• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Zwrot dotacji do urzędu pracy

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
Piotr Benet

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

7.7.2015 13:09
Witma, Sytuacja dotyczy mojej siostry. Wzięla pół roku temu dotację na otwarcie kawiarni. Niestety ale biznes przynosi duże straty. Nie ma praktycznie klientów ( sam jej to odradzałem ponieważ jest to niewielkie miasto ale sie nie sluchała). Obecnie musi płacić bardzo duże pieniądze za wynajem lokalu. Czy jeśli zamknie firmę przed rokiem to musi zwrócić do urzędu pracy otrzymaną dotację?
Cytuj
Stanisław BińkiewiczStanisław Binkiewicz

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1104 razy

Wyślij wiadomość

7.7.2015 20:44
Warunki dotacji udzielanych przez Urzędy Prace dosyć precyzyjnie formuje zarówno umowa o dotację, jak też regulamin udzielania. W jednym z punktów regulaminu jest min. mowa, że w przypadku zlikwidowania, wykreślenia oraz zmiany rodzaju działalności gospodarczej lub zaprzestania prowadzenia działalności, na którą udzielono dotacji,
Dyrektor PUP może wypowiedzieć umowę.
Z chwilą wypowiedzenia umowy, Dyrektor wzywa Dotowanego do zwrotu przyznanych środków. Dotowany zobowiązany jest w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wezwania Urzędu do zwrotu przyznanych środków wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia wypłaty środków. Natomiast w przypadku śmierci Dotowanego w okresie od dnia zawarcia umowy o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej do upływu 12 miesięcy prowadzenia tej działalności, Urząd dochodzi zwrotu wypłaconych środków w wysokości proporcjonalnej do okresu nieprowadzenia działalności gospodarczej. Od kwoty podlegającej zwrotowi nie nalicza się odsetek ustawowych. Z podobna sytuacją już się zetknąłem. Mój znajomy był poręczycielem takiej Dotacji. Osoba która ją otrzymała, kupiła min. samochód, sprzęt, lecz w terminie nie złożyła sprawozdań na temat prowadzonej działalności i nie rozliczyła się. Mało tego rozpiła się i przestała prowadzić działalność. PUP wypowiedział umowę, a ponieważ Dotowany nie miał nawet z czego oddać pieniędzy, sprawa oparła się o Sąd, który zasądził solidarnie od Dotowanego i poręczycieli zwrot dotacji w ratach miesięcznych. Oczywiście poręczyciele spłacają dotacje do dnia dzisiejszego. Próbowałem pomóc sąsiadowi, napisałem wniosek o umorzenie zobowiązania, lecz niestety PUP poprosił o dokumenty finansowe i ocenił, że poręczycieli stać na spłatę. Na marginesie wiele osób próbuje korzystać z takich środków bez właściwego rozpoznania, bez analizy szans i zagrożeń, ale przede wszystkim bez planów na przyszłość. Jedynym planem jest przetrwanie roku a to najczęściej się nie udaje.

Zapraszam na mojego bloga na www.slowkilkaomalymbiznesie.pl
Będę tam pisał o takich i podobnych przypadkach.
Cytuj
Stanisław Bińkiewicz
Tel:606119428
Blog: www.slowkilkaomalymbiznesie.pl
e-mail: stabin@neostrada.pl
filippp

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

8.7.2015 10:02
A czy siostra nie może po prostu wynająć tańszego lokalu i jakoś przetrzymać tego interesu jeszcze te pól roku? Może to mimo wszystko opłaci się bardziej, niż zwrot dotacji. Chyba można zmienić adres działalności, tego przepisy nie zabraniają?
Zawsze można znaleźć coś tańszego, może w gorszej okolicy, ale skoro i tak nie ma klientów, to chyba nie robi różnicy?
No i moim zdaniem musi sobie policzyć, czy w tym momencie dotacja nie byłaby dużo większym obciążeniem niż półroczny czynsz i zus.
Cytuj
Stanisław BińkiewiczStanisław Binkiewicz

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1104 razy

Wyślij wiadomość

8.7.2015 10:40
Dotacja jest udzielona na podstawie umowy. I uważam, że w sytuacji takiej jak opisana należy wystąpić z pismem do PUP.
Sądzę że to będzie zależało od dobrej woli Dyrekcji Urzędu
Cytuj
Stanisław Bińkiewicz
Tel:606119428
Blog: www.slowkilkaomalymbiznesie.pl
e-mail: stabin@neostrada.pl
Stanisław BińkiewiczStanisław Binkiewicz

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1104 razy

Wyślij wiadomość

8.7.2015 10:52
Chce jeszcze uzupełnić poprzednią wypowiedź. Przed chwilą sprawdziłem regulamin dotacji oraz informator po jej udzieleniu. W dokumentach jest mowa o tym, że zmiana miejsca prowadzenia działalności, wymaga wcześniejszej zgody Dyrektora PUP.
Proszę wejść na stronę internetową swojego PUP, poszukać odpowiedniej zakładki, może się ona nazywać np. Środki na podjęcie działalności gosp., czy zakładka dla bezrobotnych i poszukujących pracy i tam powinny być dokumenty do pobrania. Proszę poszukać tam regulaminu i przeczytać, bo być może są różne zapisy w innych województwach.
Cytuj
Stanisław Bińkiewicz
Tel:606119428
Blog: www.slowkilkaomalymbiznesie.pl
e-mail: stabin@neostrada.pl
Piotr Benet

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

8.7.2015 12:16
Dziękuję za szczegółową odpowiedź. W takim razie siostra najlepiej jakby sama skontaktowała się z urzędem pracy. Zobaczymy czy da sie to jakoś rozwiązać polubownie.

Niestety ale nie da sie wynająć tańszego lokalu. Koszt adaptacji tańszego miejsca byłby o wiele wyższy niż korzyści wynikające z oszczędności czynszu.
Cytuj
Odpowiedź