• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Czym jest mały ZUS?

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
Ekspert Comperia.pl

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 135 razy

Wyślij wiadomość

2.6.2015 13:46
Mały ZUS to pojęcie dość popularne. Czy wiemy czym dokładnie jest i na jakich zasadach i jak długo obowiązuje? O tym tutaj
Cytuj
Ilona Maciejuk
Ekspert Comperia.pl
Piotr Benet

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

3.6.2015 14:18
Obowiązuje przez pierwsze dwa lata. Obecnie nie znam nikogo kto by zakładał firmę i nie korzystał właśnie z mozliwości małego zusu ;) Świetna sprawa. Niestety ale wiele firm po dwóch latach jest zamykanych ponieważ ludzie nie stać aby płacić duży zus ( w końcu 1100 zł piechotą nie chodzi...).
Jednak jak wszystko mały zus ma swoje wady. Jesli zamkniemy działalność nie mamy prawa do zasiłku dla bezrobotnych jak jest przy dużym zusie.
Cytuj
ant225

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

3.6.2015 17:51
A jak w przypadku małego zusu wygląda urlop macierzyński i zwolnienie chorobowe kobiety w ciąży? Pytam, bo słyszałem, że wiele kobiet, gdy dowiaduje się o ciąży, to na gwałt zakłada firmy i płaci dwa razy wyższy Zus, żeby mieć wyższe świadczenia. Czy w przypadku małego zusu taka kobieta, która zachodzi w ciążę dostanie pełne świadczenia czy o połowę niższe?
Cytuj
Anna Kopeć

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 150 razy

Wyślij wiadomość

9.6.2015 18:06
ant225 napisał
A jak w przypadku małego zusu wygląda urlop macierzyński i zwolnienie chorobowe kobiety w ciąży? Pytam, bo słyszałem, że wiele kobiet, gdy dowiaduje się o ciąży, to na gwałt zakłada firmy i płaci dwa razy wyższy Zus, żeby mieć wyższe świadczenia. Czy w przypadku małego zusu taka kobieta, która zachodzi w ciążę dostanie pełne świadczenia czy o połowę niższe?


w takim rzypadku jest problem z zasiłkiem macierzyńskim, ponieważ wysokość zasiłku jest adekwatna do wysokości wpłaconych składek.
Opłacając niski zus otrzymuje się coś ok. 327 zł brutto, z czego na urlopie macierzyńskim trzeba opłacać składki zdrowotne ok. 280 zł. Wynik jest prosty-w takiej sytuacji dokłada się do "interesu"
Cytuj
Basia

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

10.6.2015 20:11
Ale na przykład ubezpieczenie zdrowotne czy chorobowe funkcjonuje normalnie? Czy też trzeba dopłacać podczas przebywania na zwolnieniu?
Sama zastanawiałam się jakiś czas temu, czy nie założyć działalności, ale po przeliczeniu okazało się, że to mi się wcale nie opłaca i o wiele lepiej jest pracować na etacie i tylko dorabiać na przykład na zleceniach.
Cytuj
patkanka

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

15.6.2015 11:38
Ubezpieczenie chorobowe istnieje rzeczywiście ale nie nastawiaj się na jakieś duże kwoty bo są to naprawdę niewielkie pieniądze ( zresztą przy dużym zusie 1100 zł również nie są zbyt wysokie...). Ubezpieczenie zdrowotne równiez masz tak więc nie musisz się martwić,że trafisz do szpitala i potem wystawią Ci wysoki rachunek ;) Nie ma takiej opcji. A i czy wiesz,że przy etacie nie płącisz całego zusu? Opłacasz jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne i będzie Cię to kosztowało może z 270 zł... Czyli przy etacie jak najbardziej opłaca się działalność zakładać.
Cytuj
Anna Kopeć

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 150 razy

Wyślij wiadomość

17.6.2015 21:36
Basia napisał
Ale na przykład ubezpieczenie zdrowotne czy chorobowe funkcjonuje normalnie? Czy też trzeba dopłacać podczas przebywania na zwolnieniu?
Sama zastanawiałam się jakiś czas temu, czy nie założyć działalności, ale po przeliczeniu okazało się, że to mi się wcale nie opłaca i o wiele lepiej jest pracować na etacie i tylko dorabiać na przykład na zleceniach.


mogę się mylić ale z tego co pamiętam na zwolnieniu lekarskim opłacało się kwotę składek adekwatną do ilości przepracowanych dni.
Na urlopie macierzyńskim opłaca się pełną kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne.
A co do etatu vs. działalność to pracując na etacie można założyć działalność gospodarczą i wówczas opłaca się tylko składki zdrowotne. Pozostałe składki opłacane są przez pracodawcę.
Cytuj
Wionella

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

18.6.2015 8:39
Czyli kobieta, która prowadzi działalność i zajdzie w ciążę, urodzi i pójdzie na macierzyński musi dopłacać do interesu? Nawet jeśli w tym czasie ie pracuje, więc firma nie przynosi zysków trzeba opłacać składki?
Nie wiem jak dla innych, ale dla mnie to byłaby bardzo niekorzystna sytuacja i pewnie nie zdecydowałabym się w takiej sytuacji na dziecko.
Cytuj
stachu

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

18.6.2015 9:33
Czyli najlepiej zamknąć działalnosc, lub ja zawiesić.
Cytuj
Odpowiedź