• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Co oznacza, że kredyt ma oprocentowanie ujemne?

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
Cyfer

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

23.1.2015 17:36
Pytam w kontekście informacji które pojawiają się w mediach, że Narodowy Bank Szwajcarii wprowadził ujemne stopy procentowe a polskie banki nie chcą się do tego dostosowywać? To oznacza, że kredyt sam się spłaca z każdym kolejnzm miesiącem?
Cytuj
Robert Sierant

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 3917 razy

Wyślij wiadomość

23.1.2015 22:19
to czysto teoretyczna sytuacja, nie słyszałem, aby wystąpiła w praktyce

ujemne oprocentowanie kredytu oznacza, że spłacasz kapitał pomniejszony o "ujemne" odsetki

jeżeli suma libor i marży będzie
Cytuj
pozdrawiam
Robert Sierant
Ekspert finansowy

robertsierant.pl
Gość

Niezarejestrowani

24.1.2015 18:59
Jasne, ze czysta teoria. Ale jakby to mialo wygladac praktyce? Mam marze, i wibor i one po dodaniu do siebie beda ujemne? To cyba nierealne, bank przeciez marze ustali tak, zeby jednak bylo na plusie.
Cytuj
Doradca LubuskieDoradca Lubuskie

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 120 razy

Wyślij wiadomość

24.1.2015 20:07
Gość napisał
Jasne, ze czysta teoria. Ale jakby to mialo wygladac praktyce? Mam marze, i wibor i one po dodaniu do siebie beda ujemne? To cyba nierealne, bank przeciez marze ustali tak, zeby jednak bylo na plusie.


Jeżeli marża na kredycie jest np. 0,6% a LIBOR będzie -0,75% to faktycznie będzie kapitał pomniejszony o 0,15%
Cytuj
Szymański Michał
Doradca finansowo-ubezpieczeniowy
Tel: 694045951
mail: finhelpzagan@gmail.com
Robert Sierant

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 3917 razy

Wyślij wiadomość

25.1.2015 22:03
Doradca Lubuskie napisał

Jeżeli marża na kredycie jest np. 0,6% a LIBOR będzie -0,75% to faktycznie będzie kapitał pomniejszony o 0,15%


i który bank zastosuje takie rozwiązanie?
Cytuj
pozdrawiam
Robert Sierant
Ekspert finansowy

robertsierant.pl
NataliaZ

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

26.1.2015 9:35
No wlaśnie również się nad tym zastanawiałam. Czy to znaczy,że bank nie będzie zarabiał na danym kredycie?
Czy jednak będzie miał z tego pewną kasę tylko mniejszą?
I czy jakiś bank zdecyduje się na takie coś? Czy rząd będzie wywierał na nich nacisk? Czy jest to możliwe?
Cytuj
Doradca LubuskieDoradca Lubuskie

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 120 razy

Wyślij wiadomość

26.1.2015 10:20
NataliaZ napisał
No wlaśnie również się nad tym zastanawiałam. Czy to znaczy,że bank nie będzie zarabiał na danym kredycie?
Czy jednak będzie miał z tego pewną kasę tylko mniejszą?
I czy jakiś bank zdecyduje się na takie coś? Czy rząd będzie wywierał na nich nacisk? Czy jest to możliwe?


Np. dzisiaj dostałem maila z informacją z BZ WBK:
Bank uwzględnia ujemną stawkę procentową LIBOR w wyliczaniu wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych, poprzez pomniejszenie marży Banku.

Jeżeli dojdzie do tego że marża będzie mniejsza niż LIBOR to czytając ten komunikat, powinno tak być
Cytuj
Szymański Michał
Doradca finansowo-ubezpieczeniowy
Tel: 694045951
mail: finhelpzagan@gmail.com
Robert Sierant

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 3917 razy

Wyślij wiadomość

26.1.2015 12:02
dostałem ten sam komunikat i od razu zapytałem co się stanie jak marża będzie niższa niż ujemny libor...

ponoć oprocentowanie nie może być niższe niż 0%, masz może jakieś inne info w tej sprawie?
Cytuj
pozdrawiam
Robert Sierant
Ekspert finansowy

robertsierant.pl
Gość

Niezarejestrowani

26.1.2015 12:55
Bez urazy, ale Panowie eksperci są niedokładni. Jeśli w praktyce wystąpi taka sytuacja że wartość bezwzględna ujemnego liboru będzie większa od marży banku (zakładam że oprocentowanie jest zapisane w umowie w postaci libor+marża)wówczas odsetki będą ujemne. Ban zatem powinien pomniejszyć przypadającą do zapłaty ratę kapitałową, nie kapitał, bo ten pozostaje bez zmian. A zatem może być tak że per saldo po zakończeniu umowy kredytowej suma zapłaconych rat kapitałowych będzie mniejsza od kwoty udzielonego kredytu. Ujemne odsetki są w takim przypadki dla banku kosztem uzyskania przychodu i pomniejszają podstawę opodatkowania. Ja sobie zdaję sprawę z tego co napisałem i wiem że banki będą starały się inaczej interpretować tą sytuację, ale nie mają podstaw ani prawnych ani formalnych. Nie mogą np. podnosić argumentu że umowa kredytu jest umową odpłatną bo ten argument jest nietrafny, wszak bank pobierał marżę od każdej raty gdy |-libor|
Cytuj
Robert Sierant

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 3917 razy

Wyślij wiadomość

26.1.2015 15:34
tak naprawdę to nikt nie wie co się stanie jak oprocentowanie osiągnie (teoretycznie) wartość ujemną, możemy sobie dywagować a jaka będzie praktyka - nie wiadomo

banki uważają, że oprocentowanie wyniesie wtedy 0% co również (teoretycznie) kłóci się z ideą kredytu, który co do zasady powinien być odpłatny, w końcu to kredyt a nie pożyczka
Cytuj
pozdrawiam
Robert Sierant
Ekspert finansowy

robertsierant.pl
Odpowiedź