Fundusz Fortis L Fix Everest można zakwalifikować do kategorii produktów strukturyzowanych. Od produktów tego typu, np. oferowanych w formie certyfikatów czy polis ubezpieczeniowych, różni się m.in. tym, że zysk z inwestycji wypłacany jest w formie dywidendy. Fundusz zarejestrowany jest w Luksemburgu, dzięki czemu wypłacane dywidendy nie są opodatkowane.
Fundusz zarządzany jest przez Fortis Investments. Jest to fundusz złotowy oparty o indeks WIG20. Maksymalny okres inwestycji to dwa lata, ale inwestycja – przy określonych warunkach – może zakończyć się już po sześciu miesiącach.
Wynik z inwestycji Fortis L Fix Everest powiązany jest z początkowym poziomem indeksu WIG20. Po okresie półrocznym zapisywany jest poziom indeksu, od którego zależy wysokość zysku. Jeżeli jest on przynajmniej równy poziomowi początkowemu, inwestycja kończy się zyskiem wysokości 9 proc. Jeżeli zaobserwowany poziom indeksu jest niższy niż poziom początkowy, inwestycja trwa dalej aż do następnej obserwacji indeksu, która odbywa się po kolejnych sześciu miesiącach. Oznacza to, że klient otrzymuje szansę realizacji zysku jeszcze trzy razy. Po okresie 1 roku, 1,5 roku i 2 latach od rozpoczęcia inwestycji – zysk może wynieść wówczas odpowiednio: 18 proc., 27 proc. i 36 proc.
Fortis L Fix Everest oferuje warunkową ochroną kapitału. Co to oznacza? Jeśli po 2 latach poziom indeksu nadal pozostaje poniżej swojej wartości początkowej, klient odzyskuje 100 proc. wpłaconego kapitału, ale pod warunkiem, że w ciągu dwuletniego okresu inwestycji indeks nie spadł więcej niż o 30 proc. wartości początkowej.
Minimalna kwota inwestycji to 5 tys. zł (10 tytułów). Okres subskrypcji, a więc zapisów na jednostki uczestnictwa funduszu trwają do 28 listopada 2008 roku.
Comperia.pl