• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat0 osób obserwuje ten temat

Czy można coś wyłudzić na NIP firmy?

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
AdamSyla

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

3.11.2015 15:03
Miałem niedawno dziwną sytuację, córka chciała zrobić praktyki zawodowe w pewnej firmie księgowej i pani właścicielka nie bardzo chciała dać jej swoje dane, takie jak NIP, z którymi powinna pójść do szkoły po umowę praktyk.
Gdy mi o tym córka powiedziała zacząłem się zastanawiać, czy tamta pani słusznie obawiała się wydać takie dane obcej osobie. Ponieważ sam mam młoda firmę to chciałbym zapytać, czy mając czyjś NIP można cokolwiek wyłudzić lub w jakiś inny sposób komuś zaszkodzić? No i czy takiego NIPu nie da się na przykład znaleźć w internecie?
Cytuj
Artur Sarnecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1359 razy

Wyślij wiadomość

3.11.2015 17:17
Niestety już ktoś udostepnia te dane, jest to Polski rząd w swojej bazie CEiDG;)

Na nip nic nie załatwisz...


AdamSyla napisał
Miałem niedawno dziwną sytuację, córka chciała zrobić praktyki zawodowe w pewnej firmie księgowej i pani właścicielka nie bardzo chciała dać jej swoje dane, takie jak NIP, z którymi powinna pójść do szkoły po umowę praktyk.
Gdy mi o tym córka powiedziała zacząłem się zastanawiać, czy tamta pani słusznie obawiała się wydać takie dane obcej osobie. Ponieważ sam mam młoda firmę to chciałbym zapytać, czy mając czyjś NIP można cokolwiek wyłudzić lub w jakiś inny sposób komuś zaszkodzić? No i czy takiego NIPu nie da się na przykład znaleźć w internecie?
Cytuj
Doradca Finansowy

https://finansepoludzku.pl
Napisz: biuro@finansepoludzku.pl
Stanisław BińkiewiczStanisław Binkiewicz

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1104 razy

Wyślij wiadomość

3.11.2015 17:43
Gdyby na NIP firmy można byłoby coś wyłudzić, nie byłby on nigdzie dostępny i podlegałby ochronie danych osobowych. Tymczasem on jest dostępny w CEDIG, wizytówkach firm. Dzięki NIP można często sprawdzić wiarygodność firmy, np czy nie ma jakichś długów chociażby w KRD. Tak więc nie ma takiej możliwości.
Cytuj
Stanisław Bińkiewicz
Tel:606119428
Blog: www.slowkilkaomalymbiznesie.pl
e-mail: stabin@neostrada.pl
TamaraR

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

4.11.2015 8:35
Ja słyszałam od znajomej, że na NIP można w niektórych hurtowniach coś kupić.
Nie wiem, ile w tym prawdy, bo moim zdaniem do takich sytuacji nie powinno dochodzić.
Jeśli tak jest, to wina hurtowników. Może ktoś słyszał o podobnej sytuacji?
Chciałabym to potwierdzić lub jej powiedzieć, że bzdury gada.
Może rzeczywiście była jakaś afera o której nie słyszałam, bo nie oglądam telewizji?
Wypowiedź została zmieniona przez: TamaraR 4.11.2015 8:36
Cytuj
Stanisław BińkiewiczStanisław Binkiewicz

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1104 razy

Wyślij wiadomość

4.11.2015 9:15
TamaraR napisał
Ja słyszałam od znajomej, że na NIP można w niektórych hurtowniach coś kupić.
Nie wiem, ile w tym prawdy, bo moim zdaniem do takich sytuacji nie powinno dochodzić.
Jeśli tak jest, to wina hurtowników. Może ktoś słyszał o podobnej sytuacji?
Chciałabym to potwierdzić lub jej powiedzieć, że bzdury gada.
Może rzeczywiście była jakaś afera o której nie słyszałam, bo nie oglądam telewizji?


Zdarza się, że kupując jakiś artykuł, np paliwo, płacąc prosimy o wystawienie faktury. Wtedy podajemy jeśli już jesteśmy klientem stacji podajemy nr NIP albo rejestracyjny pojazdu. Ale kupując np. w hurtowni, raczej płatności fakturą są dla stałych klientów. Nie wiem, być może w skrajnych przypadkach wyłudzenie może się udać.
Cytuj
Stanisław Bińkiewicz
Tel:606119428
Blog: www.slowkilkaomalymbiznesie.pl
e-mail: stabin@neostrada.pl
Artur Sarnecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1359 razy

Wyślij wiadomość

4.11.2015 11:03
:) Wyłudzić ale co na ten nip? W hurtowni? No to trzeba by wiedzieć w której co itp. o ile jest umowa płatności odroczonej w co w hurtowniach nie zdarza się tak często... a paliwo?? No to już zupełnie abstrakcja, czasem jakieś nieduże firmy transportowe mają nieformalne umowy z lokalnymi stacjami i biorą faktury zbiorcze ale...wszystkie strony się wtedy znają...
Cytuj
Doradca Finansowy

https://finansepoludzku.pl
Napisz: biuro@finansepoludzku.pl
AdamSyla

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

4.11.2015 11:23
Czyli to jednak nie my mamy zaćmienie, a kobieta była jakaś przewrażliwiona?
Dziwi mnie, że ktoś, kto prowadzi własną firmę i to już chyba przez wiele lat, sadząc po wieku tej pani i liczbie klientów, co więcej ktoś, kto zajmuje się księgowością opowiada takie farmazony.
Według córki Pani była bardzo zdziwiona, że ktoś chce jej nip, choć sama przyznała, że jest to jawna informacja.
Cóż, chyba tylko ona może wiedzieć o co jej tak naprawdę chodziło.
Cytuj
Artur Sarnecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1359 razy

Wyślij wiadomość

4.11.2015 21:47
może kontroli się boi jakiejś, tak ludzie są czasem przewrażliwieni

AdamSyla napisał
Czyli to jednak nie my mamy zaćmienie, a kobieta była jakaś przewrażliwiona?
Dziwi mnie, że ktoś, kto prowadzi własną firmę i to już chyba przez wiele lat, sadząc po wieku tej pani i liczbie klientów, co więcej ktoś, kto zajmuje się księgowością opowiada takie farmazony.
Według córki Pani była bardzo zdziwiona, że ktoś chce jej nip, choć sama przyznała, że jest to jawna informacja.
Cóż, chyba tylko ona może wiedzieć o co jej tak naprawdę chodziło.
Cytuj
Doradca Finansowy

https://finansepoludzku.pl
Napisz: biuro@finansepoludzku.pl
Stanisław BińkiewiczStanisław Binkiewicz

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1104 razy

Wyślij wiadomość

4.11.2015 21:47
Jeszcze chciałbym wrócić do tematu NIP-u, do jego wykorzystania, może nie w takim dosłownym wyłudzeniu, jednak w celu wprowadzenia młodego przedsiębiorcy w błąd i zobligowaniu go do zapłaty jakiejś kwoty. Przykład. Powstaje młoda firma, dokonuje wpisu do CEDIG, ta operacja jest bezpłatna. Ale w dość krótkim czasie do tego młodego przedsiębiorcy przychodzi pismo urzędowe z dowodem wpłaty na kwotę np. 175 zł. Informuje ono, że jeśli przedsiębiorca nie uiści opłaty nie zostanie wpisany do rejestru podmiotów gospodarczych. Przedsiębiorca nie namyślając sie, wpłaca na wskazane konto podaną kwotę, którą można powiedzieć że została wyłudzona. Bo gdyby dokładnie przeczytał pismo, to zwróciłby uwagę na to, że ten rejestr to nie CEDIG a CRIDG. Niby podobne a jednak nie to samo. Właśnie firma wprowadzająca w błąd ma program do wyłapywania nowych firm, w ten sposób zarabiając na czyjejś naiwności.
Cytuj
Stanisław Bińkiewicz
Tel:606119428
Blog: www.slowkilkaomalymbiznesie.pl
e-mail: stabin@neostrada.pl
kuba

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

12.11.2015 8:23
Stanisław Bińkiewicz napisał
Jeszcze chciałbym wrócić do tematu NIP-u, do jego wykorzystania, może nie w takim dosłownym wyłudzeniu, jednak w celu wprowadzenia młodego przedsiębiorcy w błąd i zobligowaniu go do zapłaty jakiejś kwoty. Przykład. Powstaje młoda firma, dokonuje wpisu do CEDIG, ta operacja jest bezpłatna. Ale w dość krótkim czasie do tego młodego przedsiębiorcy przychodzi pismo urzędowe z dowodem wpłaty na kwotę np. 175 zł. Informuje ono, że jeśli przedsiębiorca nie uiści opłaty nie zostanie wpisany do rejestru podmiotów gospodarczych. Przedsiębiorca nie namyślając sie, wpłaca na wskazane konto podaną kwotę, którą można powiedzieć że została wyłudzona. Bo gdyby dokładnie przeczytał pismo, to zwróciłby uwagę na to, że ten rejestr to nie CEDIG a CRIDG. Niby podobne a jednak nie to samo. Właśnie firma wprowadzająca w błąd ma program do wyłapywania nowych firm, w ten sposób zarabiając na czyjejś naiwności.


Na szczęście zakładając firmę, Panie w Urzędzie informują przedsiębiorcę o tym, że takie pisma mogą przychodzić i żeby nic nie płacić, bo za wpis firmy do rejestru się nie płaci.
Ja jestem ciekaw, czy ktoś próbował się procesować z takimi oszustami i czy udałoby się to wygrać? Może nawet jakieś odszkodowanie by się złapało, gdyby mieć dobrego prawnika? Moim zdaniem ktoś się powinien tym zając, bo już bez przesady, żeby tak ludzi oszukiwać.
Cytuj
Odpowiedź