• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Ubezpieczenie domu - jak wyliczyć wartość ruchomości?

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
jakson

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

28.9.2015 15:20
Chcieliśmy ubezpieczyć sobie dom. Taki raczej podstawowy pakiet i od włamania i kradzieży. Problem w tym, że nie mam pojęcia, jak mam wyliczyć wartość naszych ruchomości. Mam sporo sprzętów, tyle, że większość jest ponad 3-4 lata w moim posiadaniu i nie wiem, czy mam podawać ich wartość z chwili zakupu czy szukać w necie po ile teraz chodzą? A może mam w ogóle tak na własny rozum coś wpisać?
Jak to będzie wyglądać przy ewentualnej wypłacie odszkodowania? Ubezpieczyciel będzie brał pod uwagę rzeczywistą wartość skradzionych rzeczy, czy to, ile zadeklarowałem?
Cytuj
Robert Sierant

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 3917 razy

Wyślij wiadomość

28.9.2015 15:50
sprzęt możesz ubezpieczyć w wersji rzeczywistej lub odtworzeniowej, oczywiście ta druga opcja jest korzystniejsza
Cytuj
pozdrawiam
Robert Sierant
Ekspert finansowy

robertsierant.pl
Krzysztof WilczyńskiBroker Ubezpieczeniowy

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 404 razy

Wyślij wiadomość

28.9.2015 16:57
jakson napisał
Chcieliśmy ubezpieczyć sobie dom. Taki raczej podstawowy pakiet i od włamania i kradzieży. Problem w tym, że nie mam pojęcia, jak mam wyliczyć wartość naszych ruchomości. Mam sporo sprzętów, tyle, że większość jest ponad 3-4 lata w moim posiadaniu i nie wiem, czy mam podawać ich wartość z chwili zakupu czy szukać w necie po ile teraz chodzą? A może mam w ogóle tak na własny rozum coś wpisać?
Jak to będzie wyglądać przy ewentualnej wypłacie odszkodowania? Ubezpieczyciel będzie brał pod uwagę rzeczywistą wartość skradzionych rzeczy, czy to, ile zadeklarowałem?
Ubezpieczenie domu ( sumę ubezpieczenia budynku ) możesz zrobić według wartości odtworzeniowej czyli koszt odbudowy, albo rzeczywistej czyli odtworzenie minus zużycie techniczne. Powyższa zasada dotyczy także ubezpieczenia pozostałego mienia prywatnego ( w tym rzeczy ruchomych ). Musisz sprawdzić warunki ubezpieczenia, kiedy ubezpieczyciel dopuszcza możliwość ubezpieczenia według wartości odtworzeniowej, bo mogą być wyłączenia. Spis ubezpieczonych rzeczy jest wymagany zgodnie z warunkami ubezpieczenia, albo przed zawarciem umowy lub po powstaniu szkody dokumenty-paragony – część ubezpieczycieli nie wymaga takiej dokumentacji i opiera się na oświadczeniach. Wszystko zależy od konkretnych warunków ubezpieczenia – poczytaj i potem ubezpieczaj.
Cytuj
Krzysztof Ł. Wilczyński
Broker Ubezpieczeniowy
jakson

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

29.9.2015 8:13
Ja bym chyba chciał według wartości odtworzeniowej, to jednak lepsze wyjście moim zdaniem.
Tylko czy nie będzie takiej sytuacji, że na przykład powiem, że mój aparat jest wart 300 złotych, potem ktoś go ukradnie i w tym momencie ubezpieczyciel dojdzie do wniosku, że sorry, ale on nie był tyle wart, bo miał już tyle i tyle lat, i była wart co najwyżej 100 złotych?
A ja przez cały okres ubezpieczenia płaciłem wyższą składkę, bo od wyższej sumy ubezpieczenia?
Cytuj
Krzysztof WilczyńskiBroker Ubezpieczeniowy

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 404 razy

Wyślij wiadomość

29.9.2015 10:46
Suma ubezpieczenia to jest górna granica odpowiedzialności TU, czyli wartość ubezpieczonego mienia plus koszty dodatkowe ( opisane w owu i Kodeksie cywilnym ). Według wartości odtworzeniowej TU pokryje koszty przywrócenia do stanu poprzedniego, albo wypłaci kwotę odpowiadającą kosztowi zakupu rzeczy nowej takiej samej lub o zbliżonych parametrach. Wypłata odszkodowania ubezpieczeniowego nie może powodować wzbogacenia się – co oznacza ( na skróty ), że w przypadku kiedy ubezpieczony nie będzie odbudowywał ubezpieczonego mienia to otrzyma odszkodowanie w wysokości wartości rzeczywistej – nie odtworzeniowej. Umowy ubezpieczenia zawsze mogą się różnić – proszę czytać warunki owu.
Cytuj
Krzysztof Ł. Wilczyński
Broker Ubezpieczeniowy
Krzysztof WilczyńskiBroker Ubezpieczeniowy

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 404 razy

Wyślij wiadomość

29.9.2015 10:46
Suma ubezpieczenia to jest górna granica odpowiedzialności TU, czyli wartość ubezpieczonego mienia plus koszty dodatkowe ( opisane w owu i Kodeksie cywilnym ). Według wartości odtworzeniowej TU pokryje koszty przywrócenia do stanu poprzedniego, albo wypłaci kwotę odpowiadającą kosztowi zakupu rzeczy nowej takiej samej lub o zbliżonych parametrach. Wypłata odszkodowania ubezpieczeniowego nie może powodować wzbogacenia się – co oznacza ( na skróty ), że w przypadku kiedy ubezpieczony nie będzie odbudowywał ubezpieczonego mienia to otrzyma odszkodowanie w wysokości wartości rzeczywistej – nie odtworzeniowej. Umowy ubezpieczenia zawsze mogą się różnić – proszę czytać warunki owu.
Cytuj
Krzysztof Ł. Wilczyński
Broker Ubezpieczeniowy
Alex

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

29.9.2015 11:21
Krzysztof Wilczyński napisał
Suma ubezpieczenia to jest górna granica odpowiedzialności TU, czyli wartość ubezpieczonego mienia plus koszty dodatkowe ( opisane w owu i Kodeksie cywilnym ). Według wartości odtworzeniowej TU pokryje koszty przywrócenia do stanu poprzedniego, albo wypłaci kwotę odpowiadającą kosztowi zakupu rzeczy nowej takiej samej lub o zbliżonych parametrach. Wypłata odszkodowania ubezpieczeniowego nie może powodować wzbogacenia się – co oznacza ( na skróty ), że w przypadku kiedy ubezpieczony nie będzie odbudowywał ubezpieczonego mienia to otrzyma odszkodowanie w wysokości wartości rzeczywistej – nie odtworzeniowej. Umowy ubezpieczenia zawsze mogą się różnić – proszę czytać warunki owu.


Trochę się pogubiłem. To nie my decydujemy, na jaką wartość (rzeczywistą czy odtworzeniową) chcemy się ubezpieczyć?
I o co chodzi z tym odbudowywaniem? Czyli przykładowo ten aparat, o którym autor wątku wcześniej wspomniał będziemy musieli sobie odkupić? A jeśli nie, to nie dostaniemy pełnego odszkodowania?
To naprawdę zawiłe kwestie, a chciałbym zrozumieć, bo może później nie będę już miał okazji dopytać.
Cytuj
Krzysztof WilczyńskiBroker Ubezpieczeniowy

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 404 razy

Wyślij wiadomość

29.9.2015 12:19
My możemy decydować w granicach jakie proponuje w swoich warunkach ubezpieczenia TU i przepisy prawa wyższego rzędu ( np. Kc ). Podstawowa zasada ubezpieczenia to przywrócenie stanu poprzedniego ubezpieczanego mienia – czyli nie mogę się wzbogacić na ubezpieczeniu. Jest możliwość ubezpieczenia według wartości odtworzeniowej po to abym mógł odbudować ubezpieczone mienie bez ponoszenia dodatkowych kosztów – tzw. nowe za stare. Nie ma jednak możliwości ubezpieczenia według wartości sentymentalnej – bo chciałbym ubezpieczyć pamiątkę po babci na wysoką kwotę. Co innego dzieła sztuki lub kolekcje – tu musi być jednak wycena rzeczoznawcy.
Cytuj
Krzysztof Ł. Wilczyński
Broker Ubezpieczeniowy
Odpowiedź