• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Warto inwestować w złoto?

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
piotr wiec

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

22.4.2016 15:48
To znaczy, że część oszczędności mogę mieć w sztabkach. Nie mówię o nie wiadomo jak wygórowanych kwotach. Ciągle jestem w temacie tego co mogę kupić w moim banku. Czy potem odsprzedaje się to złoto w tym samym banku, no bo przecież nie u jubilera?
Cytuj
Tomasz JarockiNiezależny Doradca

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 258 razy

Wyślij wiadomość

23.4.2016 8:40
Witam serdecznie,
piotr wiec napisał
Tylko teraz sie tak zastanawiam, skoro to inwestycja na długo, to możliwe, że sprzedam za mniej niż kupiłem? Bo już może bezpieczniejsze są te lokaty? Do najbogatszych nie należę. A na lokatach maly zysk, ale nie strata.

Tak jak zostało już wielokrotnie powiedziane, także w tym wątku, nabywać należy fizyczne złoto, jako zabezpieczenie przed dużymi kryzysami, wojnami itp. Jeśli ktoś chce dodatkowo zainwestować w "papierowe złoto", to najlepszym wyborem są prawie zawsze kopalnie złota. To rozwiązanie daje dużo lepszą ekspozycję na wzrost cen złota, lecz jest dostępne, o ile mam bieżące informacje, w jednym funduszu z progiem wejścia 200tys. zł. Obecnie można kupić jednostki w ramach funduszu parasolowego między innymi w Alior Banku.
Artykuł z 2014-08-08 Bankier.pl
W artykule zbyt szybko szukano dołka notowań, ale kiedy już on nastąpił kopalnie złota od stycznia zdrożały o prawie 100%:
http://stooq.pl/q/?s=gdx.us&c=1y&t=c&a=ln&b=0

Wróćmy do złota fizycznego. Ma ono zabezpieczać długoterminowo wartość pieniądza i spełnia ono swoją role od wielu wieków, ponieważ prawie każdy posiada lub uważa, że posiadając będzie mógł zapłacić złotem, tak jak i pieniądzem, bo wszyscy złoto przyjmują, jako środek płatniczy. To się nie zmieni.

Nie można zestawiać z jakąkolwiek inwestycją lokaty bankowej, ponieważ jest to jedyny produkt na rynku, który daje liniowy wzrost kapitału i jest chroniony gwarancjami bankowymi. Lokata bankowa służy do porównania, ile możemy zarobić ponad w 100% bezpieczne oprocentowanie za wystawienie pieniędzy na ryzyko.
Wypowiedź została zmieniona przez: Tomasz Jarocki 23.4.2016 13:04
Cytuj
NIEZALEŻNY DORADCA FINANSOWY
doradca@dywidenda.com.pl
Mela

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

23.4.2016 11:06
Mam pytanie takie z życia w związku ze złotem i oszczędnościami- co lepiej dać chrześnicy na Pierwszą Komunię- pieniądze czy może kupić złoto? Nie łancuszek ani pierscionek, ale sztabkę złota mniej więcej w cenie 3000 zł? Myślę ,że rodzice odłożyliby pieniądze na lokatę dla dziecka, co jest bardziej opłacalne - pieniądze czy złoto?
Cytuj
Stanisław BińkiewiczStanisław Binkiewicz

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1104 razy

Wyślij wiadomość

23.4.2016 14:47
Mela napisał
Mam pytanie takie z życia w związku ze złotem i oszczędnościami- co lepiej dać chrześnicy na Pierwszą Komunię- pieniądze czy może kupić złoto? Nie łancuszek ani pierscionek, ale sztabkę złota mniej więcej w cenie 3000 zł? Myślę ,że rodzice odłożyliby pieniądze na lokatę dla dziecka, co jest bardziej opłacalne - pieniądze czy złoto?


Ja uważam, że dziecku jeśli już coś dać - nie łańcuszek, nie nie pierścionek, lecz pieniądze, Na numizmaty przyjdzie czas wtedy, kiedy najpierw będzie poduszka finansowa. Mówi się, że złoto to lokata, ale wtedy kiedy się dywersyfikuje oszczędności i na złoto przeznacza 10-20% środków. Jeśli nie, to lepiej dać dziecku pieniądze, niech uczy się odpowiedzialności i oszczędzania.

O złocie, wprawdzie monetach ale to można powiedzieć że to też numizmat. pisałem na swoim blogu w artykule:

http://www.slowkilkaomalymbiznesie.pl/zlote-monety-czyli-ile-tak-naprawde-sa-warte-numizmaty
Cytuj
Stanisław Bińkiewicz
Tel:606119428
Blog: www.slowkilkaomalymbiznesie.pl
e-mail: stabin@neostrada.pl
Tomasz JarockiNiezależny Doradca

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 258 razy

Wyślij wiadomość

23.4.2016 14:50
Mela napisał
co lepiej dać chrześnicy na Pierwszą Komunię- pieniądze czy może kupić złoto? Nie łancuszek ani pierscionek, ale sztabkę złota mniej więcej w cenie 3000 zł? Myślę ,że rodzice odłożyliby pieniądze na lokatę dla dziecka, co jest bardziej opłacalne - pieniądze czy złoto?

Czas na długoterminową inwestycję w złoto jest dobry. Chrześnica przetrzymując złoto minimum do założenia rodziny będzie miała wartościową rzecz bez względu na zdarzenia w gospodarce. Pieniądze zawsze mogą rozejść się w nagłym przypadku, a posiadanie sztabki będzie sprawiało, że złoto zostanie wykorzystane z dużym prawdopodobieństwem jako ostatnie lub wcale (rodzice będą woleli wziąć kredyt).

piotr wiec napisał
Czy potem odsprzedaje się to złoto w tym samym banku, no bo przecież nie u jubilera?

Trzeba ustalić w BZWBK i wybrać sprzedawcę, który gwarantuje odkupienie w cenie 98-99% aktualnej ceny (cena spot).

Dodam jeszcze, że inwestowanie w złoto oraz inne instrumenty jest nierozerwalne ze zmiennością wyceny. Tak jak wspomniałem lokata bankowa powoduje liniowy przyrost kapitału i ludzie nie radzący sobie psychicznie z regularnymi wahaniami stanu konta powinni trzymać się z daleka od złota, obligacji, akcji itd.

Zmienność na rynku złota jest możliwa do opisania średnimi i innymi wskaźnikami statystycznymi, ale dla przeciętnego inwestora są to informacje niewiele wnoszące. Niemniej złoto wykazuje zmienność wyższą od akcji!
felietony/inwestycje-w-zloto-spekulacja-inwestycja-dlugoterminowa-czy-ubezpieczenie.html

Rozwiązanie jest takie samo jak w przypadku długoterminowego inwestowania w akcje (strategia pasywna). Złoto fizyczne kupujemy z horyzontem minimum 20-30 lat wzwyż. Podobnie powinien być rozłożony na lata proces nabywania. Cena od szczytów jest atrakcyjna i wiemy, że wcześniej lub później maksima zostaną pobite. Jest to jedyne aktywo, które pomimo wahań cen ZAWSZE wraca do wyceny powyżej długoterminowej inflacji, więc za 20-30 lat na 100% cena będzie powyżej 2000$/uncję.
Wykres macierzowy z powyższego artykułu pokazuje, że w horyzoncie inwestycyjnym powyżej 20 lat średnioroczny zysk na złocie waha się w zakresach 5-10% oraz 0-5% i 10-15%
Podsumowując: długoterminowo złoto utrzyma wartość pieniądza powyżej inflacji przynosząc zysk powyżej lokaty bankowej, choć przy zmienności cen wyższej niż w przypadku akcji!.
Dodatkowo złoto nie przynosi dochodu w przeciwieństwie do akcji, a dokładniej walorów spółek giełdowych wypłacających dywidendę.

Długoterminowy portfel pasywny powinien wyglądać mniej więcej tak (bez osobistych preferencji klienta):
10-20% złoto fizyczne
40-80% akcje
20-60% obligacje
Lokaty: kilka-kilkanaście tysięcy złotych na nagłe potrzeby.

Pojawiły się w ostatnich dniach informacje o wzmożonym popycie na obligacje KRUK S.A. oraz Alior Banku. W końcu Polacy zaczynają mieć dość niskiego oprocentowania lokat. Niestety kto nie wykorzystał okazji, to może mieć ciężko skorzystać z możliwości zarobku ponad 5% rocznie. Emitenci także zauważyli zwiększony popyt, więc nie będą proponować tak dobrego oprocentowania. Na szczęście obligacje można kupić także na rynku wtórnym, a nie tylko w czasie emisji na rynku pierwotnym. Tutaj można znaleźć atrakcyjne okazje inwestycyjne.

Osoby zainteresowane pomocą w budowie portfela obligacji (na życzenie klienta można zrezygnować z akcji) zapraszam do kontaktu mailowego.
Do dyskusji nt. inwestowania w ten instrument zapraszam do tego wątku:
http://www.comperia.pl/forum/lokaty/5860-jak-inwestowac-w-obligacje.html

Temat złota obszerniej opisany został tutaj:
http://www.comperia.pl/forum/lokaty/262-czy-inwestycja-w-zloto-jeszcze-sie-oplaca.html

Pozdrawiam
Tomasz Jarocki
Wypowiedź została zmieniona przez: Tomasz Jarocki 23.4.2016 15:44
Cytuj
NIEZALEŻNY DORADCA FINANSOWY
doradca@dywidenda.com.pl
Odpowiedź