• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Czy warto odkładać małe kwoty?

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
jadwig

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

20.10.2015 11:21
Jestem w nieco ciężkiej sytuacji, jeśli chodzi o finanse. Obecnie nie mam żadnego ubezpieczenia ani zdrowotnego, ani nigdy nie miałam społecznego.
Pracuję na umowę o dzieło, jednak nie są to duże pieniądze. Do tej pory starałam się odkładać co miesiąc coś, żeby mieć na niespodziewane wydatki. Nie jest to jednak kwota, którą mogłabym odkładać na emeryturę. Zastanawiam się, czy miało by sens otworzenie na przykład konta oszczędnościowego z przeznaczeniem właśnie na emeryturę i wpłacanie tam co miesiąc po 10 czy 20 złotych?
|Więcej na pewno nie dam rady, bo muszę też mieć to zabezpieczenie w razie gdyby coś się stało, nawalił samochód, lodówka czy coś innego.
Cytuj
Mamiko

Niezarejestrowani

20.10.2015 11:48
jadwig napisał
Jestem w nieco ciężkiej sytuacji, jeśli chodzi o finanse. Obecnie nie mam żadnego ubezpieczenia ani zdrowotnego, ani nigdy nie miałam społecznego.
Pracuję na umowę o dzieło, jednak nie są to duże pieniądze. Do tej pory starałam się odkładać co miesiąc coś, żeby mieć na niespodziewane wydatki. Nie jest to jednak kwota, którą mogłabym odkładać na emeryturę. Zastanawiam się, czy miało by sens otworzenie na przykład konta oszczędnościowego z przeznaczeniem właśnie na emeryturę i wpłacanie tam co miesiąc po 10 czy 20 złotych?
|Więcej na pewno nie dam rady, bo muszę też mieć to zabezpieczenie w razie gdyby coś się stało, nawalił samochód, lodówka czy coś innego.
Pewnie! Moze niebawem bedziesz zarabiac wiecej i bedziesz wiecej odkładać :)
Cytuj
Daniel

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

20.10.2015 12:03
Jak to się mówi od zera do milionera :) odkładać tyle ile się uda. Zrezygnować ze zbędnych wydatków i byle do przodu :)
Cytuj
Szukasz możliwości pomnażania kapitału

Napisz: daniel.bak@mailmix.pl
Evel

Niezarejestrowani

20.10.2015 12:20
Powiem więcej, jak zobaczysz, że kupka rośnie to zaczniesz mysleć, o może zrezygnuje z tego czy tamtego. Ja tak miałam, najpierw odkładałam po 100 zł, bo mysłałam że wiecej się nie da, a teraz czaem i 500 zł odłoże i jakoś nie odczuwam ich braku za bardzo
Cytuj
Aniela Agopsowicz

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 114 razy

Wyślij wiadomość

20.10.2015 13:38
jadwig napisał
Jestem w nieco ciężkiej sytuacji, jeśli chodzi o finanse. Obecnie nie mam żadnego ubezpieczenia ani zdrowotnego, ani nigdy nie miałam społecznego.
Pracuję na umowę o dzieło, jednak nie są to duże pieniądze. Do tej pory starałam się odkładać co miesiąc coś, żeby mieć na niespodziewane wydatki. Nie jest to jednak kwota, którą mogłabym odkładać na emeryturę. Zastanawiam się, czy miało by sens otworzenie na przykład konta oszczędnościowego z przeznaczeniem właśnie na emeryturę i wpłacanie tam co miesiąc po 10 czy 20 złotych?
|Więcej na pewno nie dam rady, bo muszę też mieć to zabezpieczenie w razie gdyby coś się stało, nawalił samochód, lodówka czy coś innego.

Warto, tylko trzeba to robić systematycznie.

Kilka takich praktycznych rad jeśli chodzi o oszczędzanie:

1. Po zapłaceniu wszystkich rachunków – prąd, gaz, internet, czynsz, rata kredytu itp. podlicz ile zostanie Ci na koncie zanim zaplanujesz większy wydatek;
2. Płać rachunki w terminie – zwłoka kosztuje Cię zawsze podwójnie (odsetki i nerwy);
3. Dwa razy zastanów się czy to co chcesz kupić na pewno jest Ci potrzebne – skonsultuj się z żoną/mężem;
4. Jeśli mamy taką możliwość zmobilizujmy się i ustalmy kwotę, którą co miesiąc będziemy odkładać – potraktujmy to jak rachunek (patrz punkt pierwszy);
5. Większe wydatki planuj z wyprzedzeniem;
6. Rób listę zakupów idąc do sklepu – unikniesz chociaż teoretycznie wydatków z poza niej;
7. Jeśli to możliwe nie chodź na zakupy z dziećmi
Cytuj
Pozdrawiam
Aniela Agopsowicz
Doradca finansowy
https://ekantor.pl/
jadwig

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

20.10.2015 13:57
Pani Anielo, dziękuję za rady, myślę, że mogą się przydać. Niestety większe wydatki trudno z wyprzedzeniem planować, bo są to najczęściej sytuacje awaryjne. Najlepiej się czuję, jeśli mam na tę okoliczność zachomikowane 2000 złotych, niestety od dłuższego czasu nie mogę odłożyć więcej niż 1000 zł.
No i odkładanie 100 złotych na emeryturę to jednak dużo więcej niż 10 zł, a jak sobie wyliczałam, ile odłożę w ten sposób przez 30 lat, to się naprawdę odechciewa.
I tak się właśnie zastanawiam, czy to w ogóle jest sens?
Cytuj
Robert Sierant

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 3917 razy

Wyślij wiadomość

20.10.2015 14:43
zawsze jest sens, aby oszczędzać, kwota powinna być uzależniona od możliwości oraz oczekiwań, jak ktoś będzie odkładał po 10-20 zł/m-c to po 20 a nawet 30 latach nie można oczekiwać zbyt wiele
Cytuj
pozdrawiam
Robert Sierant
Ekspert finansowy

robertsierant.pl
KamilaKulka

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

21.10.2015 9:27
Aniela Agopsowicz napisał
jadwig napisał
Jestem w nieco ciężkiej sytuacji, jeśli chodzi o finanse. Obecnie nie mam żadnego ubezpieczenia ani zdrowotnego, ani nigdy nie miałam społecznego.
Pracuję na umowę o dzieło, jednak nie są to duże pieniądze. Do tej pory starałam się odkładać co miesiąc coś, żeby mieć na niespodziewane wydatki. Nie jest to jednak kwota, którą mogłabym odkładać na emeryturę. Zastanawiam się, czy miało by sens otworzenie na przykład konta oszczędnościowego z przeznaczeniem właśnie na emeryturę i wpłacanie tam co miesiąc po 10 czy 20 złotych?
|Więcej na pewno nie dam rady, bo muszę też mieć to zabezpieczenie w razie gdyby coś się stało, nawalił samochód, lodówka czy coś innego.

Warto, tylko trzeba to robić systematycznie.

Kilka takich praktycznych rad jeśli chodzi o oszczędzanie:

1. Po zapłaceniu wszystkich rachunków – prąd, gaz, internet, czynsz, rata kredytu itp. podlicz ile zostanie Ci na koncie zanim zaplanujesz większy wydatek;
2. Płać rachunki w terminie – zwłoka kosztuje Cię zawsze podwójnie (odsetki i nerwy);
3. Dwa razy zastanów się czy to co chcesz kupić na pewno jest Ci potrzebne – skonsultuj się z żoną/mężem;
4. Jeśli mamy taką możliwość zmobilizujmy się i ustalmy kwotę, którą co miesiąc będziemy odkładać – potraktujmy to jak rachunek (patrz punkt pierwszy);
5. Większe wydatki planuj z wyprzedzeniem;
6. Rób listę zakupów idąc do sklepu – unikniesz chociaż teoretycznie wydatków z poza niej;
7. Jeśli to możliwe nie chodź na zakupy z dziećmi
:) dobre rady! Niby to wszystko takie oczywiste, a jednak stale trzeba to sobie uświadamiać. U mnie z oszczędzaniem było tak, że na początku odkładałam niewielkie kwoty, a potem ustaliłam większą. WYbieram cele krótkofalowe, np. wakacje, żeby mieć realny cel. CO to zbierania na emeryturę jeszcze się za to nie zabrałam, ale zamierzam, nie wiem tylko czy IKE to najlepsza opcja....
Cytuj
Ebi

Niezarejestrowani

21.10.2015 11:13
No 10-20 zł to szybko efektu nie zobaczysz, moze jednak uda Ci sie wygospodarowac jakies wieksze sumy. Tak to szkoda zachodu.
Cytuj
milowicz

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

21.10.2015 11:52
Mi się wydaje, że czym innym jest zbieranie na krótkoterminowe cele, a czym innym na przyszłość. W tym drugim przypadku można odkładać mniejsze kwoty, jednak chyba lepiej zapisać się na jakiś program.
Sam nie wiem, czy jest dostępne coś poza IKE i IKZE?
Bo OFE już chyba nie ma, prawda?
Przynajmniej dla osób, które kiedyś tego nie zakładały.
Cytuj
Odpowiedź