascynujące zajęcie. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że bez odpowiedniego przygotowania (wiedza i doświadczenie) trudno jest osiągnąć sukces na tym rynku. Dlatego też zanim zaczniemy przygodę z „wielkimi pieniędzmi”, zadbajmy o swoją edukację w tej dziedzinie. W ten sposób nie tylko unikniemy stresu związanego ze stratnymi transakcjami, ale także łatwiej będzie nam zrozumieć ich pochodzenie.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam