• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat2 osoby obserwują ten temat

Pożyczki społecznościowe a zaufanie

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
Mela

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

6.2.2015 16:42
Czy Waszym zdaniem pożyczki społecznościowe sa dobrym rozwiązaniem?
MOim zdaniem jest to niezła alternatywa dla banków ( za granicą jest to zresztą całkiem popularne) niemniej cały system nie jest do końca dopracowany.
Polacy wciąż są trochę nieufni całej idei pożyczek społecznościowych. Skąd to negatywne nastawienie?
Cytuj
k_korocz

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

7.2.2015 8:53
Sam jeszcze nie korzystałem z tego rozwiazania ale wiem,że jest kilka różnych portali oferujących tego typu pożyczki.
Zastanawiałem się nad pożyczaniem pieniędzy ludziom.Ciekawi mnie jak to jest wszystko chronione.
Cytuj
Zablokowany użytkownik

Niezarejestrowani

24.4.2015 15:40
Witam,

od ponad 7 lat prowadzimy serwis pożyczek społecznościowych, stąd pozwolę sobie na kilka słów komentarza.

@Mela -> myślę, że decydujący wpływ na takie postrzeganie idei pożyczek społecznościowych miało to, iż w pierwszych latach działania serwisy social lending nie przywiązywały dużej wagi do weryfikacji pożyczkobiorców co skutkowało pojawieniem się wielu nieuczciwych klientów. Obecnie większość serwisów sprawdza pożyczkobiorców w zewnętrznych bazach, co przy dodatkowych funkcjonalnościach /komentarze pod wnioskami pożyczkowymi, opinie pożyczkobiorców, wykresy zadłużenia etc./ powoduje, iż spłacalność jest wysoka /u nas historycznie wynosi 93%/.

@k_korcz -> wkrótce w serwisie, szczegóły tutaj https://www.finansowo.pl/nowe/, położymy większy nacisk na bezpieczeństwo inwestycji, stad wprowadzamy dodatkowe dobrowolne weryfikacje dla pożyczkobiorców (m.in. bik, big, ocena punktowa bik, weryfikacja miejsca zamieszkania, dochodów czy też zatrudnienia) zwiększające ich wiarygodność.

Dodatkowo, wszystkim pożyczkodawcom - w razie ewentualnych problemów ze spłatą udzielonych przez nich pożyczek, udostępniamy poradnik samodzielnej windykacji pożyczki w e-sądzie (najszybsza i najtańsza z metod windykacji) wraz z automatycznie przygotowanymi dokumentami niezbędnymi do złożenia pozwu. W przypadku pozytywnego wyroku i uzyskania nakazu zapłaty, wystarczy następnie wybrać komornika.

Oprócz tego zalecamy, aby minimalizować ryzyko inwestycji poprzez dywersyfikację portfolio inwestycji, czyli pożyczając niewielkie kwoty wielu pożyczkobiorcom.

W razie dodatkowych pytań służymy pomocą - wystarczy napisać do nas maila na adres: finansowo@finansowo.pl

pozdrawiam,
piotr z finansowo.pl
Cytuj
Basia

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

25.4.2015 15:44
A ja jestem ciekawa, ile na tym można zarobić. NA przykład zakładając, że dysponuję kapitałem 50 tysięcy, który mogłabym pożyczać. Po jakim czasie zacznie mi się to opłacać? Ile mogę sobie zażyczyć oprocentowania? Czy jest to odgórnie ustalane?
No i jaki kapitał byłby odpowiedni na rozpoczęcie tego typu działalności?
Cytuj
Piotr

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

27.4.2015 9:18
Kokos - Średni zysk z inwestycji - 17,66%, nie jest źle.
Cytuj
Robert Sierant

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 3917 razy

Wyślij wiadomość

27.4.2015 9:33
ale nie można oferować wyższego niż 10%, aby nie była to lichwa...

inwestować można mając już 200 zł, max to jakieś 5000 zł pożyczone jednej osobie, oczywiście nie pożyczamy wszystkiego jednemu klientowi tylko dzielimy ryzyko...
Cytuj
pozdrawiam
Robert Sierant
Ekspert finansowy

robertsierant.pl
Gość

Niezarejestrowani

27.4.2015 9:45
Moim zdaniem to jest spore ryzyko, dlatego pożycza się małe kwoty. I jeszcze trzeba dywersyfikować portfel. Wiele się na tym nie zarobi, a można stracić.
Cytuj
Zablokowany użytkownik

Niezarejestrowani

27.4.2015 12:48
@Basia - odnośnie tego, ile możesz sobie zażyczyć oprocentowania, to serwisy pożyczek społecznościowych działają w Polsce w następujących modelach:
- aukcje pożyczkowe - tu Pożyczkobiorca sam tworzy ofertę, określając warunki na jakich chce pożyczyć środki od Pożyczkodawców a Pożyczkodawcy licytują się o to, kto pożyczy środki za mniejsze oprocentowanie. Wygrywa ten Pożyczkodawca, który pożyczy jak najtaniej;
- wnioski pożyczkowe - Pożyczkobiorca sam tworzy ofertę, określając warunki na jakich chce pożyczyć środki a Pożyczkodawcy, jeśli są zainteresowani, składają oferty. Pożyczkobiorca sam wybiera, od kogo chce pożyczyć środki.
- oferty pożyczkowe - Pożyczkodawcy wystawiają swoje oferty, określając warunki na jakich gotowi są pożyczyć środki Pożyczkobiorcom, którzy w razie zainteresowania, zgłaszają akces.

Odnośnie wynagrodzenia za udzielenie pożyczki to obecnie maksymalne oprocentowanie pożyczki - w skali roku - nie może przekroczyć 10% ale Pożyczkobiorcy, w celu zwiększenia zainteresowania swoimi ofertami, czasami oferują Pożyczkodawcom albo wcześniejsze spłaty albo dodatkowe wynagrodzenie /często nazywane 'bonusem'/ - obydwa rozwiązania zwiększają rzeczywiste oprocentowanie pożyczki.

Odnośnie kwot inwestycji to z reguły można już udzielić pożyczki w kwocie minimalnej wynoszącej 50 zł - jest to praktykowane w szczególności dla pożyczek skierowanych do tych Pożyczkobiorców, którzy nie zbudowali sobie jeszcze w serwisie wiarygodności /nie mają historii pożyczkowej, nie mają opinii etc./.

Odnośnie ryzyka to oczywiście inwestowanie w pożyczki społecznościowe niesie za sobą ryzyko braku spłaty, które jednak można ograniczyć po pierwsze przez dywersyfikację portfela a po drugie przez korzystanie z narzędzi udostępnianych przez serwisy /dodatkowe weryfikacje Pożyczkobiorców, opinie na ich temat, komentarze pod wnioskami, historia spłat pokazująca, czy Pożyczkobiorca spłacał pożyczki w terminie czy z opóźnieniami, stopień wykorzystania limitu pożyczkowego przez Pożyczkobiorcę etc./.
Cytuj
FinansologBadacz finansów

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 403 razy

Wyślij wiadomość

27.4.2015 13:57
Finansowo_pl, a jak wygląda sytuacja, gdy powiedzmy pożyczkobiorca chce pożyczyć 6 tys. zł i kilku pożyczkodawców wkłada po 50-100 zł, a co najmniej jeden dużo więcej np. 5000 tys. zł? Podczas spłaty pożyczki każdy z nich dostaje zwrot proporcjonalne kwoty do wkładu, czy jest to rozwiązane w inny sposób?
Cytuj
Wypowiedzenie-OC.pl - skuteczne informacje odnośnie rezygnacji z ubezpieczenia OC
Zablokowany użytkownik

Niezarejestrowani

27.4.2015 14:07
@Finansolog - jest to rozwiązane w ten sposób, że na 1 wniosek pożyczkowy może przypadać kilka pożyczek od Pożyczkodawców, czyli w tym konkretnym przypadku jeden wniosek na 6k zł zamieniłby się na kilka osobnych pożyczek, każda z innym Pożyczkodawcą i każda z określoną inną kwotą do spłaty.

p.s. obecnie u nas nie ma pożyczek ratalnych /dominują pożyczki na 7-30 dni/ a środki są przekazywane bezpośrednio pomiędzy stronami /nie przechodzą przez serwis/ - dlatego też nie ma problemu przy spłatach pożyczek /różnych osobom/, pochodzących z jednego wniosku pożyczkowego. Po prostu z każdym Pożyczkodawców zawierana jest osobna umowa na kwotę jego inwestycji, z określoną kwotą do spłaty.

Planujemy jednak pośredniczyć w przepływie środków i umożliwić spłaty ratalne - wówczas dany Pożyczkobiorca będzie musiał spłacić 1 ratę w miesiącu, z której to raty będą spłacane pożyczki poszczególnym Pożyczkodawcom /proporcjonalnie do kwoty ich wkładu/.
Cytuj
Odpowiedź