Dopasuj produkty oszczędnościowe do celu i do wieku

2014-04-08 19:57:00

Gromadzenie nadwyżek finansowych warto rozpocząć już z chwilą podjęcia pierwszej pracy. Jednak strategię inwestycyjną warto płynnie dostosowywać do aktualnej sytuacji materialnej i do czasu, przez jaki zamierzamy jeszcze odkładać pieniądze. Porównywarka finansowa Comperia.pl bliżej przygląda się temu zagadnieniu.

Oszczędzanie pieniędzy nie jest przyjemne, oznacza bowiem wyrzeczenie się bieżącej konsumpcji na rzecz przyszłych, bliżej nieokreślonych korzyści. Innymi słowy, gromadzimy środki, aby potem móc je wykorzystać w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych, np. jako finansowe wsparcie w chwili utraty aktualnego źródła dochodu.

Wszystkie teorie o oszczędzaniu głoszą, że gromadzone pieniądze powinno się dzielić na dwie części. Pierwsza z nich ma służyć zabezpieczeniu bieżących wydatków np. awaria samochodu, remont mieszkania, czy wyjazd na wakacje, druga sfinansowaniu celów długoterminowych, takich jak studia dziecka, czy dodatkowe wsparcie na emeryturze.

Ustal cel i dobierz produkty

Do gromadzenia pieniędzy na cele krótkoterminowe najlepiej wykorzystać rachunek bankowy lub konto oszczędnościowe. Wynika to z konstrukcji tych produktów – środki tam zgromadzone pozostają zawsze do dyspozycji klienta i można z nich skorzystać w dowolnym momencie.

Inne produkty wykorzystuje się z kolei do gromadzenia pieniędzy na tzw. cele strategiczne (emerytura, studia dzieci itd.). Idealnie do tego nadają się lokaty bankowe, obligacje, czy też jednostki funduszy inwestycyjnych, które przynoszą większy zysk niż wszelkie rachunki bankowe i to zarówno tradycyjne ROR-y, jak i oszczędnościowe. Ceną za wyższe odsetki jest mniejsza elastyczność w dostępie do zgromadzonych środków. W przypadku lokat, obligacji i funduszy odzyskanie pieniędzy zajmuje dużo więcej czasu, a co więcej często będzie niosło ze sobą pewne konsekwencje – np. utrata odsetek od lokaty zerwanej przed terminem jej zapadalności.

„Wiekowe” dostosowanie

Istotną kwestią związaną z gromadzeniem pieniędzy jest dopasowanie instrumentów służących do oszczędzania do wieku samego oszczędzającego. Osoba młoda, która dopiero rozpoczyna karierę zawodową, do odkładania środków może wykorzystywać dużo agresywniejsze instrumenty (akcje, jednostki funduszy itd.). W razie krachu na giełdzie, ma ona więcej czasu na odrobienie ewentualnych strat.

Osoby starsze powinny natomiast skłonić się ku produktom bardziej bezpiecznym. Trudno sobie wyobrazić, aby ktoś, komu do emerytury pozostało 10 lub mniej lat, był agresywnym graczem giełdowym. Takie zachowanie nie byłoby racjonalne, ponieważ w chwili pojawienia się spowolnienia gospodarczego, wystawiałby on swoje pieniądze na duże ryzyko.

Od ryzyka właśnie w głównej mierze zależy wybór instrumentów, w które lokowane są pieniądze klientów. Osoby z wysoką skłonnością do ryzyka nigdy nie będą odkładały środków na lokatach bankowych, uważając je za mało atrakcyjne.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam