Czym różnią się polisolokaty i standardowe lokaty?

2013-01-03 08:59:37

Czym charakteryzuje się polisolokata? Jakie są zalety i wady tego produktu w porównaniu ze standardowymi depozytami? Jak wyglądają między innymi kwestie podatkowe, i spadkowe? Comperia.pl wszystko klaruje.

Polisolokaty, zwane także polisami lokacyjnymi czy oszczędnościowymi, łączą w sobie cechy ubezpieczenia na dożycie oraz depozytu bankowego. Z tego powodu są one oferowane w ramach współpracy między bankami i firmami ubezpieczeniowymi.

Zyskiem osiąganych przez klienta korzystającego z polisolokaty jest suma ubezpieczenia wypłacona po wygaśnięciu polisy. Kwota ta jest o kilka procent wyższa od składki ubezpieczeniowej, którą na początku okresu polisolokaty wpłacił deponent. Sytuacja jest więc nieskomplikowana i bardzo podobna do „zwykłego” depozytu, zatem nie ma się czego bać.

Zaletą polisolokaty jest to, że zarobek z nich nie jest objęty podatkiem od zysków kapitałowych. Wszystko oczywiście z powodu ubezpieczeniowej charakterystyki produktu.

Jak wspomniano, polisolokata na formę ubezpieczenia na dożycie. Gdyby jednak, odpukać, deponent zmarł przed końcem polisy, środki oczywiście nie przepadają. Co więcej, osoba dziedzicząca może przejąć je bez postępowania spadkowego.

Jak wygląda zerwanie polisolokaty? Podobnie jak większości standardowych lokat. Przy przedwczesnej wypłacie środków otrzyma się z powrotem tylko wpłaconą składkę. O choćby niewielkich zyskach trzeba zapomnieć. Nie da się także wypłacić tylko części środków z polisolokaty.

Wiele w ostatnim czasie mówi się o bezpieczeństwie środków. Jak wiadomo, na straży oszczędności w bankach stoi Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Swoimi gwarancjami obejmuje wszystkie środki do 100 tys. euro na jedną osobę w jednym banku. W przypadku polisolokat instytucją gwarantującą pieniądze jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W razie upadku towarzystwa ubezpieczeniowego klient otrzyma jednak tylko połowę ulokowanych środków (do kwoty 30 tys. euro). Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam